Pohár Sacuki 2013 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Pohár Sacuki 2013

Pohár Sacuki 2013


12. sprna 2013 | Přečteno: 2335x | Autor: Tomáš Berger

V neděli 30. 6. jsme uspořádali již dvanáctý turnaj "Pohár Sacuki". Mít květnový (což právě japonské slovo "Sacuki" znamená) Pohár v červenci bylo trochu novátorské, ale donutily nás k tomu okolnosti, zejména pak seminář s Kamomoto sensejem, který jsme připravovali začátkem června.

Turnaje se zúčastnilo na 30 kendistů z celé České republiky. Soutěži byl přítomen i spoluzakladatel cvičení Kendó v ČR pan Miloslav Hotovec (mimojiné též vedoucí pořádajícího klubu Kacubó Kenrikai a také čestný prezident České federace Kendó) a ve svém projevu při slavnostním zahájení vyzval všechny účastníky, aby si turnaj především pořádně užili a snažili se prožít a vychutnat každý moment každého zápasu.

Turnaji žen dominovala Jana Ziegelheimová (Sandómon Bílina), která ve finálovém duelu porazila Jaroslavu Cílkovou (Sandómon Praha) a obhájila svou loňskou výhru na předchozím ročníku Sacuki. Dvě mladé a velmi nadějné kendistky pak obsadily třetí místa – Aneta Riesslerová (Tenšin Zlín) a Hana Nguyen (Kacubó Kenrikai).

Následoval turnaj v otevřené kategorii, který je přístupný mužům i ženám, čehož s velkým elánem využila "rozjetá" Jana Ziegelheimová a probojovala se až do semifinále, kde se střetla Adamem Urbanem z Kacubó Kenrikai. Ve velmi vyrovnaném a pohledném zápase plným celé škály různých technik a protitechnik zvítězil nakonec Adam Urban a vůbec poprvé se tak probojoval do finále turnaje Národního Poháru Kendó. V druhém semifinále se utkali dva velmi zkušení bojovníci Jan Cílek (Sandómon Praha) a Lukáš Laibrt (Fudóšinkai České Budějovice). Tento zápas nabídl tvrdší boj než první semifinále a dopadl lépe pro Jana Cílka. Finálový match mezi Adamem Urbanem a Janem Cílkem pak završil otevřený turnaj. Převládly v něm zkušenosti Jana Cílka, který zvítězil nad mladším Adamem Urbanem, pro kterého však je druhé místo stále velmi cenným úspěchem.

Vrcholem dne byl velmi populární souboj "Sever vs Jih IV", kde se střetli bojovníci ze severních a jižních klubů naší země. Sedmičlenné týmy sestavují kapitáni podle daných propozic: první bojovník je dítě do 15ti let, druhý junior 15 – 18 let, třetí žena začátečnice do 1. kjú včetně, čtvrtá je žena bez omezení, pátý je muž začátečník do 1. kjú včetně a poslední dva jsou muži bez omezení. Turnaj tak nabízí velmi zajímavé měření sil, ve kterém se uplatní muži, ženy i děti a junioři. Diváci i fanoušci svých "světových stran" vytvořili velmi pěknou atmosféru plnou přátelské rivality. Turnaj začal lépe pro Sever, kdy se podařilo zvítězit v prvních dvou (dětských) kategoriích. Jih pak srovnal krok a zpět do sedla se dostal především výhrou Jany Ziegelheimové ve 4. zápase. Jih vyhrál i další pátý zápas mužů začátečníků a schylovalo se k pořádnému dramatu. K šestému velmi nabitému zápasu nastoupili dva zkušení borci Jan Cílek a Martin Fritz, oba již několikanásobní vítězové Sacuki v individuální kategorii. Duel však skončil remízou a drama tak pokračovalo až do posledního sedmého zápasu, kde za Jih nastoupil velezkušený Jindřich Ziegelheim a za Sever mladý Marek Novák. Jindřich Ziegelheim měl tak možnost strhnout vítězství na stranu Jihu a na Marka Nováka by si v tomto zápase asi vsadil málokdo. Nicméně nečekané se stalo skutkem a ve spektakulárním souboji zajistil vítězství pro Sever Marek Novák dvěma zásahy na men (hlavu).

Všem snad podařilo naplnit přání pana Miloslava Hotovce z úvodu turnaje a turnaj si pořádně užili. Při závěrečném ceremoniálu pan Hotovec všem poděkoval za jejich úsilí a popřál všem ať dobře pokračují ve cvičení a dále se zlepšují.

Také bychom chtěli zmínit, že den před Sacuki a také dokonce ráno před Sacuki proběhlo soustředění ženského reprezentačního týmu pod taktovkou jeho kapitánky Jany Ziegelheimové. Jelikož u nás v Kacubó reprezentaci fandíme, zasponzorovali týmu jsme pronájem haly na jejich cvičení a samozřejmě také holkám držíme palce v přípravě na mistrovství Evropy 2014.

Děkujeme všem účastníkům a také všem, kdo nám pomohli turnaj připravit a zorganizovat. Budeme se se všemi těšit opět na shledanou příští rok na již třináctém ročníku našeho turnaje.

Výsledky:

TURNAJ ŽEN:
1. místo: Jana Ziegelheimová (Sandómon Bílina)
2. místo: Jaroslava Cílková (Sandómon)
3. místa: Aneta Riesslerová (Tenshin Zlín) a Hana Nguyen (Kacubó Kenrikai)

TURNAJ OTEVŘENÝ
1. místo: Jan Cílek (Sandómon)
2. místo: Adam Urban (Kacubó Kenrikai)
3. místa: Lukáš Laibrt (Fudoshinkai) a Jana Ziegelheimová(Sandómon Bílina)

• Cena za nejlepšího bojového ducha:
Hana Nguyen (Kacubó Kenrikai) a Jan Cílek (Sandómon)

• Cena pro nejlepšího juniora:
Ondřej Havelka (Nozomi Dojo)

• Cena za nejhezčí Kendó:
Martin Fritz (Nozomi Dojo)

TURNAJ SEVER vs JIH IV
Jih (2) Sever (4)
Zdroj: www.kacubo.cz
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:
Související články


O semináři kendó s Kamemoto sensejem
Reportáž z červnového semináře kendó v Praze.
Těsně před medailovými branami
Mistrovství Evropy v kendó 2013.
Kendó Tři spojené kruhy
Nová kniha o japonském šermu.
Hiroši Ozawa - seminář kendó a kendžucu
Pozvánka na seminář s japonskými učiteli, který se uskuteční koncem léta na severu Moravy.
Evropský šerm a japonské Kendó
Srovnání dvou "šermířských světů".

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na