Pionýrské časy džúdó v Československu | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Japonsko a Okinawa > Pionýrské časy džúdó v Československu

Pionýrské časy džúdó v Československu


10. prosince 2014 | Přečteno: 5353x | Autor: Petr Březina

V Československu se džudó (pod tehdy užívaným názvem jiujitsu) začíná více šířit ve 30. letech 20. století. Tehdejší pionýři džudó čerpali informace z literatury a posléze z krátkých návštěv a lekcí, jak japonských učitelů (1934 - Dr. Tanaki, 1935 - Dr. Hatta a Sugijama, 1936 - Prof. Džigoró Kanó, 1938 - major Maki) [S1][S6], tak i s lidmí spjatými s londýnským Budókwai. Rád bych v tomto článku stručně zmínil některé skutečnosti, které se podařilo po cca osmdesáti letech vypátrat a poukázat na pozitivní vliv japonských učitelů i učitelů z Budókwai na šíření džudó v tehdejším prvorepublikovém Českoslovenku.

Istfán (Stefan) Fülöp alias Dobó

V roce 1933 v Brně začal učit džudó (jiujitsu) maďarský student Istfán (Stefan) Fülöp známý též pod přezdívkou Dobó. O něm je známo, že obdržel 1. kjú v londýnském Budókwai. Dobó postupně začal učit džudó také v Praze (1934), kde převzal skupinky cvičící jiujitsu VŠ Praha (tělocvična Marathon) a ze Strakovy akademie.

30. listopadu - 2. prosince 1934 se také konalo 1. Mistrovství Evropy v Drážďanech v Německu, kde Stefan Fülöp a Alois Cígner startující za Československo vybojovali dvě medaile. Medaile byly rozděleny do pěti kategorií: extralehká, lehká, střední, těžká váha a U63.

Výsledky mužů:

[S3], střední
1. Ralf Lehmann, GER
2. Mitschke, GER
3. Wolfgang Hahn, GER

středně těžká
1. Walter Wobbe, GER
2. Bruno Zumach, GER
3. Grosse, GER

těžká
1. Gasch, GER
2. Stefan Dobo Fulop, TCH
3. William, GER

pérová
1. Stenzel, GER
2. Bierschenk, GER
3. Gohmert, GER

U63
1. Hans Wittwer, GER
2. Kurschner, GER
3. Alois Cigner, TCH

Dóbó učil džudó také v Plzni a našel jsem zmínku, že i v Maďarsku navštěvoval a učil ve škole jiujitsu, kterou vedl pan Vincze Tibor [S4]. Dobó v roce 1937 vydal knihu Základy Jiu-jitsu. Druhá světová válka přinesla Stefanu Fülöpovi smutný konec - byl zavražděn v koncentračním táboře Mauthausen v Rakousku. Dohledal jsem, že jistý Stefan Fülöp židovského původu byl v Mauthausenu zastřelen na útěku dne 1. 10. 1942 [S2]. V roce 2011 byl Českým svazem judo uveden do Síně slávy a tak byl dlouho po své smrti oceněn za své veliké zásluhy na šíření džudó v Čechách.

Dr. Tanaki

V roce 1934 navštívil Československo pan Tanaki, který cestoval po Evropě a připravoval návštěvy japonského džúdistického týmu. Japonský velvyslanec Dr. Noboru Ogawa spolu s Dr. Tanakim dojednal s Františkem Smotlachou vedoucí osobou pražského klubu VŠ Praha návštěvu japonského džúdistického týmu na příští rok. Tanaki také vedl jednu lekci džudó v Praze v domě Marathón. Více se nepodařilo dohledat.

(Pozn. František Smotlacha byl legendární český mykolog, zakladatel českého vysokoškolského sportu a pozdější předseda Československého svazu jiujitsu.)

Sarah Mayer, Ičiró Hatta

V roce 1935 Prahu navštívili japonští mistři Dr. Ičiró Hatta, Sugijama s japonským týmem. Ičiró Hatta byl mistr džudó z Kódókanu a také zápasník. Na OH 1932 v Los Angeles reprezentoval Japonsko v zápase ve volném stylu.

Pánové Hatta a Sugijama vedli krátký kurz džudó a jiujitsu ve Strakově akademii - celkem asi 6 lekcí a na propagačním večeru v pražském Radiopaláci předváděli ukázky džudó a jiujitsu spolu se slečnou Sarah Mayer (členka Budókwai, rok žila v Japonsku, cvičila tam džudó a obdržela stupeň 1. dan. Na internetu jsou dostupné její dopisy z Japonska vedoucí osobě londýnského Budókwai panu Gundži Koizumi [S5]).

31. července 1935 se tým Japonska vedený Ičirem Hattou utkal s týmem ČSR - japonští džúdisté vyhráli všechna utkání. Za český tým startovali F. S. Dóbó, Cígner, Velebil a neznámý džúdista, jenž je autorem článku Jak jsem začínal s JiuJitsu. [S6]

Džigoró Kanó

V září 1936 se v Praze zastavil Džigoró Kanó cestou z Olympijských her v Berlíně. Zahájil zde školní rok, přednesl v Mariánské knihovně v německém jazyce přednášku podobnou té z olympijského kongresu 1932 v Los Angeles a vedl krátkou lekci džudó.

Přednáška se zachovala v knize Zápas džudo od panů Šímy a Krákory z roku 1947. Stáhnout si ji lze na Internetu (heslo je judo).

Trevor Pryce Leggett

O prázdninách roku 1936 pořádal klub VŠ Praha na letním táboře v Unhošti u Kladna výcvikový kurs jiujitsu a juda, který vedl anglický mistr Trevor Pryce Leggett, za účasti zahraničních mistrů Martina Pampella z Německa a pana Juliuse Flecka z Rumunska. Pryce Leggett pak ještě v září a říjnu instruoval ve VŠ Praha a v klubu SK Stráž bezpečnosti Praha.

Téhož roku Trevor Leggett v říjnu roku 1937 zasvětil do tajů nage no katy a katame no katy džúdisty z Plzně, což mělo velmi příznivý vliv na zvýšení jejich technické úrovně. V roce 1939 Trevor Legett odjel do Japonska jako diplomat, cvičil džúdó v Kódókanu a po vstoupení Japonska do 2. sv. války byl v domácím vězení a se svými strážci cvičil džúdó. Po válce propagoval džúdó hlavně na britských ostrovech a byl prvním nejaponským 6. danem uděleným Kódókanem.

Pánové Layons a Stokes, major Maki

Roku 1938 vedl měsíční prázdninový kurs na letním táboře v Ledči nad Sázavou František Šíma spolu s anglickými mistry Layonsem a Stokesem. Koncem srpna téhož roku instruoval v Praze člen japonské vojenské mise major Maki, vysoce graduovaný mistr jiujitsu, v tělocvičně Marathonu české pokročilé závodníky. Na návrh mistra Stokese byl Františku Šímovi udělen londýnským Budókwai titul mistra jiujitsu. [S1]

Kontakty českých džúdistů s učiteli z Budókwai či Japonska přerušila druhá světová válka, v jejím průběhu a po jejím skončení již českolovenské džúdó pokračovalo samostatně.

Obrazová dokumentace:
[foto1] Obálka knihy Základy Jiu-jitsu od F.S.Dobó
[foto2] Džigoró Kanó s předsedou Českého svazu jiujitsu panem Františkem Smotlachou - v Praze roku 1936 [S7]
[foto3] Český letní tábor džúdó/jiujitsu v Řadově z roku 1939 [S8]
[foto4]: Ičiró Hatta [S10]
[foto5]: Leggett se svými strážci v Japonsku [S9]


Zdroje informací a obrázků:
[S1] kniha Džiu-Džitsu, Šíma, Krákora, 1944, česky - hlavní zdroj
[S2] web Terezín Memorial
[S3] web EJU
[S4] web A ju-jitsu (judo) fejlődési szakaszai Magyarországon
[S5] web An Englishwoman's Description of Learning Judo in Japan: Letters from Sarah Mayer to Gunji Koizumi, 1934-1935, Part I.
[S6] článek Jak jsem začínal s JiuJitsu z časopisu o jiujitsu, judo z let 1950-1957
[S7] web Judo Neratovice
[S8] časopis Budo Journal číslo 4/1997 , Medailón Karla Zrůbka
[S9] web
[S10] http://ejmas.com/jcs/jcsart_mayer1_0500.htm
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:
Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Petr Březina - 01.08. 2015 / 21:47
Další fotografické střípky k historii předválečného džúdó v Československu http://judonokenkyu.blog.cz/1507/dalsi-fotograficke-stripky-k-historii-dzudo-v-ceskoslovensku


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na