Oddíl aikido SKP Ostrava slaví pětadvacetiny | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > Oddíl aikido SKP Ostrava slaví pětadvacetiny

Oddíl aikido SKP Ostrava slaví pětadvacetiny


27. ledna 2014 | Přečteno: 2698x | Autor: Jakub Hlosta

Pětadvacáté výročí existence oslaví o víkendu 1. a 2. února oddíl Aikido SKP Ostrava – jak jinak než cvičením na stáži v hale TJ Ostrava.

V oddíle judo TJ Rudá Hvězda Ostrava se aikido začalo cvičit v roce 1988 pod vedením tehdejšího trenéra oddílu juda Kamila Kozáka, Radimíra Macháčka a Dušana Sýkory. "Jelikož v té době byly populární hlavně judo a karate, aikido se cvičilo podle literatury sehnané za devizy z tehdejšího západního světa. Zkušenosti jsme získávali i od judistů, kteří se při závodnických nebo trenérských cestách po západní Evropě setkali s učiteli aikida a toto bojové umění je zaujalo natolik, že byli ochotni je v rámci svých velmi omezených možností předávat dále. Po roce 1989, kdy k nám už začali přijíždět zkušení učitelé, se i výuka v oddíle dostala na kvalitativně vyšší úroveň," vzpomíná Kamil Kozák.

Tělovýchovná jednota se po roce 1989 přejmenovala na Sportovní klub policie Ostrava a už jako samostatný subjekt oddíl aikida funguje dodnes. V roce 1992 vstoupil do České federace aikido a rozvíjel činnost pod vedením francouzského učitele aikida Daniela Vaillanta.

"V roce 1995 jsme se zapojili do budování nově vzniklé organizace – České asociace aikido (ČAA), která v brzké době dosáhla mezinárodního uznání a byl jí přidělen shihan sensei masatomi ikeda (7. dan). Náš klub se brzy zařadil mezi největší v republice. Naši učitelé pomáhali založit další kluby na severní Moravě – v Třinci, Karviné a Havířově. V roce 1998, v důsledku dlouhotrvajících rozporů v ČAA, jsme – podobně jako řada dalších klubů – vstoupili do Slovenské asociace aikido (SAA)," popisuje Kamil Kozák.

V roce 2000 byla založena pobočku klubu ve Frýdku-Místku, o rok později v Ostravě aikido klub pro děti od osmi do patnácti let.

"V současnosti studujeme aikido pod vedením Michela Quaranty (6. dan), který nás pravidelně navštěvuje na seminářích. Zároveň pořádáme třikrát do roka oddílové semináře, na nichž je možné skládat zkoušky na žákovské stupně Kyu," přibližuje trenér a připomíná také to, že klub už řadu let organizuje v Ostravě akci nazvanou Slavnosti bojových umění, jejíž výtěžek je určen Nadaci policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni. Ta podporuje děti po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu povolání. Díky festivalu už přibylo na konto nadace přes tři sta tisíc korun.

"Oddíl má nyní více než 200 členů, z toho přes dvacet držitelů mistrovských stupňů praktikuje aikido ve třech Dojo – tělocvičnách – v hale TJ Ostrava ve Varenské ulici, v prostorách polikliniky v Ostravě-Hrabůvce a v areálu policejních kasáren ve Frýdku-Místku. Tréninky kromě mě vedou Jakub Hlosta (4. dan) a René Grygar (3. dan), s dětmi pracuje Linharta Kaňka (2. dan), ve Fýdku-Místku pak Martina Gelnár (2. dan) – a s nimi jejich asistenti," upřesňuje Kamil Kozák.

Za dobu své činnosti už oddíl hostil na svých tatami mnoho význačných osobností evropského a světového aikida – například japonského senseie (učitele) Gaku Hommu, držitele 7. danu, švýcarského učitele Gildo Mezza, držitele 6. danu, Američana Cliffa Marcuse (6. dan), Švýcara Daniela Vettera (6. dan) a mnoho dalších.

Jubileum, které oddíl příští týden (1. a 2. února) oslaví, je o to významnější, že nedávno technický ředitel slovenské asociace, mistr (sensei) Michele Quaranta, který stáž povede, oslavil šedesáté narozeniny. "Oslavíme to společně – a s ostravskou kapelou Gusta Vomáčka Worcestra," uzavřel Kamil Kozák.

Informace o víkendovém semináři najdete přímo na webových stránkách Aikido SKP Ostrava.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv SKP Ostrava

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na