Systém českých soutěží ve wushu | BudoNews.cz

BudoNews.czSystém českých soutěží ve wushu


10. září 2014 | Přečteno: 3209x | Autor: Veronika Partiková

Už téměř 25 let se v České republice můžete setkat s kung fu. Je to určitě kratší doba, než jakou mají v rodném listě japonské styly. Často je tedy těžké představit si soutěže v kung fu, jak familiárně nazýváme wushu, nejen pro laiky, kteří nemají s bojovým uměním vůbec žádné zkušenosti, ale také pro kolegy z ostatních nečínských systémů. Spojit si v jedno cvičení forem v barevných lehkých uniformách a plnokontaktní zápas v šortkách a boxerkách je někdy úkol obtížný, pro ty, kteří jsou zatím wushu nepolíbenými.

Česká federace wushu je jedinou organizací u nás, která bdí nad sportovním vyžitím cvičenců čínských bojových umění. Ačkoliv základní dělení lze najít v každém článku o wushu, dovolte mi i tentokrát rychlé shrnutí. Má to totiž svoje opodstatnění. Wushu je stále nesprávně chápáno jako styl. Uznejme, že mistrovství republiky ve wushu se tváří stejně, jako například mistrovství republiky v karate JKA, tedy logicky se lze domnívat, že jsou obojí soutěžemi stylu. Přitom, v prvním případě nejde o styl, nýbrž o souhrnný název všech čínských stylů bojového umění. Wushu v sobě zahrnuje několik desítek takových, tradičně se však soutěže pořádají pro tyto styly dohromady, které jsou následně rozděleny do kategorií.

Wushu je v překladu válečné nebo bojové umění, kdy v čínských znacích můžeme také vnímat význam pro zastavení násilí nebo zbraně. Wushu má obrovskou tradici, do jejichž historie je zapleten samozřejmě systém chrámů Šaolin, čínská tradiční medicína a Žlutý císař, první cvičení dechu a energie qi gong, historické události posledního století v Číně… Kontext, historie a filozofie by vydaly na celý seriál článků. Důležitým bodem však je vznik moderního wushu. Právě zde začínají trable se slovíčkařením. Moderní wushu je systém soutěžní, obsahující vysokou gymnastiku a obtížné skoky. Tradiční wushu je to, z čeho se moderní vyvinulo a dále si běží po svém cíli, primárně po sebeobraně. Tradiční styly jsou aplikovatelné, nikoliv hezké na pohled. V moderním wushu se navíc striktně rozdělují disciplíny forem (sestav) a zápasu, zatímco v tradičním jdou ruku v ruce. Tyto dvě větve spolu tvoří rodinu wushu, i s nutnými rodinnými hádkami: proto někteří používají označení wushu pro moderní styly a kung fu pro ty tradiční.

Zmíněná federace v Česku pořádá několik soutěží, na jejíž systém a disciplíny se teď podíváme. Všechny soutěže jsou nominační a podle výsledků z nich a dalších mezinárodních akcí pak vzniká nejdříve širší státní reprezentace a poté konkrétní reprezentace pro danou soutěž. Otevřené dveře mají všechny věkové skupiny. Pro cvičence moderního wushu jde o primární cíl jejich tréninku: účastnit se soutěží, pro tradiční větev jde spíše o motivační a tréninkový prostředek, jejich trénink není zaměřen na závodní přípravu. Jak moderní, tak tradiční styly ale mají své zastoupení u nás i v českých výjezdech do zahraničí.

Juniorská liga je většinou první soutěž, na kterou se cvičenec dostane. Jde o seriálové závody pro mladší 18 let, soutěž otevřenou pro všechny včetně těch, co mají malé zkušenosti anebo vůbec žádné. Je to odrazovým můstkem pro další soutěže a hlavně její četnost pomáhá dětem a mládeži zvykat si na soutěžní atmosféru a otužovat nervy. Navíc jejich úspěšnost se může rychleji zvyšovat, což je u dětí dobrá motivace, tato častá reflexe vlastního výkonu. Juniorská liga je pořádaná několikrát do roka v různých městech. Nabízí také kategorii začátečníků, kam se lze přihlásit se svým vůbec prvním startem. Jde samozřejmě o nejvystrašenější kategorii.
Pro ty, co už se trochu otrkali a podávají výkony, je tady mistrovství České republiky. I zde mají děti svoje kategorie, ale tentokrát nejsou tolikrát členěny podle věku a uspět je o stupeň obtížnější. Navíc, zde se už přidává dospělá část závodníků, od osmnácti let výše, tedy seniorská kategorie, kterýžto název rozesmutní každého, kdo je duchem mlád. MČR je nejdůležitější soutěží sezony a koná se jednou ročně.

Další soutěží je Czech Open, druhá akce i pro věkem pokročilejší. Je pořádaná Českým svazem full-contactu a Česká federace wushu má na starosti právě její wushu část. Je příjemnou tradicí, že se jí zpravidla zúčastní i slovenská výprava a někdy také státy kolem nás. Jde opět o stupeň obtížnější soutěž.

Druhým ročníkem se do seznamu nejen dospělých soutěží přidal Evropský mezinárodní festival čínského wushu. Festival je věc spíše tradičních stylů a označuje soutěž, kde však je zisk cenných kovů vyjádřen procentem a z deseti soutěžících tak může být oceněno třeba pět. Taková akce však má velkou přidanou hodnotu v atmosféře a šíření povědomí o čínském wushu, lidé přijíždějí hlavně za přáteli starými a poznáním těch nových. Rozvoj wushu v Česku tak plní na výbornou, navíc podtrženo o závěrečnou diváky oblíbenou exhibici.

Aby si laik nebo fanoušek ostatních bojových umění dokázal takovou soutěž představit, je třeba znát její disciplíny. Základní dělení je taolu, forma a sanda, plnokontaktní boj. Zde tedy už dělíme závodníky na první pohled na ty, co mají barevné saténové uniformy a ty s kraťasy a rukavicemi. U nás zatím bylo možné věnovat se spíše cvičení taolu, kdo fandil sandě, byl nucen účastnit se soutěží kick boxu a podobně. Sanda v kostce pojí techniky rukou a nohou s technikami hodu, pák, škrcení… Je to tedy komplexní sportovní disciplína. Existuje i její lightcontact verze, tzv. qingda. Od tohoto roku však bude Česká federace wushu zastřešovat i tuto kontaktní sekci a první soutěž bude možné navštívit v rámci příštího MČR.

Taolu se dělí logicky nejdříve na moderní a tradiční wushu. Dále následuje dělení na jižní a severní styly. Jak bylo už řečeno, wushu není název stylu, ale můžeme jej snadno považovat za ekvivalent k japonskému budó. Je tedy potřeba rozdělit styly podle jejich charakteristiky; podobně nelze soudit například dohromady judo a kendo. Takto rozdělené kategorie jsou dále podmíněny vždy pohlavím a věkem (od MČR výše většinou do 12 let, do 14 let, do 18 let, nad 18 let). Divácky zajímavé je pak také cvičení se zbraněmi, které je rozděleno obdobně. Hole, meče, šavle, halapartny, biče, kopí, to vše je u nás běžně k zhlédnutí. Třetím bodem vedle severu a jihu je ještě tai ji quan (u nás často vyslovováno jako taj či) a další vnitřní styly, které jsou příliš specifické, aby byly posuzovány vedle těch rychlejších a na první pohled tvrdších. Další výjimku tvoří kontaktní zápasy v tui shou (charakteristické pro studenty tai ji) a shuaijiao, tedy čínský wrestling.

Protože lze u nás vidět především taolu, zaměřím se na chvíli na hodnotící systém. Jistě znáte bodovací nebo praporkový systém z jiných bojových umění. Zde uplatňujeme body, avšak máme několik skupin rozhodčích. A, B a C. Rozhodčí A uděluje body za správnou technikou, resp. odečítá trestné zlomky bodů za chyby. Soustředí se na to, jak soutěžící stojí, jak generuje sílu, jaké má držení těla, kde síla končí, jestli s mečem bodá, má správný postoj, používá jeho přesuny k přesunu síly, atd. Maximálně může udělit 4 body. Rozhodčí B má k dispozici bodů 6 a uděluje je za podání. Zajímá ho, jak závodník formu prezentuje, zda odpovídá charakteristikám daného stylu, jak pracuje s časováním, zda se nedívá do země, jak přichází a odchází z plochy a hlavně, zda cvičí bojové umění s bojovým zápalem, nebo jen předvádí pohyby. Rozhodčí C, se kterým setkáme spíše v zahraničí, má na starosti hodnocení obtížnosti prvků v moderním wushu a postupuje podle komplikovaných tabulek.

Pakliže se člověk dostane do širší reprezentace a následně je vybrán pro reprezentaci v dané soutěži, může postoupit na mistrovství Evropy (v moderním nebo tradičním wushu) a na mistrovství světa (opět děleno). Jsme sice malá země a wushu u nás ještě není příliš dlouho, ale už tak přijíždíme ze zmíněných soutěží povšimnuti a s cennými kovy. Mezi Čechy tak máme jak mistry Evropy, tak mistry světa. Nejblíže je nyní výběr do reprezentace pro 6th World Traditional Wushu Championship v Číně, aktuálně se také vrátila výprava z moderního European Wushu Championship, kde se mimo jiné školili i naši někteří rozhodčí, a ze soutěže věnované vnitřním stylům 1st Taijiquan and wushu internal arts championships.

Nejbližší soutěž u nás, kde si můžete wushu prohlédnout, je říjnová Juniorská liga v Brně anebo červnová soutěž pod Českým svazem fullcontatcu v sandě v Rožnově pod Radhoštěm. Snad vás příště neošálí ani zápasnické šortky, ani saténové uniformy. Cvičíme čínská bojová umění a "bojová" je stále to nejdůležitější slovo.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na