TFC Panantukan camp 2014 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > TFC Panantukan camp 2014

TFC Panantukan camp 2014


1. sprna 2014 | Přečteno: 3704x | Autor: Tomáš Severa

V letošním roce to bude 10 let, co začala výuka fma (filipínská bojová umění)v dnešním klubu TFC Praha. Hlavním důvodem začátku studia IKAEF (International Kali Arnis Eskrima Federation) byl tehdy neuvěřitelný bojový projev francouzského mistra Jeffa Espinouse, který skvěle ovládal neozbrojený boj všech možných stylů a seznamoval nás se systémy Panantukan a Silat. Přes tyto techniky jsme se postupně dostávali ke zbraním a po létech studia boje se vším možným se opět kruh uzavírá. Zatímco se objevují stále nové a nové styly fma, Panantukan a Silat si získává stále více zájemců a je vyžadován na seminářích TFC. Z tohoto důvodu bylo naplánováno soustředění pod názvem TFC Panantukan Camp 2014.

Od 5. - 11. 7. 2014 proběhlo letní soustředění TFC (Tilius Filipino Combat) v Červené Řečici zaměřeno na styly Panantukan, Silat a Kali. Již po osmé se sjeli zájemci o filipínská bojová umění z celé republiky (Praha, Brno, Příbram, Liberec, Židlochovice, České Budějovice, Třešť, Telč atd.), aby si společně zacvičili, vyměňovali si informace a připravovali se na zkoušky TFC nebo Modern Arnis. Mezi studenty fma byli jak ostřílení bojovníci a instruktoři z různých stylů, tak i začátečníci včetně dvou nových žen. První den proběhla místní zábava na náměstí, takže jsme měli možnost si popovídat a seznámit se navzájem u sklenky vína nebo půllitru piva. První dny jsme také navštívili pláž v Želivě, kde jsme se vykoupali. Většinu času jsme vzhledem k deštivému počasí trávili v místní tělocvičně, která byla čistá a prostorná a tak byl trénink velmi efektivní.

Po vzoru našich evropských učitelů (IKAEF, IKSA, FFA), kteří si na kempy zvou instruktory MMA, i naše občanské sdružení již podruhé pozvalo závodníka a instruktora Shooters MMA Ondru Skalníka z Pentagym Praha. Ondra nás seznámil se základními úderovými technikami MMA v různých situacích a polohách. Účastníci si mohli povšimnout, že rozdíly oproti Panantukanu nejsou moc velké a je to také dáno prstovými MMA rukavicemi, které ve "dvojáku" nefungují tak spolehlivě, jako velké boxerské bambule. Ondra přidal ještě jednoduché strhy na zem a grappling. Ondra je typickým představitelem moderní vlny bojovníků, kteří jsou velmi tvrdí v kleci, ale při výuce se snaží oslovit i širší veřejnost a přitáhnout jí ke sportu. Sympatické vedení si tak užili i ženy a úplní začátečníci.

Dalším, již tradičním hostem soustředění, je bratr Ondry Guro Vít Skalník, který je nejen instruktorem Modern Arnis, ale také má bohaté zkušenosti v oblasti bezpečnosti a prevence proti kriminalitě, kterou v rámci Tilius o.s. přednáší. Guro Vít Skalník vedl výuku vyhnutí se možnému střetu nebo únik s pomocí slzotvorného prostředku. Všichni dostali cvičný pepřový sprej a tak se mohli pod vedením Vítka náramně pobavit. Jeho herecké vlohy dokonale vykreslily chování násilníků, deviantů, feťáků a jim podobných a každý si mohl udělat aspoň minimální obrázek o tom, co se může stát na ulici a jak by se měl chovat. Během celého kempu Vítek pomáhal s výukou TFC, ale také zásoboval cennými informacemi nejen nás, ale především ženy.

Guro Tomáš Severa vedl hlavní výuku Kali, Silat a Panantukan. Probrali jsme kompletní úderové, blokovací a bojové základy, které se skládaly z boxerských drilů na lapy nebo ve dvojicích, sparingových drilů, kopacích technik atd. Důraz byl kladen na pohyb a vzdělávání budoucích instruktorů, aby znali systém vyučovaný v TFC Praha a dokázali nejen sestavit zajímavý trénink pro pokročilé, ale především zaujali začátečníky, kteří se sparingu bojí a vyhýbají se mu. Následovaly i techniky Mano Mano, Cadena de Mano, Silatu a hlavních drilů (Hubud Lubud, Modern Dril, Flow dril), které si lidé často pletou s Wing Chun pro jejich přímost, rychlost a tzv. "lepivé ruce". Uvedené pohyby byly převedeny (jak už je v TFC zvykem) na techniky s improvizovanými zbraněmi (pepřák, svítilna). V sebeobraně proti noži jsme nejdříve aplikovali standartní blokovací techniky doprovázené různými údery a následně se všichni učili používat stejným způsobem malý nožík, který dostali jako dárek. V boji nůž proti noži jsme používali techniky s větším pevným nožem podle systému Blade Program, který je určen pokročilým zájemcům o boj s řeznými zbraněmi. Nezapomnělo se ani na tyč, ale přizpůsobili jsme techniky danému tématu letošního roku a to byl Panantukan. Proto se cvičil především boxing s tyčí, blokování umbrella a stihli jsme i tradiční dril Punio Sumbrada. Vzhledem k velkému zájmu byly zařazeny i drily s dvěma tyčemi tzv. "Sinawali", které mají spoustu významů a pohybové vzory jsme přenášely do ne/ozbrojeného boje.

V době odpočinku proběhlo několik zajímavých akcí. Dopoledne byla sebeobrana s pepřovým sprejem. Odpoledne zkoušky TFC. Celkem složilo zkoušky 14 lidí na Level 1 - 5 a dalším instruktorem TFC se stal Guro Sláva Jeleň. Večer když padla tma, cvičili jsme sebeobranu s led svítilnou. Nejdříve jsme svítilnu používali jako improvizovanou zbraň k blokování a úderům a potom ve tmě použili její skutečné vlastnosti k oslepení útočníka nebo více útočníků a jejich likvidaci nebo vytvoření prostoru k útěku. Nelze opomenout také fyzickou přípravu, které se z důvodu náročnosti na seminářích téměř nevěnujeme. Všichni instruktoři se osobně věnují fyzické přípravě ve svém volnu, ale i na tréninku, a navzájem si vyměňují informace. Každý student tak má možnost dále se vzdělávat a pracovat na sobě. Na soustředění tak bylo možné spatřit třicátníky i čtyřicátníky, jak si vezmou do rukou kettlebell, zacvičí si Tabatu, crossfit na dětském hřišti nebo si jdou zaběhat.

Je skvělé vidět studenty, jak si cvičení užívají, boxují, zápasí, bojují s noži nebo tyčemi, umí vzít do ruky teleskop nebo pepřový sprej, zvládají sebeobranu a přitom se věnují i tradičním technikám, které hezky vypadají. Motivující je sledovat nováčky, kteří se několik měsíců perou se svojí koordinací a potom během jednoho týdne neuvěřitelně poskočí kupředu. Je nadějné, že se postupně buduje nový instruktorský tým, který v budoucnosti předvede kvalitní techniky fma.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:
Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na