Pražský kurz sebeobrany zaměřený na kubotan - prosinec 2016 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Pražský kurz sebeobrany zaměřený na kubotan - prosinec 2016

Pražský kurz sebeobrany zaměřený na kubotan - prosinec 2016


2. ledna 2017 | Přečteno: 3196x | Autor: Real Self-Defence Prague

Na začátku prosince proběhl v Praze jeden ze seminářů sebeobrany zaměřený na využití kubotanu či taktického pera, který se konal pod záštitou skupiny Real Self-Defence Prague, která funguje jako oddíl Vysokoškolské tělovýchovné jednoty Technika Praha Strojní při ČVUT. Výuku vedl Pavel Slavík, který vyučuje bojová umění, sebeobranu a profesní sebeobranu na ČVUT v Praze na Ústavu tělesné výchovy a sportu. Zároveň je akreditovaný instruktor pro teleskopický obušku od IAODG, akreditovaný instruktor pro teleskopický obušek a taktické příslušenství ESP, instruktor sebeobrany a dlouholetý instruktor tradičních bojových umění.

Než se dostaneme k popsání programu kurzu, řekněme si něco málo o samotném sebeobranném prostředku – kubotanu a jeho moderní podobě ve formě taktického pera.

Kubotan se v západním světě dostal do podvědomí veřejnosti především díky zásluze japonského učitele jménem Takayuki Kubota, který kubotan vyvinul jako nástroj pro policisty, aby bylo možné zadržet podezřelé osoby bez rizika možného zranění třeba s trvalými následky. Pan Kubota představil kubotan policistům z LAPD po roce 1970 a začal je školit ve využití této zbraně jako pomocného donucovacího prostředku.

Dnes je kubotan velice populární u řady lidí mimo bezpečnostní sektor. Při správném užití má tato malá nenápadná zbraň schopnost stát se vaším silným společníkem v krizové situaci a pomoci eliminovat i mnohem silnějšího oponenta.

Přestože samotný kubotan nemá příliš dlouhou historii, najdeme jeho předchůdce i daleko hlouběji v japonské historii ve zbraních – bo-shuriken, tenouchi, suntetsu, yawara, atd. To znamená, že mnoho tradičních japonských bojových umění mělo ve svém arzenálu zbraní podobný prostředek, který byl využíván k zefektivění technik toho kterého stylu.

Zpět k akci. Seminář se konal v tělocvičně Strojní fakulty ČVUT na Karlově náměstí. Zúčastnilo se jej 20 zájemců o problematiku sebeobrany a to ze všech koutů Česka. Mezi účastníky byli pracovníci bezpečnostních složek policie ČR, ale i lidé z neprofesního prostředí, kteří se chtěli naučit dovednostem využitelných v rizikových situacích. Seminář byl veden intenzivní formou, kdy začátel byl stanoven na devátou hodinu ranní a konec byl po půl šesté. Během dne pak byly pouze malé přestávky a tak většina času byla věnována tréninku. Účastníci kurzu se nejdříve seznámili s historií kubotanu a taktického pera. Během této úvodní přednášky se mohli všichni podívat na různá provedení jednotlivých zbraní a jejich specifika. Seznámili se s druhy použivaných materiálů a tvarů této zbraně. Stejně tak jako s moderními taktickými pery, které byli vytvořeny pro využití v profesní oblasti, kdy byla upřednostněna potřeba víceúčelového využití. A tak některá taktická pera fungují jak úderová zbraň, či chcete-li donucovací prostředek, ale i jako taktická svítilna a přitom samo sebou byla zachována i funkce psacího pera. Po tomto úvodu přišla na řadu praktická část semináře. Začalo se s nácvikem správné pozice a práce těla, přičemž se kladl důraz na správnou práci nohou. Dalším bodem byli způsoby skrytého nošení kubotanu, které mu přidává momentu překvapení. Totiž velikost kubotanu umožňuje nejen jeho snadné skryté nošení, ale i možnost držení v ruce, kdy ho oponent nemá šanci zahlédnout. Útočník je tedy vystaven překvapení v momentě, kdy je velmi bolestivě zasažen zbraní, kterou na začátku konfliktu neviděl.

Dále přišel na řadu nácvik různých úderových technik způsobem, kdy se zapojil pohyb celého těla k úderu tak, aby následný výsledek techniky byl co nejefektivnější s největší možnou bolestivostí pro případného útočníka. Během tréninku se využívalo hned několik drilů, které umožnovali účastníkům si více zažít procvičované pohyby a dostat je tak lépe do podvědomí. Trénink přes další témata pokračoval k modelovým situacím, kdy se účastníci kurzu učili reagovat na různé druhy útoků. Nácviku jednotlivých situací byl věnován dostatečný prostor, aby si jednotlivé techniky mohli účastníci dostatečně vyzkoušet a osvojit. Instruktor pak výuku oživoval dalšími informacemi, které doplňovaly onu mozaiku vyučovaných pohybů. V závěru kurzu byly na programu znehybňující techniky, pomocí kterých bylo možno snadno kontrolovat útočníka a odváděcí techniky, pomocí kterých můžeme bezpečně oponenta přemístit.
Kurz byl zaměřen tak, aby nováček tak i zkušenější účastník pochopili výhody tohoto obranného prostředu a dokázali ho využít na základě svých zkušeností co nejefektivněji. Instruktor kurzu často zdůrazňoval, že tuto zbraň je možné snadno zařadit do tréninku jakéhokoliv bojového umění či stylu a tak vytvořit důraznější techniky. Dokonce i takové techniky, kdy fyzicky slabší člověk je schopen se obránit útoku o mnoho silnějšímu i těžšímu oponentovi.

Pokud byste měli zájem o podobný sebeobraný kurz se zaměřením na kubotan, najdete informace na stránkách skupiny Real Self-Defence Prague.

Termíny dalších dvou pražských seminářích s tímto zaměřením, které v obou případech opět povede instruktor Pavel Slavík:
sobota 18. února 2017 a pondělí 1. května 2017 (den státního svátku).
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Real Self-Defence Prague

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na