Oblíbený den | BudoNews.cz

BudoNews.czOblíbený den


8. dubna 2013 | Přečteno: 2621x | Autor: Patrik Orth

Po sedmnácté v řadě proběhl v České republice (mezi)národní seminář tradičního džódó, který vedl pan Fred Quant z Nizozemska. Semináře se zúčastnilo 34 džódistů z České republiky a Slovenska, z Maďarska a Německa, a vlastně i Ukrajiny a Švýcarska.

Stáž se konala týden po Velikonocích, ve dnech 6. - 7.4. 2013 v prostorné tělocvičně zlínské střední zdravotnické školy. Do "mateřského" Zlína se letošní cvičení vrátilo po dvou letech. Organizace tedy spočívala pouze a jen na místním Tenšin dódžó, které sice není velké, zato má s pořádáním národní stáže Šintó musó rjú nejdelší zkušenost.

Fred Quant (Menkjo kaiden) jezdí do Česka od podzimu 2002, přičemž zájem o cvičení s ním neutuchá. Zvyšuje se počet cvičících (kvantita), stejně tak úroveň jejich zkušeností (kvalita). Podobně jako v předchozích letech, i nyní si Fred program stáže pečlivě připravil. Měl k dispozici seznam účastníků s uvedením jejich technické úrovně a znalostí, takže mohl připravit smysluplný program cvičení. Na rozdíl od minulosti se stáže neúčastnili úplní nováčci (či spíše laici), zato tu bylo dost těch, kteří stále tápou v metodice, přestože jistou zkušenost s cvičením už mají. Pro ty, stejně jako pro "věčné začátečníky", bylo vítané obvyklé uvedení do semináře tříhodinovým procvičením kihon sótai (základní techniky v páru).

V sobotu odpoledne, jsme se všichni, po nezbytné hodinovce cvičení s bokkenem, věnovali katám omote waza i těm složitějším ve dvou a později v dalších skupinách. Myslím, že právě v sobotu jsou cvičící nejpozornější a snaží se vstřebat, co možná nejvíce informací. V neděli bývá program určený spíše zkušenějším, takže začátečníci čerpají obvykle z předchozích informací. I tady byly pokročilejší techniky čúdan, ran-ai waza a další (až k samidare) na programu teprve v neděli.

Na závěr nedělního dopoledne proběhly zkoušky jako součást jednoho z cvičebních bloků. Nebylo tedy třeba cvičení přerušit, nebo zasahovat do programu stáže. Zatímco jedni cvičili, ostatní (kandidáti na stupně kjú) byli zkoušeni. Všichni uspěli.

Nedělní poslední dvouhodinový trénink věnoval Fred všem jednotlivcům, kteří se měli naučit novou techniku, nebo potřebovali pomoci s tou prozatím poslední naučenou. Po celou dobu procházel mezi všemi, nechal si ukázat poslední katu a pokud bylo vše v pořádku, přidal jednu navíc. Pokud ne, připomínkoval, co viděl a teprve potom ukázal cokoliv nového. Potom pokračoval k dalším, pokročilejším až nakonec nezbyla ani minuta volného času...

Po společném nástupu a částečném rozloučení věnoval Fred dalších čtyřicet minut těm nejpokročilejším, na něž se dosud nedostalo.

Stáž skončila v neděli před pátou hodinou odpoledne. Opět jsme s radostí přijímali opravy našeho oblíbeného učitele a nechali se inspirovat genialitou jeho pohybu a provedení technik. Na kamize letošní národní stáže Šintó musó rjú džó byla kaligrafie - text, který nám pro Freda věnoval minulý měsíc Sergio Dieci v Římě. Bylo to překvapení, které jsme pro něj připravili. Na kaligrafii stál "vzkaz" spíše než téma: hibi kore kó džicu, tedy něco jako "dnes je můj oblíbený den". Kaligrafie byla pro Freda, ale den byl náš. Oba dva dny.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Jana Štolfová

Související články


Džódó stáž v Římě 2013
Krátká zpráve ze zajímavé stáže v Itálii.
Finský seminář Šintó musó rjú džó
Reportáž ze semináře, který se konal 18. - 20. 1. 2013 ve Finsku.
Nový začátek
Kagamibiraki Evropské federace džódó 2013.
Stáž džódó v Lyonu
Reportáž ze semináře s Pascalem Kriegerem ve Francii.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na