Okinawa kobudo - tréninky v Praze | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Kluby > Okinawa kobudo - tréninky v Praze

Okinawa kobudo - tréninky v Praze


14. listopadu 2014 | Přečteno: 4525x | Autor: Tomáš Kopecký

Okinawa kobudo, resp. Matayoshi kobudo byl původně rodinný styl technik se zbraněmi rodiny Matayoshi. Samotné techniky a původní kata shromáždil mistr Shinko Matayoshi (1888 - 1947) nejen od svých předků, ale také od tehdejších okinawských a čínských mistrů. Na tomto základě jeho syn Shinpo Matayoshi (1921 - 1997) vytvořil ucelený systém a rozšířil jej do celého světa.

Tento styl kobudo je ve světě velmi oblíbený, zejména pro svoji rozmanitost, některé zbraně jako kuwa (zahradní motyka), nuntibo (kopí s hákem), tinbei a seiryuto (kulatý štít a mačeta) a další se trénují výhradně v Matayoshi kobudo nebo odtud pocházejí. Dále pro svoji praktičnost – v technikách se neprovádějí zbytečně dlouhé nápřahy, samotné techniky lze snadno aplikovat a při technikách ve dvojicích se trénují všechny zbraně proti všem, nikoli jen bo versus jiná zbraň.

Systém výuky se skládá ze základních technik hojo undo - obdoba kihonu z karate, technik kumi – základní dvojkrokový sparring (aplikace na hojo undo), základní a mistrovské sestavy a jejich aplikace (kumiwaza a bunkai), řízený a volný sparring.

Kobudo lze trénovat samostatně nebo jako nástavba k jinému bojovému umění beze zbraní, zejména karate. V minulosti se na Okinawě techniky se zbraněmi trénovali v rámci karate, obě mají proto hodně společného.

V kobudo se příležistostně organizují soutěže na různých úrovních, přičemž jde zejména o kategorie kata a různých forem řízeného kumite. Nejvyšší disciplínou je bo-shiai (volný zápas se soutěžními tyčemi a v chráničich).

Náš klub vznikl v roce 2013, jsme jeden z mála klubů v ČR, kde se trénuje kobudo jako plnohodnotné bojové umění. Instuktorem je Tomáš Kopecký, 3. dan Matayoshi kobudo, 2. dan karate a 1. dan Ryu Kyu kobudo. Kobudo organizovaně trénuje od roku 2001. Jeho učiteli jsou přímí žáci mistra Shinpo Matayshiho – mistr Kenyu Chinen (9. dan) a mistr Zenei Oshiro (8. dan).

V našem klubu jsou vítáni všichni seriozní zájemci od 15 let, u mladších je možná výjimka. Začít je možné kdykoli během roku. První zkušební trénink je zdarma, s sebou vhodné sportovní oblečení a dlouhou hůl dlouhou asi 180 cm, příp. po domluvě je možné zapůjčit.

V současné době trénujeme jednou týdně a to ve středu od 19.00 do 20.30 v zrcadlovém sále Sauna Hadovka, ul. Evropská 1691/35, Praha 6 – Dejvice. Další tréninky, osobní lekce či semináře do domluvě.

Kontakty:
www.okinawa-kobudo.cz
e-mail: okinawa-kobudo@seznam.cz
tel: 607 178 323
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na