Tapak Suci | BudoNews.cz

BudoNews.czTapak Suci


13. června 2012 | Přečteno: 4373x | Autor: Martin Hradecký

Tradiční indonéské bojové umění

Obecně byla indonéská bojová umění značně ovlivněna obrovskou různorodostí etnik žijících na svém území. Na vzniku a vývoji některých tradičních indonéských bojových systémů se velmi podíleli například indické, čínské a siamské bojové styly. Souhrnný a universální název pro několik stovek různých stylů je Silat, používají se ovšem také další názvy jako například Pencak Silat, Silek, Penťak, Kun-tao, Penčak Silat, Bersilat či Maenpo. Stejně tak jako existuje obrovské množství škol a stylů lišících se od sebe navzájem, liší se i jednotlivé pohyby, techniky, taktiky a strategie v jednotlivých školách. Výuka je většinou zaměřena na neozbrojený boj, specifické otužování těla a boj se zbraněmi. Někteří učitelé vyučují také zvláštní taktiky a vnitřní trénink. Dodnes je mnoho stylů utajováno a praktikováno pouze v rodinném kruhu. Často i v rámci rodiny se výběr vhodných kandidátů zužuje na jednoho adepta. Přesto se můžeme setkat i s tím, že se některé styly Silatu přetvořily do formy gymnastických cvičení, vzali na sebe podobu rituálního tance nebo se začali vyučovat přímo na základních školách jako forma tělesné výchovy.

Existují dokonce i sportovní soutěže, při kterých proti sobě nastupují bojovníci s chrániči a bojují za dohledu rozhodčích dle přísných pravidel. Velký zlom v indonéských bojových uměních nastal v roce 1948, kdy byla oficiálně založena organizace sdružující různé školy Silatu a to pod názvem Ikatan Pencak Silat Indonesia (Indonéská asociace Pencak Silatu) – zkráceně IPSI. Od té doby se stal v Indonésii Pencak Silat oficiálním termínem.

Tapak Suci

Při své návštěvě Indonésie jsem se chtěl samozřejmě podívat i na trénink autentického bojového umění. Toto nebylo vůbec jednoduché a podařilo se mi to až po několika dnech hledání, dotazování se na různých místech a "přemlouvání" mnoha lidí. Nejdříve jsem díky omylům svých "poradců" navštívil několik míst, kde se vyučovalo taekwon-do, karate či judo. Až na ostrově Jáva se mi poštěstilo a já jsem mohl navštívit zástupce stylu Tapak Suci.

Tapak Suci je velice zajímavý indonéský styl, který jeho zakladatel pan Barie Irsjad oficiálně založil v roce 1963. Základy tohoto stylu byly ale vytvořeny již v roce 1925. Tento styl byl velmi ovlivněn nejen jinými styly Silatu, ale také například i některými japonskými bojovými uměními. Přesto jde o originální styl oblasti, který je velice otevřený dalšímu vývoji. Základní strategií tohoto stylu je, nezůstat nikdy statický. Od svého "praktikanta" vyžaduje tedy neustálý pohyb. Tapak Suci se často trénuje na venkovních prostranstvích, v horách, na pobřeží moře nebo v jiném přírodním terénu. Co se týká zbraní je i zde výběr značně rozsáhlý, ostatně tak jako i v jiných indonéských bojových školách. Používají se zbraně jako například golok – velikostí i tvarem větší nůž či tesák, kris, cabang (známý též jako ťabang, trisula, siku-siku nebo tekpi) zbraň velice podobná okinawskému sai či srp nazývaný celurit.

Opravdovou specialitou zbraní používaných v Tapak Suci je ale segu. Tuto zbraň vytvořil zakladatel Tapak Suci pan Barie Irsjad a jedná se v podstatě o kovový obušek s krátkou ohnutou kovovou částí zakončenou speciálním bodcem. Tato zbraň působí velice zajímavým (dle mého soudu až agresivním) dojmem a jak mi bylo detailně předvedeno, lze s ní nejen provádět údery a bodnutí, ale také hákování, vyříznutí, krytí či "rýpnutí". Slovo segu je složeno ze slov Serba Guna a znamená to běžné použití.

Existuje také modernější verze segu, která se nazývá senakar a vytvořil jí pan Joko Suseno v rámci své zkoušky na pendakara (mistra). Dalšími zvláštními zbraněmi v Tapak Suci jsou například řetěz opatřený na koncích závažím nazývaný rante nebo speciální kopí tombak naga. Poslední používanou zbraní je japonská katana. Chtěl bych touto cestou ještě jednou poděkovat panu Mohammadovi Igbal Rasyidovi, mistrovi(pendakarovi) stylu Tapak Suci za jeho ochotu a čas. Strávil jsem s ním velice pěkné odpoledne na ústředí Tapak Suci ve městě Yogyakarta.

Pan Rasyid mi nejen velice ochotně odpovídal na mé otázky, ale i prakticky vysvětlil či předvedl vše co mne zajímalo. Mimo technik boje zblízka (při kterých nám asistoval i další mistr Tapak Suci), jsme se samozřejmě zaměřili i na použití zbraně segu. Některé bojové aplikace s touto zbraní jsou dokonce velice totožné s technikami používanými ve filipínských bojových umění. Byla pro mne velice zajímavá zkušenost vidět a vyzkoušet si indonéské tradiční bojové umění společně s těmito mistry, ještě jednou díky.

Publikováno s laskavým svolením autora.

Autor vyučuje v Arnis & Balaraw Fighting Club
Zdroj: serrada.cz
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Martin Hradecký

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na