Taekwondo WTF - Mistrovství Evropy klubů 2013 | BudoNews.cz

BudoNews.cz

Úvodní strana > Reportáže - z akcí > Taekwondo WTF - Mistrovství Evropy klubů 2013

Taekwondo WTF - Mistrovství Evropy klubů 2013

20. března 2013 | Přečteno: 3694x | Autor: Petr Lacek

Letos poprvé se v taekwondo WTF uskutečnilo mistrovství Evropy klubů. Organizace se ujalo Řecko, které celou akci situovalo na začátek ledna (7. - 13.1. 2013) do Atén. Na mistrovství dorazilo celkem 148 klubů z 15 zemí Evropy. Své zastoupení zde měla i Česká republika v podobě 14 závodníků z klubu Taekwondo Lacek. České barvy zde hájili více než srdnatě.

Jako první zasáhl do bojů Štěpán Bláha (junioři -55 kg). Bojoval velmi dobře, ale na svého soupeře Ioakeimidise Ioannise nestačil. Další, kdo promluvil do bojů byl Sebastian Akhlas (kadeti -37 kg), který má na rozdíl od Štěpána mnohem větší zkušenosti, což bylo poznat i na jeho bojích. První dva soupeře doslova deklasoval. Ve třetím boji nastoupil Sebastián proti španělskému závodníku Arturovi Gomezovi Sauru. Vyrovnaný boj se protáhl až do tzv. náhlé smrti, kde rozhoduje první inkasovaný bod. I ta byla naprosto vyrovnaná a rozhodl až poslední kop Španěla, jenž byl proveden po přerušení boje a následovalo proto udělení trestného bodu. To poslalo Sebastiána do semifinále. Zde se setkal se jmenovcem bájného krále Sparťanů Leonidem na kterého už nestačil a Sebastian tak skončil v semifinále a získal zasloužený bronz.

Další den se na tatami postavil Josef Med (junior -59 kg). Ten si však vybral maximum smůly, když v prvním zápase celou dobu stahoval náskok soupeře a na konci, kdy se mu podařilo vyrovnat, v zápalu boje kopl po přerušení a inkasovaný trestný bod rozhodl o postupu řeckého protivníka. Smolný den pokračoval, když Anně Machové (Seniorky -62 kg) přisoudil los do prvního kola pozdější vítězku kategorie Němku Helene Weingart. Podobný osud čekal ve stejné kategorii na Veroniku Krejčovou, která pro změnu prohrála se stříbrnou Španělkou Larou Martinez. Smůlu druhého dne nakonec prolomila Iveta Jiránková (Seniorky -67 kg), když navázala na své podzimní výkony a do turnaje vlétla jak uragán. V semifinále nedala sebemenší šanci Spanoy Despoině z Řecka a boj ukončila již ve druhém kole vysoko 13:1. Finále bylo hodně vyrovnané. První kolo vyhrála Iveta 1:0, druhé španělka Pineiro Devesa Lua Maria 0:1. Třetí kolo skončilo nerozhodně 1:1 a tak se za celkového stavu 2:2 šlo do prodloužení. Iveta byla aktivnější a byla znát chuť po vítězství. Necelou minutu před koncem však Španělka "zkrátila" Ivetin útok a skórovala pěstí do vesty a tím rozhodla finále ve svůj prospěch. Iveta přidala do české sbírky krásné stříbro.

Třetí den turnaje se představila Kateřina Nedvědová (seniorky -73 kg), která se stejně jako Veronika startovala na velkém turnaji po dlouhé době. V prvním kole se postavila proti turecké závodnici a přestože bojovala dobře, na moderní styl přece jenom nestačila. V opačné pozici se ve stejný den představila Adriana Šimánková v kategorii juniorek do 49 kg. Ta byla v podstatě favoritkou kategorie a tuto pozici bezezbytku naplnila. Bez sebemenšího zaváhání vyhrála čtyři boje a brala zlatou medaili, když vyhrála finále 7:1 proti Španělce Isabele Sanchez Jimenez.

Nejexponovanějším dnem se stala sobota – předposlední den turnaje, kdy bojovalo šest zbylých závodníků. Jako první nastoupil Tomáš Čížek (kadet -49 kg). V osmifinále vyřadil Zachariase Therapona vysoko 16:1. Ve čtvrtfinále nastoupil proti Nedorubovu Evdokim z Ruska, který se později stal vítězem celé kategorie. David Šimek (kadet -53 kg) stejně jako Tomáš bravurně zvládl osmifinále, když vysoko porazil Saita Nikolaose. Medaile mu utekla o pouhý bod, poté co ve vyrovnaném čtvrtfinále prohrál se Stavrosem Tsipounisem 8:9. Posledním sobotním kadetem nebo spíše kadetkou byla Dominika Hronová (kadetka -44 kg). Ta před sebou měla 4 boje na zlatou medaili. Nakonec všechny vyhrála a to s velmi podobným průběhem. Ve všech čtyřech bojích prohrávala a všechny dokázala otočit a s vysokým náskokem vyhrát.

Jako poslední se představili junioři Libuše Medová (-59 kg), Tereza Schindlerová (-63 kg) a Jakub Skořepa (-78 kg). Líbuše s přehledem vyhrála osmifinále. Snaha překvapit čtvrtfinálovou soupeřku rychlým nástupem vyústila v chybu - kopem po přerušení a následným trestným bodem, věnovala Papadee Marii jednobodový náskok, který tato závodnice udržela až do konce. Jakub a Tereza bojovali na dvou tatami vždy ve stejnou dobu. Kuba jako pravý kavalír přenechal Tereze výhodu v podobě oddílového trenéra Petra Lacka a sám si jako kouče pro tento turnaj vybral nejzkušenějšího člena týmu Kateřinu Nedvědovou. Vytvořili neporazitelnou dvojici a Kuba naprosto suveréními výkony došel až do finále. I ve finále Kuba udával krok, ale bylo to finále a i soupeř toužil po titulu Mistra Evropy. Po strhujících třech kolech, kdy řecká část publika fandila Ninu Konstantinovi a všechny neřecké týmy fandili Kubovi. Po uplynutí časového limitu třetího kola bylo na obrazovce skore 10:9 pro Jakuba Skořepu, který tak přidal třetí zlatou medaili do naší sbírky. V prvním boji Tereza porazila jednoznačným rozdílem Karavasileiou Katerina. V druhém boji proti Koropouli Alexandře šetřila síly a boj ukončila již ve druhém kole dvanáctibodovým rozdílem. Do finálového boje Tereza nenastoupila nejšťastněji, když první kolo prohrála 0:1. Ve druhém kole Tereza zasáhla Omeroglou Minever do hlavy, ale rozhodčí tento zásah neuznali. Již po minutě posledního kola byl výsledek 4:6 a Tereza opět zasáhla soupeřku do hlavy, což za normálních okolností jsou body 3. Nicméně ani tento zásah nebyl uznán a tak jsme se museli spokojit se stříbrnou medailí.

V celkovém součtu naši závodníci vybojovali 3 zlaté, 2 stříbrné a jednu bronzovou medaili. V hodnocení týmů to znamenalo: 7. místo v kategorii kadetů, 3. místo v kategorii juniorů, 15. místo v kategorii seniorů.

V celkovém hodnocení jsme získali 4. místo mezi všemi zúčastněnými 148 kluby.