O Pražském Poháru Kendó Tórua Gigy 2013 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > O Pražském Poháru Kendó Tórua Gigy 2013

O Pražském Poháru Kendó Tórua Gigy 2013


2. října 2013 | Přečteno: 2974x | Autor: Tomáš Berger

Pražský Pohár Kendó Tórua Gigy je unikátní akce s tradicí sahající až do roku 1989. Je to vlastně jediná mezinárodní Kendó akce, která se v ČR koná pravidelně. Letos jsme pořádali již 22. ročník tohoto významného mezinárodního turnaje.

Oproti loňskému roku akce doznala zásadní změny. Tradicí z minulých let bylo, že akci předcházel Kendó seminář, na který přijeli učitelé z Japonska v čele s Ozawa sensejem (8. dan Kjóši). Jelikož Ozawa sensej přijel již o měsíc dřív a na oddělené akci vedl třídenní seminář v Beskydech, uspořádali jsme letošní Toru Giga pouze jako mezinárodní turnaj a zkoušky. Samozřejmě jsme měli obavy, jestli akce i bez semináře a japonských sensejů přitáhne domácí i zahraniční zájemce. Tyto obavy se naštěstí nakonec nepotvrdily a na turnaj i zkoušky přijelo na 70 účastníků z 9 zemí, což vůbec není špatné.

Toru Giga 2013 začalo v pátek 20.9. společným tréninkem – zhruba hodinovým volným džigeikem, tedy otevřeným tréninkem s volnými souboji mezi účastníky a také pozvanými učiteli. Ti letos byli: Otto Paul Forstreuther (7. dan Renši) z Německa, Andrzej Kustosz (6. dan) z Polska a Mihai Dutescu (5. dan) z Rumunska. Tito sensejové doplnění domácími Jindřichem Ziegelheimem a Janou Ziegelheimovou (oba 5. dan) další den zasedli ve zkušební komisi na zkoušky na stupně dan. Po vydatném tréninku jsme všichni společně zamířili do místní restaurace a v nejlepší kendistické tradici dali "jedno" (samozřejmě všichni víme, že to není pravda).

Vlastní turnaj začal v sobotu. Jako první proběhl turnaj žen, kterého se zúčastnilo 16 bojovnic. Obrovským úspěchem je první místo Karolíny Luchesi z Olomouckého klubu Kagawa-Kai, která turnaj vyhrála navzdory silné domácí i zahraniční konkurenci.

Tady jsou výsledky turnaje žen:

1. místo: Karolína Luchesi (ČR)
2. místo: Martina Greif (Slovinsko)
3. místa: Tanja Greif (Slovinsko) a Manuela Hoflehner (Rakousko)

Cena za nejlepšího bojového ducha: Joanna Labak (Polsko)

Záznam finálového zápasu (Luchesi/červená - Greif/bílá) najdete pod článkem.

Po turnaji žen proběhl turnaj mužů, kterého se zúčastnilo 43 kendistů. Přirozeně nás zajímalo, jak si povedou čeští bojovníci ve srovnání s těmi zahraničními a v tomto ohledu můžeme být letos maximálně spokojení i s turnajem mužů. Do semifinále se probojovali hned dva "naši": Martin Fritz z královéhradeckého Nozomi Dojo se střetl s Tomislavem Panduricem z Chorvatska a Ondřej Dudáš z pražského Kacubó Kenrikai s Rafalem Jastakem z Polska. Pro oba to byly velmi náročné souboje, ale k radosti fanoušků českých barev je oba zvládli a tak jsme poprvé v historii Pražského Poháru Kendó Tórua Gigy mohli sledovat čistě české finále turnaje mužů. Finálový duel nabídl velmi pěkné a technicky vyzrálé Kendó. Vyrovnaný souboj rozhodl jediným zásahem Martin Fritz, který se tak stal již podruhé vítězem Toru Giga (poprvé to bylo před pěti lety v roce 2007).

Finálový zápas mužů (Dudáš/červený - Fritz/bílý) je také pod článkem.

Výsledky turnaje mužů:

1. místo: Martin Fritz (ČR)
2. místo: Ondřej Dudáš (ČR)
3. místa: Rafal Jastak (Polsko) a Tomislav Panduric (Chorvatsko)

Cena za nejlepšího bojového ducha: Borna Ban (Chorvatsko)

Po skončení turnaje a nezbytných přípravách proběhly zkoušky na stupně 1. až 3. dan, kterých se zúčastnilo přes 20 adeptů. Všichni byli zřejmě výborně připravení od svých učitelů a tak byli úplně všichni na zkouškách úspěšní (což se rozhodně nestává běžně). Po zkouškách následovala Welcome party, která se, jak se ostatně dalo očekávat, přesunula do centra Prahy a také do časných ranních hodin v neděli.

Bez ohledu na následky sobotního dne začal v neděli v 8 hodin ráno poslední bod programu Toru Giga a tím byl turnaj pětičlenných týmů. Do soubojů se zapojilo celkem 13 družstev. Stejně jako v individuálních turnajích, postupovaly z tříčlenných nebo dvoučlenných základních skupin dva nejlepší týmy do vyřazovacího turnaje. Velmi pěkné týmové souboje končily často velmi těsným výsledkem. V repríze loňského finále se opět střetl polský tým Ornamental Slashes s Chorvatsko-Slovinsko-Rakouským celkem Junction. I letos dopadl zápas vítězně pro Poláky, kteří tak navzdory svým nočním aktivitám opanovali turnaj a předvedli velmi silný výkon. Nás můžou potěšit třetí místa zkušených borců z pražského Sandómonu a také kombinovaného moravsko-polského týmu se zajímavým názvem Domluvímese.

Turnaj týmů:

1. místo: Ornamental Slashes (Polsko)
2. místo: Junction (Chorvatsko + Slovinsko + Rakousko)
3. místa: Sandomon A (ČR) & Domluvímese (ČR + Polsko)

Cena za nejlepšího bojového ducha: Agnieszka Gil (Polsko)

Po turnaji následovalo další volné džigeiko, kde si, jak už bývá v Kendó příjemným zvykem, účastníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet um vítězů a také případně prověřit schopnosti pánů rozhodčích a pak již jen rozloučení s účastníky a přání štastné cesty domů.

Děkujeme všem domácím i zahraničním kendistům, kteří se akce letos zúčastnili. Také velmi děkujeme sensejům a rozhodčím a konečně také všem dobrovolníkům, kteří pomáhali akci připravovat a podíleli se na její organizaci. Letošní Toru Giga opět pořádala Česká federace Kendó a zejména pak členové obou pražských dódžó Kacubó Kenrikai a Sandómon.

Budeme se příští podzim opět těšit nashledanou.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Jan Hrušecký

VideoSouvisející články


O semináři kendó s Kamemoto sensejem
Reportáž z červnového semináře kendó v Praze.
Evropský šerm a japonské Kendó
Srovnání dvou "šermířských světů".
Načasování v Kendó
Práce s načasováním nejen v kendó.
Zápas v Kendó - Šiai
Obsáhlý materiál o důležité části japonského šermu.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na