Stáž džódó v Petrohradu 2016 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Stáž džódó v Petrohradu 2016

Stáž džódó v Petrohradu 2016


29. března 2016 | Přečteno: 1797x | Autor: Patrik Orth

Po šesté jsme se vydali do ruského Petrohradu, abychom cvičili džódó. Poprvé to bylo na jaře 2011 na semináři Pascala Kriegera. Od roku 2012 doteď jsem měl čest vést vlastní stáž Šintó musó rjú džó pro ruské džódisty, kteří vytvořili vlastní skupinu při Evropské federaci džódó (FEJ).

Letošní stáž proběhla 18. - 20. 3. 2016 na obvyklém místě v Lenkai dódžó nedaleko centra Petrohradu.

Na celé stáži v průběhu víkendu cvičilo 45 účastníků převážně z Ruska (z Petrohradu, Pjatigorsku, Smolensku, Zelenodolsku, z Moskvy, Velkého Novgorodu, Kiriši a z republiky Tatarstán), ale po jednom také z Abcházie, Běloruska a Moldávie. Nadto se stáže potřetí zúčastnil další z učitelů FEJ Jean-Pierre Pahud a jeho kamarád Claude Duverney ze Švýcarska. Z České republiky jsme byli už tradičně dva.

Postupně jsme procvičili základní techniky s holí i bokkenem (kihon) a některé katy z prvních dvou úrovní osnov Šintó musó rjú džó (omote a čúdan waza), podle pokročilosti jednotlivých účastníků. Ukázali jsme celé řady kat Šintó rjú kendžucu, omote, čúdan a ran-ai waza, v neděli navíc dynamické katy gohon no midare, jako motivaci a představení bohatosti školy.

Na semináři i letos proběhly zkoušky na kjú. Z 16 kandidátů uspělo 14, zbývající dva neměli dost štěstí či jistoty, takže je čeká někdy v budoucnu druhý pokus.

Stáž v Rusku je pro mě každoroční výzva. Dva týdny před cestou do Petrohradu jsem se zúčastnil stáže pro učitele FEJ ve Švýcarsku, takže jsem měl z čeho čerpat při skládání programu stáže. Zároveň mám dlouhodobou představu o progresu jednotlivých účastníků stáže, s nimiž jsem se potkal už dřív. Mnozí z nich se účastní dalších stáží v Evropě, takže i oni mohou srovnávat svou úroveň, s úrovní ostatních džódistů a také mou úroveň jako učitele s kvalitami dalších učitelů naší organizace. Zvyšující se technická úroveň, ale také počet účastníků semináře potvrzují, že děláme v Petrohradu dobrou práci. Zájem místních o přípravu další stáže je dalším potvrzením správného směru naší cesty.

Děkuji za pozvání, účast i pomoc všem, kteří stáli za přípravou semináře i za naší cestou na něj. Těším se na další setkání se všemi, kteří poctivě cvičí a studují džódó.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Konstantin Plaksin, Maxim Smirnov

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na