Překvapivé rozuzlení Aki bašo 2015 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Video > Překvapivé rozuzlení Aki bašo 2015

Překvapivé rozuzlení Aki bašo 2015


28. září 2015 | Přečteno: 2665x | Autor: redakce

V neděli skončil letošní velký podzimní turnaj sumó (Aki bašo), který se konal v uplynulých dvou týdnech v tokijské hale Rjógoku kokugikan. Aki 2015 byl od první chvíle plné překvapivých momentů a zvratů a dostal se do napínavého finále ve svém posledním dni.

Do turnaje nenastoupil jokozuna Harumafudži kvůli zranění pravého lokte. Připomeňme, že Harumafudži odstoupil už z červencového Nagoja bašo po prvním dni. Mnohem překvapivější byl výsledek šampiona posledního turnaje a nejúspěšnějšího zápasníka všech dob, jokozuny Hakuha. Jeho prvním soupeřem byl komusubi Okinoumi, který ho nedokázal porazit ve 12 předchozích vzájemných zápasech. Při třináctém setkání se mu to podařilo, když šampiona vytlačil z kruhu (jorikiri). Druhým Hakuhovým soupeřem byl maegašira 1 Jošikaze, který na něj nestačil v žádném z jejich devíti předchozích střetů. Pohyblivý Jošikaze nenechal Hakuha, aby se k němu přiblížil a ten ve své snaze o úchop upadl dopředu (hikiotoši). Jokozuna Hakuhó už do třetího dne nenastoupil a skončil tak s výsledkem 0-3-12. Důvodem odstoupení byl zánět v levém koleni šampiona snad způsobený zraněním z tréninků před turnajem. V tomto případě nešlo jen o překvapení, ale spíše o šok. Hakuhó, vítěz 35 turnajů, odstoupil po 51 turnajích v řadě v nichž měl kačikoši, dokonce dvouciferné kačikoši. Odstoupil po 722 nepřetržitých zápasech, do nichž nastupoval jako jokozuna!

Vrátíme-li se k překvapením turnaje, můžeme zůstat u Jošikazeho, který v dalším kole porazil druhého jokozunu Kakurjúa a získal tak dvě kinboši v jednom turnaji. Kinboši - zlatou hvězdu - získá maegašira za vítězství nad jokozunou. K tomu přidal dvě vítězství nad dvěma ózeki (Kotošógiku a Góeidó) a konečný výsledek 11-4. Je to podruhé ve dvou turnajích, kdy skončil Jošikaze s dvojciferným kačikoši. Za svůj výkon v Aki bašo dostal cenu za mimořádný výkon (šukun šó) a cenu za techniku (gino šó). Třetí ze zvláštních cen za bojového ducha (kantó šó) dostali tentokrát dokonce dva zápasníci komusubi Točinošin (10-5) a maegašira 12 Ikioi (dokonce 11-4). Točinošin uzavřel turnaj osmi přesvědčivými výhrami v řadě a Ikioi byl dokonce jedním z adeptů na turnajové vítězství, když měl v jedenáctém dni skóre 10-1 zatímco třeba jokozuna Kakurjú jen 9-2.

Turnaji od první chvíle dominoval mladý ózeki Terunofudži. Terunofudži ve svém desátém turnaji v makuuči 11 prvních dní neprohrál. Jeho výhry byly přesvědčivé a "snadné". Po 11. dni měl každý další případný kandidát na titul alespoň jednu prohru (Ikioi), nebo i dvě (Kakurjú, Tojonošima). Šanci si drželi i ózeki Kisenosato a Kotošógiku se třemi prohrami, nicméně očekávalo se další Terunofudžiho vítězství i ve 12. dni, kdy nastoupil proti Točiózanovi. Točiózan po výborném vstupu do turnaje začal prohrávat a jeho skóre po 11 dnech bylo jen 6-5.

Dvanáctý zápas byl nakonec prvním z Terunofudžiho prohraných. Sekiwake Točiózan ózekiho vytlačil a tím udržel ve hře ostatní zápasníky. Ve třináctém dni se Terunofudžimu postavil Kisenosato, další kandidát na turnajový titul. Zápas skončil po dvanácti vteřinách, kdy se podlomila Terunofudžimu kolena. Kisenosato zvítězil a Terunofudži se zranil. Přesto nastoupil i do 14. dne, kdy nestačil na nevýrazného Góeida. Právě v tomto dni vybojoval jokozuna Kakurjú svou dvanáctvou výhru, dostal se do vedení a tím mu kromě Terunofudžiho nezbyl žádný případný soupeř pro finálový den. Dlužno dodat, že toto vítězství nebylo úplně jokozunovské, protože se vyhnul přímému střetu (henka) s Kisenosatem a vzápětí ho vymanévroval z kruhu.

Terunofudžiho zranění bude třeba léčit alespoň jeden měsíc, přesto ózeki (11-3) nastoupil i do finálového zápasu proti jokozunovi Kakurjúovi (12-2). Aby Terunofudži vybojoval júšo, potřeboval jokozunu porazit dvakrát. Musel vyrovnat skóre a hned nato vyhrát play off. První krok zvládl, vyhrál svůj dvanáctý zápas, když rychle zkušenějšího soupeře vytlačil z kruhu (jorikiri). Zdálo se, že Kakurjú svůj druhý turnajový titul nezíská. Po krátké přestávce se soupeři potkali znovu a k velkému překvapení všech diváků Kakurjú Terunofudžiho lehce chytil za pás a porazil technikou uwatedašinage (zatažením dopředu a dolů).

Jokozuna Kakurjú získal druhý titul v kariéře a první jako jokozuna. Terunofudži skončil se stejným skóre až za ním. Sám si na druhý titul musí počkat. Nicméně během svých jedenácti prvních výher působil natolik přesvědčivě a jistě, že se jeho druhého júšo nejspíš dočkáme brzy.

Dodejme, že druhou divizi džúrjó podzimního turnaje vyhrál Šohózan přesvědčivě 13-2.

Pod článkem najdete celé finálové drama.

Kompletní záznam turnaje a výsledky najdete na stránce Nihon Sumó Kjókai zde.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: internet

VideoSouvisející články


Jokozuna Hakuhó se stal vítězem Nagoja bašo
Shrnutí červencového turnaje sumó.
Sekiwake Terunofudži zvítězil v Nacu bašo 2015
Překvapivé výsledky letního turnaje ózumó.
Výsledky březnového turnaje sumó
Jarní turnaj ózumó v Ósace.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na