Šintó musó rjú džó potřetí v Košicích | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Šintó musó rjú džó potřetí v Košicích

Šintó musó rjú džó potřetí v Košicích


15. října 2014 | Přečteno: 1547x | Autor: Patrik Orth

Třetí seminář tradičního džódó na Slovensku se uskutečnil v sobotu a neděli 11. - 12. 10. 2014 v Košicích. Seminář vedl opět Fred Quant z Nizozemska (Šintó musó rjú Menkjo kaiden). Stáže se zúčastnilo 17 džódistů ze Slovenska, Maďarska a České republiky. Počet účastníků byl nižší než vloni, o to větší pozornost jim Fred (a druhý asistující učitel) mohl věnovat.

V sobotu ráno se ti, kteří je znají dobře, "rozcvičili" základními technikami (kihon tandoku a potom sótai), zatímco méně zkušení je pilovali přímo pod Fredovým dohledem. Sótai jsme pečlivě probrali před několika týdny v Maďarsku, proto nebylo třeba toto cvičení složitě vysvětlovat. Takže už asi po hodině práce na kihonu, následovalo celodenní cvičení kat, jako obvykle dle pokročilosti a zkušeností každého z cvičících. Úplní začátečníci během víkendu cvičili snazší katy z omote - tači otoši, cuki zue a sakan, ostatní měli dost prostoru na cvičení právě těch technik, k nimž se dopracovali dříve. Pokročilejší, převážně júdanša, byli nejdřív k dispozici ostatním při cvičení kat omote waza. Potom se věnovali technikám z dalších sad - čúdan, ran-ai, kage a samidare.

Někteří z nás se opět naučili nové techniky, nebo se alespoň vrátili k nepochopeným částem těch starých. Mimo vlastní cvičení mohli účastníci semináře vidět ukázky kat džó i kendžucu v perfektním podání jednoho z nejzkušenějších evropských učitelů džódó.

(Po skončení tréninku využili někteří možnost sledovat po očku cvičení paralelně vyučovaných zbraní - kusarigama a džutte.)

Seminář zorganizoval Karol Ištok z Popradu a Peter Bóna z Košic, kteří se tradičnímu džódó začali věnovat před několika lety. Vzhledem k nižšímu počtu účastníků této stáže byla jejich snaha a práce vskutku obětavá. Díky za ní.

Ti, kdo se o víkendu vydali do Košic, rozhodně nelitovali. Další seminář Evropské federace džódó proběhne třeba už za dva týdny ve Švýcarsku anebo příští měsíc ve Vídni. Nadto nás na konci roku čeká návštěva Pascala Kriegera v Praze.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Peter Bóna

Související články


Z letošního semináře džódó v Györu
Reportáž ze zářijového semináře v Maďarsku.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na