Reportáž ze soustředění Filipino Combat 2012 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Reportáž ze soustředění Filipino Combat 2012

Reportáž ze soustředění Filipino Combat 2012


14. července 2012 | Přečteno: 5198x | Autor: Tomáš Severa

První týden v červenci proběhlo soustředění Tilius Filipino Combat (TFC), které organizovalo občanské sdružení Tilius o.s.. Jeho účelem bylo zájemce seznámit s nejznámějšími technikami filipínského bojového umění Kali-Arnis-Eskrima. Účastníci se sjeli z celé ČR (Praha, Brno, Ostrava, Frýdek Místek, Příbram, Liberec a české Budějovice). Výuku vedli instruktoři Tomáš Severa (TFC Praha) a Vít Skalník (ESP, Tilius Příbram). Bojovníci byli rozděleni do dvou skupin na začátečníky a instruktory. Výuka probíhala podle stanoveného rozvrhu a obsahovala techniky Modern Arnis, TFC (MA, IKAEF, FCS) a ESP.

Na hřiště nastoupili bojovníci vyzbrojeni ratanovými tyčemi, mačetami a noži. Byli tam muži a ženy od 17 do 45 let a ne všichni vypadali zrovna nebezpečně. Jeden by si vzpomněl na filmovou hlášku: "docela hezká skupinka". Na pokyn instruktora začali provádět kroky do různých úhlů a učit se různé přesuny. Někdo našlapoval jako panter a jiný hrubě drtil mravence na zemi. Pohyb nohou vystřídaly útoky se zbraní. Ratanová tyč nejdříve kopírovala předvedené vzory a postupně vířila v úplně náhodných kombinacích, které se každou minutou zrychlovaly. Práci rukou opět doplnily kroky a vše se pohybovalo nezávisle na sobě. V třicetistupňovém vedru se začaly objevovat první kapky potu. Po chvilce všichni uspořádali dvojice a podle příkladu instruktora prováděli obranu s tyčí proti tyči na dlouhou vzdálenost (Largo). Pohyby byly pomalé a soustředěné na hrubou koordinaci všech končetin. Obránci pravidelně uhýbali ataku útočníka a přitom zasahovali jeho ozbrojenou ruku. Někdo s menší a jiný zase s větší tvrdostí. Následně byly rozdány ochranné rukavice a měkké tyče a vše se opakovalo s mnohem větší razancí. Uplynula sotva hodina a všichni včetně začátečníků zvládli základy tohoto boje. Po menší přestávce přišel na řadu boj s nožem, který instruktor začal památnou větou (kterou potom mnohokrát zopakoval): "je to stejné jako s tyčí". Všem prakticky předvedl, co tím myslel a skupinka rychle pochopila, co se od ní chce. Přestože to bylo pro někoho nové, všichni zvládli základní techniku bez většího vyptávání. Pokračovalo se ve sparingovém drilu, kde bylo potřeba rychleji uhýbat, otáčet tělem a zasahovat soupeře. Jako když válíte kouli po sněhu a ta se stává větší a větší, přesně tak se pomalu přidávaly jednoduché techniky, které hned mohl každý využít ve sparingu. Opět práce nohou, různé kroky a změny rychlosti. Čím více se stával pohyb přirozený tím více si dvojice hrála nebo spolu tvrdě soupeřila. V tom nejlepším odpípalo poledne a nastal čas oběda v restauraci hned vedle hřiště. Po jídle přišel na řadu bazén, který se čerstvě napouštěl, a chladná voda rychle regenerovala unavené svaly. Před sluncem jsme se schovali do stínu velkého stromu a probrali zkouškový program od první do poslední techniky, aby všichni věděli, co které slovo znamená, a měli přehled o vlastním vývoji.

Odpoledne se cvičilo v parku, kde byla jedna z mála možností uniknout slunci. Nácvik nových technik neozbrojeného boje byl adekvátní třicetistupňovému vedru. Preferují se jednoduché efektivní pohyby bez složitějších kroků a úhybů. Lokty se drtí útočníkovi prstní kůstky, atakují se nervová a více citlivá místa a přechází se k manipulaci s hlavou. Instruktor ukázal několik kombinací obrany proti úderům, které se dají různě měnit a prohazovat. Pro větší pocit kontaktu a nácvik špinavých technik, použilo několik studentů helmy s plexisklem. Ty zůstaly na hlavě i při sebeobraně proti noži. Tři jednoduché principy blokování, které tvoří základy celé sebeobrany proti noži, byly doplněny o údery, přerušení útoku a kontrolování útočníka. Stres z nácviků vystřídal opět relax v bazénu a večeře. Na večerním tréninku se bojuje opět s tyčí. Kroky zůstaly stejné a způsob blokování je jiné. Na základy navazuje dril a ten se postupně rozmělňuje do lehkého sparingu. Večer se cvičí krásně, ale v hospodě je přece jen o něco lépe, a tak další kroky vedou logicky ze hřiště přímo do lokálu.

Další dny běží podle podobného scénáře. Nových technik ubývá, ale her, které mají rozhýbat tělo přibývá. Stále častěji jsou slyšet za obráncem pokyny, aby chodil, nestál a nenabízel útočníkovi cíl. Každé další cvičení vylepšilo celkovou koordinaci a to platilo i v boji proti více sparing partnerům. Instruktor přešel od technik pro dlouho vzdálenost /Largo/ na blízkou /Corto/. Už nestačí jen bouchat, rychle se přesunovat a uhýbat, ale teď bylo potřeba vnímat dokonale vzdálenost a tomu přizpůsobit techniku. Stejné pohyby se aplikují nejen na boj s nožem, ale také s mačetou. Neozbrojený boj se prolíná s použitím improvizovaných zbraní proti různě ozbrojenému útočníkovi. Je naznačena i souvislost v boji se zbraní proti neozbrojenému, ale to je součást instruktorského TFC blade programu. Kromě této skupiny cvičila v ústraní ještě jedna pokročilejší. Ta si z mnoha možností vybrala především drilování, které obsahovalo velké množství technik. Na začátku se vždy udělalo malé opakování a pak už se jen instinktivně reagovalo. Repertoár zbraní byl tradiční tzn. dvě tyče/mačety, Espada y Daga, nůž nebo tyč. Techniky beze zbraně obsahovaly více škrcení a páčení než je obvyklé. Další lahůdkou byly kontra techniky proti páčení, podmetům nebo škrcení.

Aby si hlava odpočinula, bylo pro obě skupiny připraveno společné cvičení na pneumatikách. Zkušenost, které údery a kombinace lze provádět plnou silou, je k nezaplacení. Někteří již tušili, že budou mít možnost si to vyzkoušet na cíl, který se nejen hýbe, ale dokonce na vás útočí. Bouřka a prudký liják odstartoval školení, které proběhlo v restaurační klubovně. Instruktor ESP Vít Skalník (Tilius o.s.) zde přednášel nejen o teleskopickém obušku, ale také o paragrafech v sebeobraně nebo prevenci proti kriminalitě. V praktické ukázce se kladl důraz na jednoduchost a instinktivní nacvičené pohyby. Poslední den okusili studenti modelovou situaci, aby byli schopní se zpětně podívat na celé cvičení z trochu jiného úhlu. Jeden po druhém podstupovali fyzické zatížení spojené s napadením agresivního útočníka, tomto případě instruktora oblečeného v ochranném oděvu (tzv. Redman). "Zabiju těéééé, hajzléééé, tady máááš..." hrne před sebou Redman jednoho udýchaného borce za druhým. Drtivá většina si vzpomněla na pohyby, které jí byli po celou dobu vštěpovány, ale množství úderů vedle a občas bříza nabouraná do zad nenechala nikoho na pochybách, že na ulici to taková sranda není.

Volba udělat soustředění na koupališti v Libčicích nad Vltavou se ukázala správná. Na jednom místě jsme měli k dispozici několik hřišť na cvičení, ubytování, restauraci, klubovnu a bazény, které jsme využili po každém cvičení. Vzhledem k malé návštěvnosti jsme měli většinu času koupaliště jen pro sebe. Účastníci různého věku a pohlaví přestáli soustředění ve zdraví a někteří zjistili, že cvičit se zbraněmi může být zábava.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Tomáš Severa

VideoDiskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na