Těsně před medailovými branami | BudoNews.cz

BudoNews.czTěsně před medailovými branami


23. července 2013 | Přečteno: 2308x | Autor: Pavla Štěpánová

Berlín, 12. - 14. dubna 2013. Pro evropské kendó vrchol letošního roku a vyvrcholení dlouhodobé přípravy s jasným cílem. Zúročit tvrdou přípravu a ukázat co nejlepší kendó. A samozřejmě vyhrát, i když ani v případě mistrovství Evropy není vítězství ve smyslu poražení soupeře v kendó tím hlavním cílem.

Do Berlína se sjelo téměř 300 kendistů ze 30 zemí, a to nejen z Evropy. Evropská federace kendó totiž zaštiťuje i některé asijské a africké státy, které zatím nemají vlastní nadnárodní federaci, a jsou tak součástí Evropské federace kendó. Konkrétně se jedná o Gruzii, Mosambik a Jihoafrickou republiku. I jejich reprezentantům patřil během uvítací ceremonie obrovský dík za to, že mají zájem cvičit kendó a že z takové dálky dorazili.

Šampionát začínal v pátek slavnostním nástupem, po kterém následovala ihned soutěž juniorských (16 - 18 let) týmů. Odpoledne začalo juniorským turnajem jednotlivců a ženských týmů. Celá sobota byla věnována soutěži mužských týmů a na neděli byly naplánovány poslední dvě kategorie, tedy dopoledne turnaj žen a odpoledne turnaj mužů.

Soutěžní systém mistrovství Evropy vypadá tak, že závodníci i týmy jsou rozlosováni do tříčlenných skupin, zcela výjimečně do čtyřčlenných. V těchto skupinách probíhají zápasy systémem každý s každým. V případě jednotlivců pak postupuje do vyřazovacích zápasů klasického "pavoukovského" KO systému jen vítěz, v případě týmů postupují první dva. Mužský a ženský tým může tvořit až 7 závodníků, do zápasu jich ale nastupuje vždy jen pět. Dokonce je možné závodit i jen ve čtyřech nebo ve třech, takové týmy ale mají do začátku velký handicap. Na pozicích, které se tým rozhodne ponechat prázdné, automaticky prohrává 2:0. Tým si ale může zvolit, kterou pozici neobsadí, a v případě dobré strategie může i takový tým zvítězit.

Páteční dopoledne a část odpoledne byla tedy věnována juniorům. Junioři představují na ME jedinou kategorii, která je smíšená. Jak v týmech, tak v jednotlivcích závodí muži i ženy dohromady. Česká republika sice nepostavila juniorský tým, ale jediný český juniorský reprezentant na mistrovství Evropy, Prokop Šimek, dokázal fantasticky postoupit ze čtyřčlenné skupiny, i když v následujícím zápase bohužel prohrál.

Odpoledne nastoupily do bojů ženské týmy. Český tým ve složení Ludmila Kašíková, Alena Vlčková, Karolína Luchesi, Pavla Štěpánová, Jaroslava Cílková a Jana Ziegelheimová se ve skupině měl utkat s Itálií a Švédskem. Papírově nejsilnější Itálie splnila očekávání a postoupila z prvního místa, české ženy však po výhře nad Švédskem postoupily také. Ve vyřazovacích bojích hladce porazily Belgii a v čtvrtfinále se utkaly s Nizozemskem. Naději na postup a jistou medaili držely do poslední chvíle. Vybojovaly dvě vítězství a remízu, stejně jako Nizozemky. Pokud dojde k takovéto situaci, sečtou se jednotlivé zásahy. I jejich počet však byl u obou týmů stejný, a tak musel následovat dodatečný zápas. Do souboje na jeden platný zásah nastoupila kapitánka českého týmu a zároveň naše nejzkušenější závodnice Jana Ziegelheimová. V nádherném zápase nakonec, bohužel, své soupeřce podlehla a ženský tým zopakoval loňský výsledek, když skončil těsně pod medailovými pozicemi.

Sobotní ráno otevřela kategorie mužských týmů. Náš tým ve složení Pavel Štěpán, Tomáš Buňata, Martin Fritz, Pavel Litterbach a Jan Cílek po úvodní prohře s Německem porazil Turecko a postoupil do dalších bojů, kde ho čekalo Španělsko. Po úvodní remíze a následné prohře ve druhém zápase udrželi Martin Fritz s Pavlem Litterbachem remízou naději na postup, pokud by Jan Cílek dokázal v posledním zápase vyhrát. K obrovské radosti všech se mu to podařilo, vyhrál 1:0 a musel podobně jako ve čtvrtfinále českého ženského týmu následovat dodatečný zápas. Břímě odpovědnosti vzal na sebe taktéž kapitán, Jan Cílek. V těžkém zápase bohužel po dlouhých asi 10 minutách podlehl a místo Čechů se radovali Španělé, kteří nakonec obsadili 3. místo.

V neděli zbývala poslední šance na medailové umístění, a to v podobě mužského a ženského turnaje jednotlivců. Byť Česká republika nominovala do jednotlivých kategorií plný počet závodníků, tedy pět, ze základní skupiny dokázala mezi ženami postoupit jen Jana a mezi muži Martin. Janě se nakonec podařilo probojovat až do osmifinále, kde podlehla loňské mistryni Evropy, která letos skončila na třetím místě. Byl to však velice vyrovnaný zápas, ve kterém muselo nakonec pro nerozhodný stav 1:1 dojít k prodloužení. Jana byla aktivnější a měla nad soupeřkou navrch, jedinou její chvilku nepozornosti však dokázala Maďarka M. Bövizová ihned potrestat. Nezbývá než Janě pogratulovat i tak ke krásnému výsledku a doufat, že příští rok český medailový sen naplní.

Podobně jako Jana si mezi muži vedl i Martin Fritz, jehož kendó patřilo na turnaji k těm nejkrásnějším. Hned v prvním zápase KO svedl úžasný zápas s Attilou Dubim, přičemž jméno Attila Dubi maďarského závodníka zcela perfektně vystihuje. Tato legenda evropského kendó a několikanásobný medailista z mistrovství Evropy, a v případě týmů i z mistrovství světa, se stal Martinovým cenným skalpem. Po remíze 1:1 Martin skóroval velice obtížnou a ne příliš často prováděnou technikou, tzv. gjaku dó. Jedná se o zásah na bok těla ze 45° z obrácené strany, tedy zprava (resp. na soupeřův levý bok), a s průběhem vlevo kolem soupeře (resp. po jeho pravé straně). Dokonce i rozhodčí stáli chvíli jako v tranzu, než zvedli s bouřlivým aplausem celé haly praporky signalizující platný zásah a zároveň Martinovu výhru.

Až v osmifinále zastavil Martina domácí závodník Dominik Christ. Asi po minutě Martin dostal kote, zásah na ruku. Ve vhodné chvíli dokázal navíc Dominik Martina vystrčit z vymezeného čtverce pro zápas, za což dostal Martin napomenutí. Těsně před koncem zápasu provedl Martin nádhernou techniku dó, zásah na pravý bok soupeře, tak entuziasticky a sebevědomě, že při zanšinu vykročil opět z vymezeného čtverce, čímž téměř způsobil infarkt mnoha divákům v hale i těch, kteří sledovali zápasy online na internetu. Druhé vyšlápnutí, resp. druhé napomenutí, protože rozhodčí Martinův zásah jako platný neuznali, znamenalo bod pro soupeře a prohru pro Martina.

Postup dvou českých závodníků do osmifinále a postup ženského týmu do čtvrtfinále však učinily z letošního mistrovství Evropy nejúspěšnější šampionát pro české barvy. Martinovo kendó bylo navíc na závěrečném ceremoniálu oceněno cenou Figting spirit.

O českou výpravu se po celou dobu pobytu staral její manažer Tomáš Jelen, zároveň prezident České federace kendó. Odvedl skvělou práci a jeho věčně dobrá nálada a úsměv na rtech zcela jistě přispěly k pohodové atmosféře, která po celou dobu mistrovství v českém týmu panovala a která také ovlivnila výborné výsledky, kterých český tým dosáhl. Za to patří Tomášovi veliký dík.

Na letošním mistrovství Evropy jsme byli také svědky historické chvíle českého kendó, o niž se zasloužil Jindřich Ziegelheim. Tento 5. dan kendó se stal v letošním roce nejen prvním českým rozhodčím na mistrovství Evropy, ale zároveň byl jako jediný 5. dan z celé Evropy vybrán, aby doplnil zkušenější rozhodčí pro letošní šampionát. Pro české kendó to znamená obrovský úspěch a i Jindrovy postřehy a zkušenosti z "druhé strany", ze strany rozhodčích, budou nesmírně důležité pro další přípravu a rozvoj nejen české reprezentace, ale českého kendó vůbec.

Na závěr bychom chtěli poděkovat i sponzorům, kterých se ale tradičně do kendó moc nehrne. Ani na poli podpory státní reprezentace nemáme na růžích ustláno, resp. nedostáváme vůbec nic. V kendó nenosíme gi polepené reklamami, a tak je asi kendó pro sponzory neatraktivní, i když místo pro logo skýtají např. reprezentační soupravy. Velice nám ale letos pomohly svými finančními dary firmy Laktos a EGE a Česká unie bojových umění nám zase zapůjčila za velmi výhodných podmínek dva tranzity. Tímto jim velice děkujeme.

Všichni pevně věříme, že po letošních výkonech se za rok ve Francii budeme moci pochlubit prvním medailovým úspěchem.

VÝSLEDKY

Junioři – týmy
1. místo Francie
2. místo Rumunsko
3. místo Maďarsko
3. místo Itálie

Junioři – jednotlivci
1. místo Gabriel Abou el Seoud (Francie)
2. místo Valentin Chirec (Rumunsko)
3. místo Denis Kim (Rusko)
3. místo Endy Thivolle (Francie)

Ženy – týmy
1. místo Německo
2. místo Francie
3. místo Nizozemsko
3. místo Maďarsko

Ženy – jednotlivci
1. místo S. Fadaiová (Německo)
2. místo S. van der Woudeová (Nizozemsko)
3. místo M. Bövizová (Maďarsko)
3. místo A. Momcilovicová (Srbsko)

Muži – týmy
1. místo Francie
2. místo Belgie
3. místo Maďarsko
3. místo Španělsko

Muži – jednotlivci
1. místo G. Gianetto (Itálie)
2. místo K. Nakabayashi (Francie)
3. místo S. Dubi (Maďarsko)
3. místo A. Fisher (Velká Británie)

ODKAZY

Česká federace kendó

25. Mistrovství Evropy kendó
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Související články


Kendó Tři spojené kruhy
Nová kniha o japonském šermu.
Hiroši Ozawa - seminář kendó a kendžucu
Pozvánka na seminář s japonskými učiteli, který se uskuteční koncem léta na severu Moravy.
Evropský šerm a japonské Kendó
Srovnání dvou "šermířských světů".
Nihon kendó kata
Méně známá část osnov kendó.
Zápas v Kendó - Šiai
Obsáhlý materiál o důležité části japonského šermu.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na