Světový šampionát Okinawa karate a kobudo | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Světový šampionát Okinawa karate a kobudo

Světový šampionát Okinawa karate a kobudo


24. června 2015 | Přečteno: 2599x | Autor: Jan Kopecký

Polovina měsíce května 2015 byl v kalendáři světové organizace World Oshu-kai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation významnou mezinárodní událostí, protože bylo pořádáno mezinárodní gasshuku a světový šampionát. Zatímco ve stejnou dobu českým hokejistům umístění "jen tak tak" uniklo, za karatisky a "kobuďáky" z České federace Okinawa Karate a Kobudo se Česká republika rozhodně stydět nemusí. Na světový šampionát a mezinárodní gasshuku přicestovali účastníci ze všech kontinentů světa. Tak významná událost je pořádána jednou za dva roky. Výjimkou byl rok 2011, kdy Japonsko ohrožovalo tsunami a mezinárodní seminář a světový šampionát W.O.F. byly přesunuty na rok 2013. Předchozí mistrovství světa byly pořádány v roce 2009 v Kanadě (Mont Tremblant), 2007 v Polsku (Varšava), 2005 ve Francii (Paříž) atd.

Český tým nominovaný z členů České federace Okinawa Karate a Kobudo přijel do Varšavy 13. května. Náplní následujících dvou dnů bylo mezinárodní gasshuku, které každý den obnášelo dvouhodinovou lekci (trénink) Okinawa kobudo, poté dvouhodinovou lekci (trénink) Okinawa Shorin-ryu karate. Veškerou výuku vedl okinawský velmistr hanshi Kenyu Chinen - držitel stupně 9. dan okinawa Shorin-ryu karate a 9. dan Okinawa kobudo, šéfinstruktor a prezident celosvětové organizace World Oshu-kai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation. Mimo tyto 4 tréninky bylo organizováno poučení mezinárodních rozhodčích, kteří rozhodovali a soudcovali třetí den na samotném světovém šampionátu.

Hlavní den byla sobota 16. května, kdy byl na programu samotný světový šampionát na, kterém reprezentovalo své země necelých 300 závodníků. Za Českou republiku bojovalo o medaile celkem 12 členů České federace Okinawa Karate a Kobudo.

Česká federace Okinawa Karate a Kobudo (ČFOKK) je národní organizace oficiálně reprezentující v České republice výše uvedenou světovou organizaci Okinawského karate a kobudo World Oshu-kai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation a jejím hlavním instruktorem je renshi Jan Kopecký (5. kan Okinawa Shorin-ryu karate a 3. dan Okinawa kobudo), přímý žák senseie Kenyu Chinena. ČFOKK má honbu dojo v Havlíčkově Brodě a Jan Kopecký po několika svých úspěšných světových šampionátech (Kanada, Okinawa – Japonsko atd.) na tomto světovém šampionátu, dle nařízení světové federace zastával funkci rozhodčího. Kriteria na mezinárodního rozhodčího jsou velmi přísná.

Nejzákladnější podmínkou je být držitelem minimálně 4. danu v daném stylu, což v ČR splňuje jako jediný. O to více věnoval český šéfinstruktor přípravě svých svěřenců.

Světový šampionát zahrnuje soutěž ve dvou stylech. A to Okinawa Shorin-ryu karate a Okinawa kobudo. V obou stylech se soutěžilo v kategoriích mistrovských stupňů (černých pásů) a žákovských stupňů (barevných pásů). V každá kategorie se dělila kromě mužů a žen na věkové kategorie: junioři (16 - 19 let), senioři (19 - 44 let) a veteráni (45 let a více). V těchto kategoriích byly disciplíny kata, kumiwaza (3 členný tým), shuyo waza kumite, dojo kumite a kata oyo. Český dvanáctičlenný tým získal celkem 18 medailí a jejich šéfinstruktor ocenění za přípravu úspěšného týmu a rozvoj okinawského karate a kobudo a jeho filozofii a tradici.

Ve večerních hodinách se všichni závodníci, rozhodčí, instruktoři, pořadatelé sešli v restauraci hotelu Ibis na sayonara párty, kde měli u jídla a pití možnost mezi sebou neformálně zhodnotit světový šampionát, úspěchy a další aktivity.

Celá několikadenní akce byla v neděli dopoledne zakončena lekcí karate opět pod vedením senseie Chinena. Na tomto tréninku sensei vyhodnocoval a opravoval nejen chyby závodníků, které v průběhu turnaje zaregistroval, ale také práci rozhodčích. Poté následovalo slavnostní ukončení celé akce a všech necelých 300 karatistů odjelo nebo odletělo zpět domu do svých zemí.

České reprezentanty podpořil Kraj Vysočina a město Havlíčkův Brod.

Okinawský velmistr hanshi Kenyu Chinen povede mezinárodní gasshuku W.O.F. Okinawa Karate a Kobudo v České republice 21. a 22. listopadu 2015.

Umístění českých reprezentantů (členů ČFOKK):

Miroslav Pecka
1. místo kobudo short – senioři žákovské stupně
1. místo kobudo long – senioři žákovské stupně
2. místo kobudo open – senioři žákovské stupně
3. místo karate kata (+ bunkai) – senioři žákovské stupně
3. místo karate shuyowaza kumite – senioři žákovské stupně

Miroslav Sommer ml.
2. místo kobudo short – senioři žákovské stupně
3. místo kobudo open – senioři žákovské stupně

Michal Čáslavský
1. místo karate kata – veteráni mistrovské stupně
2. místo kobudo long – mistrovské stupně
3. místo kobudo (open) – mistrovské stupně

Libor Kovář
1. místo kobudo open – senioři žákovské stupně

Tým
Miroslav Pecka + Miroslav Sommer ml. + Marek Mach
1. místo karate kata kumiwaza
1. místo kobudo kata kumiwaza

Tým
Oldřich Zelenka + Libor Kovář + Martin Koubek
3. místo kobudo kata kumiwaza

Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: http://www.shuri-te.cz/

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na