Senzační Kisenosato vybojoval júšó | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Video > Senzační Kisenosato vybojoval júšó

Senzační Kisenosato vybojoval júšó


23. ledna 2017 | Přečteno: 1960x | Autor: redakce

Včera skončil lednový turnaj sumó (Hacu bašo), který probíhal po celé dva týdny. V turnaji poprvé v kariéře zvítězil ózeki Kisenosato a přiblížil se tak ke jmenování jokozunou.

Do turnaje tentokrát nastoupili všichni tři jokozunové a čtyři ózeki. Kisenosato, který v roce 2016 dosáhl na nejvíc vyhraných zápasů v historii aniž získal titul, měl mít hodně těžkou pozici, jenže všechno bylo nakonec jinak. Jokozuna Harumafudži odstoupil po šesti dnech turnaje (4-3-8), jokozuna Kakurjú po deseti dnech a pěti prohrách, ózeki Góeidó po dvanácti (s těsným kačikoši 8-5-2). Další dva ózeki dlouhodobě spíše formu nemají, než mají a těžko mohli promlouvat do výsledků turnaje.

O konečném vyústění turnaje tedy měli rozhodnout Kisenosato, jokozuna Hakuhó a jejich soupeři z nižších příček lednového banzuke. Hlavní kandidát na titul a nejúspěšnější rikiši vůbec, jokozuna Hakuhó měl na kontě po třinácti dnech dvě překvapivé prohry (Arawaši, Takajasu, 8. a 9. den), zatímco Kisenosato jen jedinou (Kotošógiku, 9. den). Málokdo čekal to, co se stalo den před koncem turnaje, většina fanoušků sumó se těšila na nedělní finále a nejlépe play off. Ale Kisenosato si v sobotu snadno poradil s Ičinodžóem (maegašira 13) a o tři zápasy později maegašira 10 Takanoiwa vytlačil jokozunu Hakuha a definitivně rozhodl o výsledku.

Kisenosato se stal šampionem bez ohledu na poslední den turnaje. V něm šlo samozřejmě o prestiž a co nejlepší skóre pro kandidáta na jmenování jokozunou. "Finálový" zápas tedy nepostrádal napětí zvláště, když v něm dominoval Hakuhó. Kisenosato, ale jeho tlak využil, na kraji kruhu se šikovně otočil a potvrdil své vítězství i formu. Hakuhó skončil až se třetím nejlepším skóre spolu s dalšími čtyřmi borci (Takajasu, Mitakeumi, Takanoiwa a Ičinodžó), protože se mezi ně a nového šampiona dostal ještě Sókokurai (12-3).

Kisenosato se konečně dočkal turnajového vítězství a potvrdil své kvality. Jako ózeki působí celých pět let a za tu dobu měl pouze jednou negativní skóre (7-8). Oproti tomu ve dvacetičtyřech turnajích měl dvoumístné kačikoši. Tento týden patrně dojde k jeho jmenování jokozunou. Japonsko tak získá svého jokozunu po dlouhých 19 letech, kdy dominovali zahraniční zápasníci. Zároveň se podruhé v historii stane, že se budou v kruhu potkávat až 4 jokozunové.

Zpátky k výsledkům turnaje. Tentokrát vynikali borci z nižších příček. Jak už bylo řečeno, dva jokozunové a jeden ózeki odstoupili. Neuspěli ani sekiwake Šódai (7-8) a komusubi Točinošin (0-6-9). Po pěti letech v pozici ózekiho končí Kotošógiku (5-10!) a jako kadoban už počtvrté nastoupí ózeki Terunofudži (4-11!).

Zvláštní ceny:
Šukun-šó (výjimečný výkon) Takanoiwa
Kantó-šó (bojový duch) Takajasu
Gino-šó (cena za techniku) Mitakeumi a Sókokurai

I tentorkát jsme fanouškům sumó pod článek umístili videozáznamy pěti posledních zápasů nového šampiona.

Kompletní záznam turnaje a výsledky najdete na stránce Nihon Sumó Kjókai zde.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: internet

VideoSouvisející články


Kjúšú bašo ovládl Kakurjú
Třetí turnajový titul vybojoval "třetí" jokozuna.
Ózeki Góeidó vybojoval první titul v kariéře
Překvapivý výsledek zářijového turnaje sumó.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na