Takanojama | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Video > Takanojama

Takanojama


10. června 2012 | Přečteno: 6034x | Autor: Patrik Orth

Japonsko je v kurzu. Japonské meče, sekání kdovíčehovšeho možného, pestrobarevná kimona, suši a zen tu zakořeňují a stávají se "smyslem života" mnoha nadšenců. Ale co sumó? Většinou asi nechápeme hysterické nadšení Japonců pro tuto zvláštní kratochvíli. Šestkrát do roka jako u vytržení sledují dvojice obtloustlých naháčů, kteří se osahávají a přetlačují v kruhu a nepřestanou dokud jeden z těch nemotorů neupadne, nebo nevypadne...

Víme (asi všichni), že sumó je japonský národní sport (?), starobylé bojové umění a nadto významná společenská událost plná naboženských obřadů a zvláštních zvyků. Víme (mnozí z nás), že sumisti, správně rikiši nebo sumótori zápasí s protivníkem, rovnováhou a patrně i s nadváhou, že jsou nesmírně společensky vážení a ti nejlepší z nich (jokozunové) už nemohou spadnout do nižších úrovní. Jokozunové jsou hvězdy, vystupují v reklamách a trvalo poměrně dlouho, než mezi ně "vtrhnul" cizinec. Tím byl v roce 1993 Američan (z Havaje) Akebono. Po Akebonovi bylo jmenováno pouze pět dalších jokozunů, z nichž tři byli nejaponci (další havajan a dva mongolové).

Pouze málo z nás ví alespoň cosi o českém sumó, které tu před více než dekádou začal populatizovat Široikuma. Ten, občanským jménem Jaroslav Poříz, jako první Čech okusil radosti tréninku v profesionální stáji (heja) v Japonsku. České (amatérské) sumó zažívalo svůj boom především díky Pořízovým aktivitám v období po jeho návratu do ČR. Zorganizoval první mistrovství České republiky a vytvořil úspěšný reprezentační tým. Jeden z jeho svěřenců, bývalý džúdista Pavel Bojar, získal na tokijském juniorském mistrovství světa v roce 2000 bronzovou medaili a brzy potom byl přijat do stáje Naruto v Čibě (2001).

Pavel Bojar přijal jméno Takanojama (Vznešená Hora, 隆の山). V roce 2003 se dostal do čtvrté nejvyšší divize sandame, od roku 2005 zápasil šest let o divizi výš (makušita, poprvé v ní byl už o rok dříve), aby v roce 2011 po 57 turnajích své kariéry, postoupil do druhé nejvyšší divize džúrjó. Jeho start v této divizi byl natolik úspěšný, že už po prvním turnaji (!) postoupil do nejvyšší divize makuuči (září 2011). Podobná věc se stala teprve potřetí od roku 1958, kdy byl vytvořen tento systém šesti turnajů ročně. Dalším unikátem je jeho nízká hmotnost v této úrovni. Se svými 98 kilogramy byl od roku 1997 prvním zápasníkem pod stokilogramovou hranicí mezi ostatními borci z divize makuuči.

Po prvním tunaji v divizi makuuči Takanojama sice klesl do nižší třídy, odkud se ale opět vyhoupl zpět na vrcholová utkání (leden a březen 2012). V květnu tohoto roku zápasil opět v druhé divizi, ale podle všeho by měl v červenci nastoupit znovu v divizi makuuči.

Měl jsem to štěstí, že jsem Pavla potkal na turnaji ve Zlíně před jedenácti lety. Bylo to těsně před jeho odjezdem do Japonska. Podobně jako dnes mezi profesionály, i tehdy na amaterském kolbišti proti mnohem těžším zápasníkům používal širokou škálu technik a ukazoval, že sumó není jen strkání a přetlačování. Jak můžeme vidět na videích, které jsme čtenářům našli, Pavel i dnes používá techniky přehození pomocí zaháknutí paží, ramen nebo porazy nohama. Ve svých zápasech zvítězil už pomocí 37 různých technik (kimarite) a to je další unikát.

Vedle zápasových videí jsme přidali i dva odkazy na záznamy z veřejných tréninků.

Sledujeme dál kariéru prvního českého profesionálního zápasníka a držíme mu palce. Pokud byste chtěli vědět víc, pokud se chcete kouknout na další videa, hledejte sami, protože jeho zápasy (a především ty vítězné) opravdu stojí za to.

Zdroje informací:
Takanojama Šuntaró na Wikipedii
Oficiální biografie Grand Sumo Homepage

Oficiální stránky Narutobeja

Fotografie:
Wikipedia.org
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: internet

VideoSouvisející články


Takanojama v Nagoja bašo 2012
Nejzajímavější výsledky z letošního Nagoja bašo.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zim - 09.03. 2015 / 14:28
http://tumblr.forgifs.com/tagged/sumo-wrestling

host - 01.12. 2014 / 23:45
zkuste napsat na shiroikuma@shiroikuma.com, to býval mail předsedy Českého sumo pana Poříze.

visual - 11.11. 2014 / 12:20
uz rok zjistuju a zda se ze Sumo je v CR mrtve...... nemate nekdo nove informace?????

Petr - 14.09. 2012 / 10:27
Jestli Pavel Bojar někdy v budoucnu se pokusí nějak podělit o své zážitky na svém putování na cestě za úspěchem v sumó (třeba knižně), tak to jistě bude zajímavé čtení.

隆の山 - 23.08. 2012 / 16:42
moc pekny clanek . mam radost ze je o sumo zajem i doma!
BudoNews.cz - 24.08.2012 / 12:20
My v redakci jsme zase rádi, že nás čtou i v Japonsku ;)

visual - 03.07. 2012 / 15:35
Na Sumo.cz nikdo nereaguje uz nekolik mesicu, snazil jsem se opakovane. Zkusim CUBU, diky!

visual - 02.07. 2012 / 16:25
Netusi nekdo jak je to ted vlastne se Sumo v CR? Cvici nekdo oficialne/neoficilne? Zajima me Praha...nevite nekdo neco. Cesky Svaz Sumo funguje?
BudoNews.cz - 02.07.2012 / 17:26
Zkuste odkaz sumo.cz, případně kontaktujte CUBU.cz (Česká unie bojových umění), možná poradí lépe.


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na