Reportáž z Tilius Camp 2013 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Reportáž z Tilius Camp 2013

Reportáž z Tilius Camp 2013


26. sprna 2013 | Přečteno: 4320x | Autor: Tomáš Severa

V posledním roce opět stoupá vlna zájmu o filipínská bojová umění mezi laickou veřejností, vyznavači různých bojových umění, sebeobrany a bojových sportů. Největším lákadlem je určitě kvalitní výuka boje se zbraněmi, ale i obrana proti nim. Program Tilius Filipino Combat (TFC) získává na oblibě především jednoduchostí systému, který propojuje neozbrojený boj s již zmíněnými zbraněmi a nabízí další alternativy studia jak svým studentům, tak i ostatním zájemcům. Tento otevřený přístup k informacím svedl mnoho zajímavých lidí na jednu z nejlepších akcí tohoto léta.

Pro sedmý ročník soustředění TFC Praha byla sedmička šťastné číslo. Počasí se vydařilo, kvalita vody v přehradě Trnávka byla perfektní, ubytování v Červené Řečici nemělo chybu, jídlo skvělé a počet účastníků během týdne dosáhl čísla 38. Zájemci přijeli z celé ČR, ale nejvíce byly zastoupeny kluby z Prahy, Brna, Židlochovic, Jihlavy a Příbrami. O víkendu se také sešla kompletní sestava instruktorů TFC (T. Severa, J. Zajíček, F. Zajíček, V. Skalník, M. Kodaj a P. Tomášek), která stála u zrodu Modern Arnis a FCS Kali v ČR. Dále se kempu zúčastnili ostřílení borci z jiných stylů, ale také začátečníci, kteří jsou vždy vítáni.

Guro Tomáš Severa

Kromě organizace celého kempu vedl výuku zaměřenou na základy filipínských bojových umění a zkouškový program Tilius Filipino Combat. Zdatným pomocníkem a sparring partnerem byl, Guro Petr Tomášek. Účastníci měli možnost poznat jednoduché sebeobranné úderové techniky s ratanovou tyčí na dlouhou (Largo) a krátkou (Corto) vzdálenost. Do detailů byly vysvětleny základní údery a kroky (Karanza),udržování odstupu od soupeře (Filipino geometry( a přesuny mezi vzdálenostmi. Opět byl aplikován jeden princip na boj s tyčí, kubotanem, prázdných rukou proti tyči, noži a neozbrojenému soupeři. Vše bylo stále dokola procvičováno, aby byl každý schopen mlátit svého protivníka z jakéhokoli úhlu, pohybu v před, do stran nebo při ústupu. Větší část byla věnována i neozbrojenému boji Panantukan (filipínský street boxing) a využití kubotanu (malá tyčka). Specializované tréninky nabídly mnoho dalších informací a i sami účastníci se mohli podílet na jejich výběru. Jen letem světem uvedu neozbrojené techniky páčení, drily s tyčí a nožem Sumbrada, sebeobrana, Sinawali (2 tyče vs. 2 tyče), sebeobrana proti noži nebo noční obrana za použití svítilny. Závěr patřil technikám tradičního Arnisu a Kali s mačetou, nožem a zahnutým nožem Kerambit.

Guro Vít Skalník

Jako Arnisador a instruktor ESP v jedné osobě, opět obohatil kemp o funkční techniky reálné sebeobrany. Jeho výuka určitým způsobem navazovala na již probranou látku a ukázala další možnosti využití tradičních technik nebo propojení zbraní s bojovými sporty. V letošním roce se zaměřil na boj se zavřeným i otevřeným teleskopickým obuškem ve stoje a především na zemi. Nechyběla také přednáška na téma improvizovaných zbraní a prevence proti napadení. Během soustředění nejen pomáhal při výuce TFC, dělil se o své bohaté zkušenosti, ale plnil i roli sparring partnera během ukázek TFC a MMA.

Ondra Skalník

Ondra je dlouholetý instruktor Tilius o. s. a v současnosti působí jako aktivní závodník Pentagym Praha. Využili jsme jeho zkušenosti instruktora Shooters MMA, aby nás seznámil se základy tohoto bojového sportu. Všichni studenti si mohli vyzkoušet zahřívací drily ve stoje s nástupy do hodů, samotné hody na zem a práci na zemi. Ondra nám vysvětlil základní techniky na zemi v guardu (blokování, údery, kontrola, nástupy do lámání rukou atd.) a opět přechod do vítězné pozice. Na závěr předvedl s Víťou malou ukázku flow mezi jednotlivými technikami a naznačil další možnosti MMA.

Ke konci soustředění začaly mnoha lidem postupně zapadat jednotlivé dílky (techniky) do skládačky jménem Tilius Filipino Combat. Pochopení, že když se učím bojovat s tyčí, tak chápu i boj s nožem nebo neozbrojený boj, je osvobozující. Dalším základním rysem TFC akcí je otevřenost a setkávání se s lidmi, kteří cvičí nebo cvičili i jiné bojové sporty, bojová umění nebo reálnou sebeobranu a vytváří se tím prostor pro motivaci a osobní rozvoj. Zjištění, že boj se zbraněmi nebo filipínský Panantukan si dobře rozumí s MMA nebo reálnou sebeobranou a nejde o žádný chaotický mix technik, je krokem kupředu. Účastníci ocenili, jak přátelský přístup při výuce se zbraněmi, tak skvělou atmosféru při cvičení MMA, které většina lidí před tím necvičila a pravděpodobně by jej ani nezkusila. Především dívky bojovaly statečně i s mnohem těžšími muži. Třináctka studentů úspěšně složila zkoušky na Level 1 - 3. TFC kemp nebyl žádný "skautský tábor" ani boj o přežití, takže koupání v přehradě a večerní kultura v hospůdce spolehlivě sloužily k zapomenutí na starosti všedního života.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:
VideoSouvisející články


Kerambit
Představujeme unikátní zbraň.
Filipino Combat Systems
FCS Czech se představuje.
Filipínský neozbrojený boj
FMA styly beze zbraně

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na