Šesté kolo Davida Brousila | BudoNews.cz

BudoNews.czŠesté kolo Davida Brousila


7. července 2012 | Přečteno: 5412x | Autor: Ivan Rzounek

Během emigrace jsem žil v Německu a studoval tam čínské bojové umění kung fu. Někdy v roce 1989 za mnou dorazil David Brousil, u kterého se již v té době projevil zájem o thajský box a filipínské bojové umění Eskrima / Kali, které můj instruktor kung fu s několika svými žáky také cvičil. Během pobytu mě na tyto tréninky doprovázel. Po návratu do tehdejšího Československa navštěvoval David moje hodiny čínského bojového umění Wing Tsun a filipínského Escrima ještě s dalším naším tehdejším kamarádem. Ten později, díky neúnavné trenérské práci, ovlivnil velkou část dnešních nadšenců thajského boxu. Během krátké doby však zájem a záliba v Muay Thai přerostla a David Brousil začal cestovat za tréninkem do Nizozemska. V roce 1990 vznikla jeho škola 1005 Independent School a v roce 1995 se vydal do Thajska, ve kterém strávil nějaký čas. Později se pak do Mekky thajského boxu vracel již se svými žáky. V současné době je jediný certifikovaný instruktor World Muay Thai Council - světové rady Muay Thai v České republice.

Posledních pár let ho však sportovní verze thajského boxu zajímala stále méně, chyběla motivace a při svých návštěvách u mne se stále více zajímal, ptal a oživoval si čínská a filipínská bojová umění. Odpovědí mu bylo, proč neodjede opět do Thajska a nezačne se věnovat starobylému thajskému Muay Boran a Krabi Krabong dříve, než se původní učení zapomene a vytratí. Tuto zezačátku pozvolnou cestu jsme poměrně dynamicky přeskočili a začali spolu cvičit prvky Escrima a Wing Chun, protože se v Muay Boran a Krabi Krabong tyto styly kloubí v jedinečnou bojovou cestu tradičních thajských stylů. Více než po dvaceti letech se tedy kruh uzavírá a začíná šesté kolo.

Muay Boran je předchůdcem současného Muay Thai. Slovo Boran znamená starobylý. Muay Boran vznikl jako systém sebeobrany proti barmským okupantům. Toto dávné bojové umění obsahuje mnoho technik z různých národních stylů z rozličných oblastí Siamu. Bojovníci mohli pokračovat v boji, i když přišli o zbraň. Obsahuje nejen techniky úderů, úchopů, strhů, silových držení, škrcení, ale i techniku působení na bolestivé body. Hlavním úkolem tohoto umění je rozvoj návyků pro boj s ozbrojeným protivníkem. Bojovníci mohli pokračovat v boji, i když přišli o zbraň. Jedná se o tvrdé bojové umění se zraňujícími a destruktivními technikami, které vyřazují protivníka z dalšího boje. Na rozdíl od sportovního thajského boxu, kde závodník většinu útoků kryje a poté přechází do protiútoku, bojovník Muay Boran přímo vchází do protivníkova útoku, využívá jeho síly a drtivě útočí na nejzranitelnější místa. Staří thajští vojáci, praktikující toto umění, byli buddhisty. Proto byla důležitou součástí jejich tréninků i meditace a příprava k duchovnímu ceremoniálnímu rituálu nazývanému RAM. Tento rituál znamenal vyšší formu koncentrace rozumu a takto vyjadřoval úctu k bohům a duchům předků všech vojáků. Mimo využití Muay Boran ve válkách, tento systém existoval jako metodika silové přípravy a jako soutěžní druh bojových umění. Počátkem dvacátých let minulého století thajská vláda zakázala mnoho technik a tradic Muay Boran. Tato nová omezující pravidla zápasů byla zavedena proto, aby se ochránilo zdraví bojovníků během sportovních utkání. Od této doby se začal rodit
sportovní Muay Thai. Začalo se zápasit v boxerských rukavicích. Tento soutěžní druh bojového umění se postupně stal národním thajským sportem.

Od těch dob, kdy se zrodil sportovní Muay Thai, se na některé staré styly zapomnělo. Dnes žijí jen díky některým mistrům tradičního Muay Boran, kteří ještě toto umění ovládají. V současnosti fanoušci a milovníci Muay Thai v Thajsku přijímají aktivní kroky na záchranu tradic Muay Boran, aby se neztratila kontinuita tohoto starého bojového umění. Další pobyt Davida Brousila v Thajsku byl tedy zasvěcen výzkumu a tréninku Muay Boran a Krabi Krabong s thajským armádním instruktorem, Mr. Somnuek Traisuttim, který vyučuje Muay Boran a Krabi Krabong v thajské armádě. Přednáší také na univerzitách a plně se věnuje zachování dědictví těchto starodávných umění. Jeho žáci mimo jiné demonstrují sílu Muay Boran v předváděcích akcích mezi zápasy Muay Thai na stadionech thajského boxu. Cesta k němu ovšem nebyla úplně snadná a byla možná jen díky tomu, že David Brousil ovládá mluvenou i psanou thajštinu.

Zatímco se Davidovi studenti věnovali tréninku Muay Thai pod vedením bývalých šampionů Lumpinee, David Brousil trávil dny s tradičními thajskými zbraněmi v ruce v armádním výcvikovém středisku pod dohledem Mr. Somnueka. Jelikož se o Muay Boran a Krabi Krabong David již dříve zajímal a studoval je, šla výuka velmi rychle dopředu. Díky thajštině, kterou David ovládá, mohl instruktor vysvětlit podrobně jednotlivé techniky.

Výuka Muay Boran začíná základními a pokročilými technikami, které se od jeho vzniku nemění. Jedná se o patnáct technik Mae Mai a patnáct technik Luk Mai. Dále Muay Boran obsahuje asi sto dvacet technik kopů, úderů lokty a koleny, obranných technik a kontra útoků. Každý učitel učí své žáky nejprve May Mai, pak Luk Mai a teprve poté techniky, které žákovi dovolí jeho schopnosti a tělesná konstituce. Davidova výuka byla na začátku zaměřena na kontrolu technik osvojených během dvaceti let cvičení v Thajsku a zbytku světa. Trénink probíhal dle starých regulí. Cvičily se krokové variace, sestavy loktů a postoje, zaměřené na rovnováhu, stabilitu a obratnost. Jelikož funkční a reálné techniky není třeba kontrolovat, protože poznáte sami, zda jsou účinné či nikoli, tradiční postoje v Muay Boran můžete natrénovat jedině u pramene. Proto David Brousil porazil své ego a po desetiletích tréninku stál opět na začátku výuky a napříč všemu se stal opět pokorným a pozorným žákem. Krom zapovězených technik moderní doby se vrátíte k logice boje starých válečníků. Jednoduché popisné názvy technik okamžitě asociují charakter a provedení. Například zakrytí slunce, čili kryt hlavy proti úderu seshora dolů. Tréninky to byly bolavé a náročné, ale díky zkušenostem Mr. Somnueka a píli Davida Brousila můžete začít trénovat Muay Boran i v České republice.

Nyní skupina Deserve Honour v čele s Davidem Brousilem připravují nové tréninkové prostory v centru Prahy. Přístupné pro širokou veřejnost by měly být koncem října 2011. Ihned po otevření nové tělocvičny budou probíhat nábory jak na sportovní thajský box, tak na tradiční Muay Boran. Veškeré podrobnosti a aktuální informace naleznete na stránkách www.silapaa.cz.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na