Okinawa karate na semináři v Dánsku | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > Okinawa karate na semináři v Dánsku

Okinawa karate na semináři v Dánsku


5. sprna 2013 | Přečteno: 2107x | Autor: Jan Čech

Organizace Goju-ryu Bujutsukan si klade za úkol především trénink původního okinawského Gódžú-rjú karate a jeho uchování pro další generace. Pro kvalitní osvojení si tohoto komplexního bojového umění je zapotřebí mnoho let tréninku a neustálý kontakt s učitelem. Založení vlastní pobočky, tedy vlastního dódžó je podmíněno velmi přísnými pravidly, především však dlouholetým studiem v hlavním dódžó (hombu) v Japonsku. Z tohoto důvodu má naše organizace pouze dvě zahraniční pobočky, tedy naše pražské dódžó a dánský Bovlingbjerg, kde své umění vyučuje sensei Šimizu Šúdži (7. dan).

Vzhledem k tomu, že naše dódžó vloni pořádalo seminář v Praze, letos byl seminář naplánován právě do Dánska (navíc nás na podzim čeká ještě Okinawa).

Naše čtyřčlenná výprava vyrazila ve čtvrtek večer a na místo konání semináře jsme po asi 12 hodinách nočního řízení dorazili v pátek ráno. Na odpočinek nebyl čas, trénink začínal již hodinu po našem příjezdu. Celkem jsme absolvovali 4 tréninky během třech dnů a všechny rozhodně stály za to.

Stejně jako minulý dánský seminář v roce 2010 i tentokrát trénink vedl sensei Kató Moritomo (5. dan), který za tímto účelem přiletěl z japonského hombu dódžó. Cvičení byla rozdělena tématicky, přibližně polovinu semináře jsme strávili nácvikem kata Seisan a Tenšó a druhou polovinu cvičením ve dvojicích a nejrůznějšími kumite drily. Trénink s Moritomo senseiem vždy začínal poměrně tvrdou rozcvičkou a důraz byl kladen na sílu a výdrž a až po nesčetných posilovacích cvicích (neko no undó atd.) jsme se dostali k tréninku techniky a kata. Moritomo sensei vždy pečlivě obcházel všechny cvičence, zapojoval se do dvojic, aby vždy ochotně vysvětlil vše potřebné a jeho vskutku nelidská rychlost spojená s perfektní technikou nám všem dávala řádně zabrat. Ačkoliv senseie známe již mnoho let, vždy na tréninku přijde s novým otloukacím drilem, novým poznatkem do kumite či ještě náročnějším posilováním než doposud. Kumite bylo zaměřeno na přesnost úderu a kombinace technik zahrnující obranné i útočné techniky současně, nebo v rychlém sledu za sebou.

Z kaišugata byla tentokrát vybrána Seisan, tedy velmi náročná kata obsahující několik složitých bunkai. Jako doplněk jsme navíc probrali i heišugata Tenšó, kombinující sančinové svalové kontrakce a hluboké břišní dýchání s vláčnou, ale silovou technikou rukou. Vzhledem k tomu, že Tenšó je považována za vrcholnou kata okinawa Gódžú-rjú karate, byla to pro mnohé účastníky nová, leč velmi přínosná zkušenost.

Za bezchybné uspořádání semináře bychom rádi poděkovali Šimizu sensei a celé dánské skupině karatistů. Díky nim jsme opět celé tři dny nemuseli přemýšlet o ničem jiném, než o tréninku samotném.

Naše výprava se odebrala domů hned po nedělním dopoledním tréninku a s ještě mokrým karategi jsme nakonec dorazili po půlnoci zdárně domů, nabití novými poznatky a nápady do dalšího tréninku v Praze.

Letos nás na přelomu října a listopadu čeká ještě 14 denní pobyt na Okinawě a příští rok se velmi pravděpodobně podíváme znovu do Kanagawy, kde bude dódžó Kató senseie slavit 40 let od svého vzniku. Všichni členové pražského dódžó, honem tužku do ruky a poznamenat do diáře!

Autor vyučuje v Gódžú-rjú Budžucukan – Okinawa Dentó Karate.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:
Související články


Okinawa karate Praha - Gódžú-rjú Budžucukan
Klub tradičního okinawského karate v Praze se představuje.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Ivo - 07.08. 2013 / 12:04
Komplexní a hlavně pravdivé informace, příkladné vedení dojo, dobrý trénink a poctivé karate...děkuji za Váš trénink a zajímavé informace. Ivan


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na