Ózeki Góeidó vybojoval první titul v kariéře | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Video > Ózeki Góeidó vybojoval první titul v kariéře

Ózeki Góeidó vybojoval první titul v kariéře


25. září 2016 | Přečteno: 1942x | Autor: redakce

Dnes skončil další z turnajů velkého sumó a už od včera bylo jasné, že se vítězem turnaje stal ózeki Góeidó. Podruhé v letošním roce japonský zápasník narušil desetiletou nadvládu mongolských borců. Třicetiletý Góeidó byl jmenován ózekim právě před dvěma roky a už čtyřikrát za tu dobu nastupoval do turnajů jako kadoban. To znamená, že mu už čtyřikrát hrozilo sestoupení o příčku níž. Stejně jako nyní, když nastupoval do Aki bašo 2016. Málokdo čekal, že zaútočí na titul právě tady.

Už tradičně se před turnajem skloňovalo jméno Kisenosato, který stále na titul čeká. Pokud by titul získal s dobrým výsledkem, mohl by být konečně jmenován jokozunou. No, a protože do turnaje nenastoupil jokozuna Hakuhó, měla být jeho pozice ještě snazší než v létě. Prvním Kisenosatovým soupeřem byl maegašira 1 Okinoumi. Okinoumi byl prvním, kdo Kisenosatoa porazil, stejně jako Točinošin hned třetí den. Sedm dalších dnů Kisenosato vítězil a svou šanci zkoušel udržet, až dokud se nestřetl s bezchybným Góeidem. Góeidó dominoval a Kisenosatoův sen se opět rozplynul, zvláště po dalších dvou prohrách. Průměrných 10-5 na titul stačit nemohlo. Stejný výsledek měl tentokrát i jokozuna Kakurjú, který prohrál dokonce oba první zápasy, se pral se zraněním zad. Ani jokozuna Harumafudži neměl úspěšný start do turnaje, když ho porazil ve třetím dni opět Okinoumi. Nicméně šanci na titul si Harumafudži držel až do setkání s Góeidem ve 13. dni. Třináctý den a jejich vzájemný zápas byly vyvrcholením turnaje. Harumafudži na ózekiho také nestačil a čekalo se na výsledek 14. zápasu. Za všemi adepty z horních příček tabulky čekal nenápadně maegašira 14 Endó, který po několika nepřesvědčivých výkonech konečně zápasil skvěle. Endó svou část úkolu splnil, ale Góeidó také a sám rozhodl o výsledku turnaje. Do finálového dne šel už "jen" aby zkusil vydobýt bezchybné skóre. Nikdy předtím se nepodařilo, aby kadoban dosáhl patnácti výher a zenšó júšó, tedy perfektního výsledku 15-0.

Finálový zápas rozhodnutého turnaje rozhodně neměl Góeidó jednoduchý, protože proti němu stál gigant Kotošógiku, druhý kadoban. Ani ten na Góeida nestačil a příznivci sumó mohli sledovat jeden z historických okamžiků velkého sumó.

Góeidó se stal vítězem Aki bašo se skóre 15-0.

Některé jeho zápasy si můžete opět prohlédnout pod článkem.

Okinoumi, který porazil 2 jokozuny a 3 ózeki a skončil se skóre 9-6 získal cenu za mimořádný výkon (šukun šó).

Sekiwake Takajasu, skončil se skóre 10-5 a získal kantó šó (cenu za bojového ducha). Není vyloučené, že bude jmenován ózekim.

Ginó šó za techniku získal Endó, který vyhrál 13 (!) zápasů.

V turnaji propadl mladý ózeki Terunofudži, který skončil se skóre 4-11 a už potřetí bude kadoban.

Kompletní záznam turnaje a výsledky najdete na stránce Nihon Sumó Kjókai zde.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: internet

VideoDiskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na