Otevřený seminář shurikenjutsu v Praze | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Pozvánky - stáže, ukázky, soutěže > Otevřený seminář shurikenjutsu v Praze

Otevřený seminář shurikenjutsu v Praze


17. října 2014 | Přečteno: 2461x | Autor: Bujinkan Dojo Prague

Tento měsíc se v Praze uskuteční další otevřený seminář japonského bojového umění shurikenjutsu vycházející z tradic škol Bujinkan ryuha.

Stejně jako předešlé roky tuto akci pořádá pražský oddíl Bujinkan Dojo Prague. Seminář je určen pro všechny zájemce o techniky japonského bojového umění shurikenjutsu, vrhání čepelí různých tvarů, které bylo v historii praktikováno nejen jako součást ninjutsu, tedy bojového umění praktikovaného shinobi, ale i mnoha samurajských škol obsahovalo tyto dovednosti.

Termín:
úterý 28. října 2014 (den státního svátku)

Instruktor:
Pavel Slavík, hlavní instruktor Bujinkan Dojo Prague

Téma:
Trénink bude zaměřen na techniky vrhání krátkých čepelí zvaných boshurikeny. Část lekce bude věnována boji na krátkou vzdálenost s využitím shurikenů.

Doba konání:
Start tréninku je v 10.00, konec bude okolo 16.00.

Adresa:
seminář proběhne v místě našich pravidelných tréninků a to ve sportovním středisku ČVUT, Pod Juliskou 4, Praha 6 - hala lukostřelby.

S sebou:
Bo-shurikeny (cca 5 - 10 kusů), tréninkové keiko-gi (kimono), nebo jakékoliv sportovní oblečení. Pokud nemáte vlastní shurikeny, nevadí, na místě bude možno si je zapůjčit.

Cena semináře:
300,- Kč (platba na místě).

Více informací najdete na www.bujinkanprague.com a nebo na mailu pavels@bujinkanprague.com.

Rozhovor s Pavlem Slavíkem, který povede seminář.

Co se skrývá za termínem shurikenjutsu?

Velice jednoduše řečeno se za tímto termínem skrývají bojové dovednosti vrhání malých kovových čepelí. Ve skutečnosti je to ale daleko obsáhlejší umění zabývající se komplexním přístupem k využití těchto specifických zbraní jak pro techniky házení, tak i pro boj na krátkou vzdálenost.

Pro koho je tento seminář určen?

Tento seminář, jak ostatně napovídá název akce, je otevřen pro všechny zájemce o tuto oblast tradičních japonských bojových umění. Techniky shurikenjutsu nejsou jen doménou bojovníků shinobi (ninjů), i samurajské školy obsahovaly tyto techniky. Našich seminářů se tak v minulosti zúčastnili studenti bojových umění iaido, kendo, battojutsu, aikido, karate a dalších i nejaponských systémů. Věříme, že tento trénink může být zajímavý i pro ženy vzhledem k charakteru využívaných zbraní.

Máte i nějaké pravidelné akce krom tohoto semináře?

Ano, máme pravidelné úterní tréninky, které probíhají také v hale lukostřelby v areálu ČVUT, Pod Juliskou 4 na Praze 6. S ČVUT dlouhodobě spolupracujeme a jsme moc rádi za podporu tohoto specifického bojového umění, kterého se nám dostává ze strany Ústavu tělesné výchovy a sportu ČVUT, které provozuje toto sportoviště. Naše tréninky jsou založené, nebo lépe řečeno vychází z tradic několika škol vyučovaných v rámci celosvětové organizace Bujinkan Dojo, vedenou panem Masaaki Hatsumim, a které jsme součástí. Nicméně i tyto tréninky se snažíme vést tak, aby si jej mohli vyzkoušet i studenti jiných bojových umění a pokračovat, vyvíjet se v této dovednosti dále.

S čím se tedy mohou seznámit nový zájemci o toto umění na vašich trénincích?

V první řadě s dovedností, či chcete různými technikami házení čepelí typu bo-shuriken (čepele ve tvarech jehly anebo nože) a nebo hira-shuriken (ploché, hvězdicové čepele). Dále se věnujeme procvičování těchto technik z různých pozic, pohybů a situací. Také se zabýváme technikami využití těchto zbraní v boji na krátkou vzdálenost a její využití proti více oponentům. Dalo by se toho napsat daleko více. Jedná se prostě o komplexní tradici, jejíž součástí je i studium historie a filozofie spjaté s bojovými uměními, které praktikují tyto dovednosti. Více se můžete dozvědět na našich stránkách - www.bujinkanprague.com a nebo nám napsat na naše kontaktní e-maily, které také najdete na naší webové stránce.

Jedna otázka k historii. Jak byste specifikoval podobná tradiční bojová umění?

Nedávno jsem četl text jedné knihy o shurikenech, kde se autor (Daniel Fletcher) snaží čtenáře obeznámit s původním přístupem k tréninku bojových umění. V dnešní době vnímáme bojová umění velmi volným způsobem. Bojová umění pro nás jsou způsobem jak se bránit, sportem, volnočasovou aktivitou v kruhu přátel, atd. Osobně s tím nemám problém, ale stejně jako autor zmiňované knihy se snažím studentům na trénincích vysvětlit, jak vážnou oblastí je opravdové budo. Starobylé školy boje učily své studenty všem aspektům přežití v nepřátelském prostředí včetně takových oblastí jako první pomoci, zvládání stresových situací, válečné strategie, ale i třeba budování opevnění či pevností. Je nutné mít v povědomí, že žádná z těchto bojových tradic nevznikla za účelem zábavy, sportu či sebezdokonalování. Bojová umění měla za cíl naučit vojáky dělat svou práci efektivněji a zároveň bezpečněji. Na našich trénincích se snažíme respektovat původní myšlenky těchto umění.

Pokud by měl někdo zájem o shurikenjutsu, navštivte webové stránky www.bujinkanprague.com nebo www.shurikenjutsu.cz a třeba tam najdete něco, co vás zaujme a přivede k tréninku tohoto malého, ale zajímavého bojového umění.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na