Příprava na 5. dan kendó | BudoNews.cz

BudoNews.czPříprava na 5. dan kendó


25. února 2017 | Přečteno: 2985x | Autor: Filip Baumruk

Upřímně – myslel jsem si, že to bude jednodušší... V roce 2013 mi vypršela čekací doba po složení 4. danu. Předpokládal jsem, že pokračující cvičení v nastoupeném směru bude dostatečné i pro úspěšné složení 5. danu. Velmi jsem se mýlil... Jednoduše řečeno, nebyl jsem zejména mentálně připravený na to, co je potřeba na zkouškách během velmi krátkého časového úseku ukázat. Ohlédnu-li se nazpět, tak skutečná příprava na 5. dan pro mě začala až v lednu 2016...

Již v roce 2013 jsem teoreticky věděl, co je vyžadováno na 5. dan. Nedokázal jsem to však plně vstřebat a dostat do každodenního cvičení. Chodil jsem na tréninky, ale nesoustředil jsem se na nácvik zkoušek. Myslel jsem si, že když předvedu standardní cvičení, tak to bude stačit. Z omylu mě vyvedl hned první pokus v Maďarsku. Ačkoliv jsem soupeře úplně "převálcoval", na komisi to příslušný dojem neudělalo. Cvičil jsem totiž "svoje" kendó a nepřizpůsobil ho dané situaci a soupeři. Soupeře jsem sice několikrát zasáhl, ale to nic nevypovídalo o mé schopnosti "kontrolovat" zápas – byl jsem prostě rychlejší a nepřipouštěl jsem si nějaký problém... Po neúspěšných zkouškách jsem si na delší období dal pauzu a přemýšlel jsem, jak dál. Moc mně nepomáhala ani moje hlava, která začala pochybovat, jestli jdu správným směrem... Asi po roce jsem to zkusil znovu – s týž výsledkem a s daleko horším pocitem z vlastních zkoušek. To už bylo moje sebevědomí hodně nahlodané dávno před vlastním pokusem. Rozhodl jsem se, že je potřeba něco radikálně změnit.

Na konci roku 2015 jsem věděl, že nestihnu jet do Bruselu na prosincový seminář s Hirakawa sensejem, ani na kangeiko do Německa. Rozhodl jsem se tedy pro seminář pro rozhodčí v Bruselu, v únoru 2016. Kompletně jsem změnil přístup ke cvičení a soustředil se pouze na to, co je důležité ukázat na zkouškách. V prvé řadě jsem se pokusil si narovnat sebevědomí a konečně přesvědčit svoji hlavu, že na té úrovni už jsem a že je to potřeba pouze formálně potvrdit na zkouškách. S Jindrou Ziegelheimem jsme pravidelně nacvičovali tachiai + jsem se snažil využít každé příležitosti, abych si s ním mohl zacvičit. Rovnou říkám, že to bylo pro mě hodně náročné období, protože mě to donutilo vystoupit "z komfortní zóny" a opravdu se rvát o svoji budoucnost. Snažil jsem se tlačit na soupeře a aplikovat vhodnou techniku při každém výpadu (soustředil jsem se hlavně na provádění debana waza a men-kaeši-do waza). To byla velká změna oproti dřívějšímu přístupu, který by se dal charakterizovat jako více "defenzivnější".

Do Bruselu jsem jel naplněn očekáváním, ale strašně nervózní. Jako by něco ve mně tušilo, že ještě nejsem připraven. Po absolvování obou zkouškových tachiai jsem věděl, že to nestačí. Neměl jsem dobrý pocit z prvního souboje a na 5. dan je potřeba kontrolovat soupeře a dát ippon v obou zápasech. Co se dalo dělat – s Jindrou jsem se domluvil, že je důležité to zkusit hned při další příležitosti – na ME v Makedonii. Zbývalo mi jen něco málo přes měsíc přípravy a ten čas jsem využil beze zbytku. Do Makedonie jsem odjížděl v lepší psychické kondici než do Bruselu. Možnost si zacvičit s vysoce postavenými senseji z Evropy byla také skvělou motivací, nehledě na historický úspěch našich juniorů. Po absolvování obou zkouškových tačiai jsem měl dobrý pocit a opravdu jsem věřil, že to je doma. Jenže ouha – na výsledkové tabuli moje číslo nebylo... Dost mě to překvapilo a šel jsem se hned zeptat komise, co tomu chybělo. Podle nich jsem první tačiai udělal, problém byl s druhým. Neměli k tomu nic konkrétního, ale já jsem si vzpomněl, že druhý soupeř byl hodně zbrklý a že mě trochu strhnul svojí rychlostí – jinými slovy jsem ten zápas neměl pod kontrolou. Znovu jsem se obrnil a vytýčil jsem si další cíl – Maďarsko v červenci. Věřil jsem, že tentokrát to vyjde.

Seminář v Maďarsku pod vedením Kato, Furukawa a Higaši sensejů byl výživný a plný nových informací. Přípravné tačiai v rámci semináře potvrdily, že jsem na správné cestě. Vlastní zkoušky byly v sobotu až po závodech jednotlivců. Normálně by to pro mě bylo únavné, ale díky 3. místu v turnaji seniorů jsem získal obrovskou motivaci a příval sebevědomí, které mi vydržely až do vlastních zkoušek. Tentokrát jsem opravdu věřil, že to udělám a nepřipouštěl jsem si v hlavě jiný výsledek. Dal jsem do obou tachiai vše a pak jsem jen čekal na potvrzení výsledku. Konečně jsem uviděl svoje číslo na tabuli... Byla to nepopsatelná radost a zadostiučinění po tolika měsících příprav a pokusů.

Pokud bych měl shrnout pár věcí, které byly pro obrat v roce 2016 klíčové, pak jsou to následující poznatky:

a) "Vítězství" nad svojí hlavou, zvýšení sebevědomí a přesvědčení sebe sama, že už na té úrovni jsem.

b) Vystoupení "z komfortní zóny" – je potřeba cvičit, cvičit a cvičit; zkrátka makat až to opravdu bolí.

c) Jezdit na zahraniční semináře, aktivně se snažit zlepšovat a zjišťovat, co je na daný stupeň potřeba ukázat (nikdo vám to na stříbrném podnose nepřinese).

d) Využít každé možnosti cvičit s výše postavenými stupni v ČR – pro mě to znamenalo pravidelný nácvik tačiai s Jindrou Ziegelheimem.

e) Trénovat s každým soupeřem v plném nasazení – zlepšovat se totiž můžete i s méně pokročilými soupeři – v takovém případě je důležité se snažit o kontrolu zápasu a správné načasování vlastní techniky.

f) Vydržet a nenechat se odradit dílčími neúspěchy – každý neúspěch vás totiž posune blíž k cíli. Je důležité vytrvat, protože po překonání všech úskalí a překážek vás to teprve začne bavit.

Na závěr chci poděkovat Martině za dlouhodobou podporu a porozumění, které mě po každém neúspěchu postavilo opět na start; dále celému oddílu Kacubó Kenrikai za důvěru a motivaci, kterou mi neustále poskytovali a na závěr Jindrovi za cenné rady a nespočet tačiai, která jsme spolu absolvovali.

Text poskytla Česká federace kendó, pozn. redakce.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na