Seirjoku-zenjó | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Literatura > Seirjoku-zenjó

Seirjoku-zenjó


30. dubna 2015 | Přečteno: 3778x | Autor: Kódókan Institut

Nedávno jsme zde na BudoNews.cz uvedli, že Kódókan Institut uveřejnil nově na svém novém webu džúdisticky zajímavé texty k filozofii, historii a principům džúdó. Dostali jsme od Kódókanu uveřejnit překlady vybraných článků a zde je první. Jedná se o článek složený ze dvou částí původních textů Džigoró Kana. Spolu s článkem Co je "džita-kjóei"? Kódókan uveřejnil tyto texty v sekci Učení Džigoró Kana.

Odkaz na původní článek v angličtině: http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/word/seiryoku-zenyo/

Co je "seirjoku-zenjó"?

"Seirjoku-zenjó (maximálně efektivní využívání energie) se vztahuje na všechny způsoby úsilí, jak plně využít vlastní duševní a fyzické síly k uskutečnění zamýšleného cíle.

Seirjoku-Zenjó je nejvíce efektivní využití síly mysli a těla. V případě džúda, je to princip, na kterém jsou založeny útok a obrana a v důsledku toho je veden i proces učení. Jednoduše řečeno, nejvíce efektivní využití mysli a těla může být popsáno jako maximální efektivní využití energie. V souhrnu může být označováno jako "maximální účinnost".

Tato myšlenka nejlepšího využití energie je jedním z hlavních principů v džúdó, a také je toto důležité pro dosažení různorodých cílů v životě." *1

"Tento koncept nejlepšího využití energie je základní výukou džúdó. Jinými slovy, je to nejvíce efektivní využívání vlastní energie pro dobrý účel. Takže, co je "dobré"? Pomoc v neustálém vývoji vlastní komunity/obce může být klasifikováno jako dobrý a působením proti je takový postup špatný... Neustálého rozvoje komunity/obce a společnosti je dosaženo pomocí pojmů "sojo-sojo" (navzájem si pomáhat, vzájemný kompromis), nebo "džita-kjóei" (vzájemný prospěch). V tomto smyslu, sojo-sojo a džita-kjóei jsou také součástí většího dobra. Je to základní moudrost džúdó.

Kata a randori jsou uskutečňovány s touto zásadní moudrostí aplikovanou na techniky útoku a obrany. Pokud je (zásadní moudrost) zaměřena na zocelení těla, stává se formou tělesné výchovy; pokud je zaměřena na získání znalostí, stává se metodou sebezdokonalování; a je-li aplikována na mnoho věcí ve společnosti, jako jsou základní životní potřeby, sociální spolupráce, vlastní povinnosti a správa, stává se způsobem života...

Tímto způsobem, džúdó dnes není jen cvičení boje v dódžó, ale je spíše uznáváno jako hlavní zásada v nesčetných aspektech lidské společnosti. Cvičení kata a randori v dódžó, není nic víc než o uplatňování zásad džúdó pro boj a tělovýchovu... Na základě studia tradičních džúdžucu kata a randori jsem došel k uskutečnění tohoto velkého významu. Proto také proces učení rovněž kopíruje tuto stejnou cestu. Kromě toho jsem poznal hodnotu výuky kata a randori pro mnoho lidí jako umění boje a jako formy tělesné výchovy. To neslouží jen cílům jednotlivce, ale zvládnutí základní moudrosti džúdó a na oplátku její uplatnění v mnoha snažení v životě, budou všichni lidé schopni žít své životy moudrým způsobem.

Toto je způsob, jak by měl člověk studovat džúdó, které jsem založil. Nicméně, ve skutečnosti existuje mnoho lidí po celém světě, žijící své životy na základě zásad džúdó, aniž by věděli, že je to skutečná podstata džúda. Pokud džúdó, kterého jsem zastáncem, je rozšířeno do společnosti jako celku, stane se konání lidí džúdem bez přemýšlení o tom. Věřím, že pokud více lidí porozumí hlavním zásadám džúda, pak tato filozofie jim také pomůže řídit jejich životy. Proto vás všechny žádám, aby jste vyvinuli velké úsilí a zahájili tento trend ve společnosti". *2

* 1 Kanó Džigoró, "Nejlepší využití energie", Taisei, Svazek 1, č. 1, 1922.

* 2 Kanó Džigoró, "Džúdžucu a Džúdó, Rozpoznání odlišností džúda", Džúdó, Svazek 7, č. 2, 1936.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Kódókan Institut

Související články


Novinky z webu Kódókan Institutu
Texty a učebnice volně ke stažení.
O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana II.
Dokončení rozsáhlého textu o džúdó.
O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana I.
První část textu o džúdó z trochu jiného úhlu pohledu.
Džigoró Kanó a Kódókan - Novátorská odezva na modernizaci
Pár slov o zajímavé knize a výtah vztahující se k zápasu randori.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na