O semináři kendó s Kamemoto sensejem | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > O semináři kendó s Kamemoto sensejem

O semináři kendó s Kamemoto sensejem


4. sprna 2013 | Přečteno: 2236x | Autor: Tomáš Berger

8. a 9. června jsme uspořádali v Praze v Dejvicích seminář Kendó, na který jsme pozvali Kamemoto senseje (7. dan Kjóši). Sensej k nám přijel z Vídně, kde bydlí, pracuje a samozřejmě také cvičí a vyučuje Kendó.

Jeho zkušeností za posledních zhruba 20 let mohli čeští kendisté mnohokrát využít na několika seminářích, které u nás v minulosti vedl. Tato spolupráce probíhala na úrovni České federace Kendó, kdy sem sensej jezdil právě na pozvaní ČFK a šlo o celorepublikové semináře a soustředění. Stejně tak jezdili čeští kendisté, hlavně členové reprezentace, cvičit se sensejem na tréninky a soustředění do Vídně. Tato spolupráce mezi ČFK a sensejem se však v posledních letech utlumila až postupně ustala.

My v Kacubó Kenrikai jsme si našli cestu k tomuto učiteli prostřednictvím pravidelné účasti především na jeho seminářích, které se posledních několik let pravidelně konají v zimě v rakouském Bad Schallerbachu, a které se později přesunuly do Lince. Někteří naši členové pak také dojíždějí za sensejem do Vídně na tréninky, které vede. Po několika letech se nám pak především díky aktivitě Filipa Baumruka konečně otevřela možnost senseje pozvat k nám do ČR, aby zde vedl seminář Kendó a spolupráci se sensejem jsme tak mohli "obnovit", tentokráte na klubové úrovni.

Je samozřejmé, že každý učitel Kendó má svůj specifický styl výuky a metodiku, která se vytváří podle jeho vlastních zkušeností. Kendó a styl výuky Kamemoto senseje je zajímavý tím, že velmi vychází z přirozených pohybů lidského těla. Klade důraz na rovnováhu, přirozený postoj, zapojení celého těla do všech pohybů, precizní koordinaci všech pohybů, tak aby byly uvolněné, přirozené a přesné a také klade důraz na studium mentálních aspektů Kendó. Tuto metodiku sensej převzal z větší části od Sueno senseje (8. dan Hanši), což je jeho bývalý učitel, se kterým se po letech znovu setkal v roce 2005. Svůj dosavadní styl výuky pak radikálně změnil a znovu se se svými studenty vrátil ke cvičení základů a de facto se všemi začal znovu od začátku. Metodika má specifickou sadu základů postupně rozvinutou do pokročilejších prvků, celé to je velmi mezi sebou provázáné a na sebe navazující. Na svých seminářích a trénincích se sensej nikdy nesnaží o cvičení velkého množství témat a naopak se zaměřuje pouze na několik málo věcí a snaží se o jejich dobré procvičení a perfektní porozumění. Není žádnou výjimkou, když se třeba i několik hodin cvičí stále stejná věc a stejný pohyb. Těžko se to popisuje takhle na papíře, ale poté, co jsme to později v roce 2006 zažili na vlastní kůži, velmi nás to oslovilo a i na sensejovo přání jsme začali (samozřejmě postupně) právě tímto způsobem a touto metodou cvičit také. Během posledních pár let jsme se postupně probrali základy, metodami cvičení různých technik a studiem různých pokročilejších prvků, jako je třeba vytváření a využívání příležitostí k zásahu soupeře.

Na vlastní kůži přímo od zdroje to však zažívalo pouze několik členů našeho klubu a i když jsme naše členy učili právě tímto stylem, samozřejmě to neumíme ukázat, zacvičit a vysvětlit tak, jako to umí Kamemoto sensej. Proto jsme usilovali o to, aby sensej přijal naše pozvání do Prahy a učil nás a naše členy a samozřejmě i zájemce z ostatních dódžó v ČR. Nebylo úplně snadné získat sensejovu důvěru a trvalo to několik let, ale nakonec se to podařilo a výsledkem byl právě náš červnový seminář.

Na semináři sensej v podstatě zreplikoval cvičení, kterým jsme začínali na semináři v Bad Schallerbachu v roce 2006. Začalo se u naprostých základů, jako je správný postoj a rovnováha, úchop meče a jeho správné vedení při sekání. V podstatě jsme za celé dva dny cvičili pouze a jenom základní přímý sek na střed hlavy. I když to zní banálně, udělat to správně a efektivně není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Probralo se vedení meče, úchop, práce nohou, postoj a na všem jsme pracovali pomocí různých drilů a cvičení. Sensej kladl důraz na přirozený postoj a pohyb, rovnováhu, dobrou a koordinovanou práci ramen, loktů a hlavně zápěstí. Na závěr každého dne byl vždy čas na volné džigeiko, tedy volné tréninkové souboje mezi účastníky semináře a samozřejmě i se sensejem. Přestože je to postavou velký a vysoký chlap (na Japonce asi dost netypicky), pohybuje se velmi snadno až jemně a drobným úsporným pohybem se dokáže vyhnout útoku kohokoliv z nás (mladších) a zasáhnout nás mu jde ještě snadněji. 40 let praxe se prostě někde asi projevit musí. V závěru jednoho ze cvičení sensej zdůraznil, že naším cílem by měla být snaha se o správné cvičení a nesnažit se o zasahování soupeře za každou cenu, bez ohledu na dobrý postoj a správné vedení meče.

V neděli měl sensej krátkou přednášku, ve které zopakoval základní principy cvičení Kendó a také se věnoval tématu celoživotního výcviku.

Jak je již kendistickou tradicí a tím spíše tradicí u nás v Kacubó Kenrikai, není žádný seminář (a vlastně ani běžný trénink) kompletní bez návštěvy restaurace a nějakého toho pivka. Senseje jsme v žádném případě nemuseli dvakrát přemlouvat a tak již nějakou tu hodinku po skončení semináře vyučoval správnou práci zápěstí při čepování piva na pípě v nedaleké restauraci, čímž si nás všechny definitivně získal.

Seminář byl velkým úspěchem, zúčastnilo se ho kolem 50 kendistů z Kacubó ale i z mnoha ostatních Kendó klubů v ČR, což není vzhledem k počtu lidí, kteří v ČR cvičí, vůbec málo. A podle reakcí, co jsme zaznamenali, všem se to velmi líbilo. Spokojený byl i Kamemoto sensej a ihned na místě jsme se domluvili, že v těchto seminářích budeme i nadále pokračovat a sensej znovu přijede. Takže se i v budoucnosti máme na co těšit.

Jsme velmi vděční sensejovi, že si na nás udělal ve svém nabitém programu čas a přijel nás učit. Budeme se snažit vše pilně procvičit, abychom mohli příště navázat a pokračovat dále. Všem účastníkům a hlavně těm "přespolním" velmi děkujeme za to, že přijeli a cvičili s námi a samozřejmě také děkujeme všem našim členům, kteří se zapojili do přípravy a organizace celé akce.

Pár fotografíí z akce naleznete na

odkaz 1

odkaz 2
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Kacubó Kenrikai dódžó

Související články


Kacubó Kenrikai dódžó
Představení nejstaršího oddílu kendó v České republice.
Těsně před medailovými branami
Mistrovství Evropy v kendó 2013.
Hiroši Ozawa - seminář kendó a kendžucu
Pozvánka na seminář s japonskými učiteli, který se uskuteční koncem léta na severu Moravy.
Evropský šerm a japonské Kendó
Srovnání dvou "šermířských světů".

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na