Toru Giga 2015 | BudoNews.cz

BudoNews.czToru Giga 2015


28. ledna 2016 | Přečteno: 1753x | Autor: Tomáš Berger

Turnaj Toru Giga je bez diskuze českou kendó událostí číslo 1. Zároveň je to akce s nejdelší tradicí, která se tu pořádá, vždyť první ročník se konal již v roce 1989.

Akci jsme začali připravovat již letos na jaře a bylo potřeba zařídit spoustu detailů. Obnáší to měsíce plánování, administrativy a logistiky. Pořadatelský tým tvoří dobrovolníci, kteří akci připravují a organizují pouze ze svého nadšení pro kendó. Přesto to děláme rádi a s nadšením, protože tato akce má velký přínos pro rozvoj kendó u nás, dobré vztahy s kendisty z okolních zemí a přátelskou atmosféru si vždy všichni užijeme.

Letos se turnaj konal 11. až 13. září. Do Prahy se sjelo přes 60 kendistů z Belgie, Francie, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny a samozřejmě také z České republiky, aby změřili síly v individuálních turnajích i v soutěži družstev.

Celá událost začala v pátek večer tradičním "Welcome keiko", tedy otevřeným cvičením pro všechny účastníky, kde jsme si mohli všichni společně užít hodinu a půl volných soubojů mezi sebou i s pozvanými učiteli. Těmi letos byli tito pánové: Tibor Barány (7. dan) z Maďarska, Andrzej Kustosz (6. dan) z Polska, Mihai Dutescu (5. dan) z Rumunska a dále pak domácí Jindřich Ziegelheim (6. dan) a Jan Cílek (5. dan).

Turnaj žen

V sobotu jsme po nezbytných registracích a kontrolách šinajů (竹刀 cvičných mečů na kendó z bambusu) a slavnostním zahájení začali turnajem žen. Letos se turnaje zúčastnilo 11 bojovnic. Z nich byly asi největší favoritky Lisa van Laecken z Belgie a Coralie Texier z Francie. Podle očekávání se také obě probojovaly až do semifinálových bojů. Lisa van Laecken v něm v zápase plném různých technik a protitechnik z obou stran zdolala domácí Boženu Klodovou. Druhé semifinále nabídlo zase spíš více fyzický a agresivnější duel - proti Barboře Klimovičové byla nakonec úspěšná Francouzka Coralie Texier. Obě favoritky se tedy dostaly až do finále, které nabídlo velmi pěkný a technicky vyzrálý souboj. V něm velmi brzo po povelu "hadžime!" od hlavního rozhodčího skórovala van Lacken pěkným zásahem na hlavu – men 面. Texier se snažila ze všech sil, ale proti velmi zkušené Belgičance to bylo marné a van Laecken zhruba po minutě velmi pěkného zápasu přidala druhý men a souboj tím ukončila. Stala se tak vítězkyní turnaje žen.

Turnaj mužů

V turnaji mužů bylo 52 účastníků. Stejně jako ženy byli rozlosování do tří- nebo dvou-členných základních skupin, ze kterých dva nejlepší postupovali do vyřazovacího turnaje. Mezi závodníky bylo několik velmi zkušených a silných kendistů, kteří z turnaje Toru Giga již v minulosti odváželi cenné kovy – jmenovat můžeme Rafała Jaśtaka a Kaspera Yearwooda z Polska, Martina Fritze, Ondřeje Dudáše a Pavla Štěpána z České republiky. Velmi "našlapaně" působili Francouzi – Goullon s dvěma meči ve stylu nitó rjú 二刀流, Antoni, Chodkowski a Ploquin. Pořádně se do soupeřů dokázali opřít i další borci, například třeba Nicolas Paulewyn z Belgie. Zkrátka - kdo chtěl postupovat, neměl to rozhodně nijak snadné.

Zkraje turnaje jsme mohli vidět velmi pěkný zápas mezi domácím Fritzem a Antonim z Francie v základní skupině. Velmi ostrý ale také technicky vyspělý zápas sledovali všichni s napětím. Fritz v něm nakonec zvítězil, ale už na začátku se ukázalo, že ani takto zkušený borec a účastník letošního mistrovství světa v kendó v Tokiu, jako je právě Fritz, to zde nebude mít nijak snadné. Další velmi pohledný souboj spolu v základní skupině svedli Dudáš s Jaśtakem z Polska. Zápas dopadl nerozhodně a při shodě vítězství i bodů se musel opakovat v souboji o pořadí ve skupině na jeden vítězný bod – v repete byl úspěšnější Polák. Tato celkem běžná situace však ještě měla mít své pokračování. Rychlost a sílu předváděli i mladí čeští borci, Adam Urban proti Lukášovi Havelkovi předvedli, že i ti "mlaďoši" to umí. Ve vyřazovacím turnaji doslova řádil Julien Goullon z Francie s nitó rjú. V druhém kole eliminace narazil na domácího Martina Trabalíka, dalšího našeho zkušeného bojovníka. Ani ten však proti Goullonovým dvěma bleskurychlým čepelím neobstál. Až jeho francouzský kolega Daniel Antoni si s ním poradil ve velmi zajímavém čtvrtfinálovém mači. Podobně rozjetého Poláka Yearwooda taktéž zastavil jeho kolega z Polska Jaśtak v dalším velmi pěkném čtvrtfinále.

Do semifinálových bojů o medaile se nakonec probojovali: Martin Fritz (ČR), Ondřej Dudáš (ČR), Rafał Jaśtak (Polsko) a Daniel Antoni (Francie). Jako první se do sebe pustili Dudáš s Fritzem, dlouholetí rivalové na české scéně. Podle historických výsledků by měl mít navrch Fritz, ale tentokrát tahal za kratší provaz. Nicméně souboj to byl nadmíru parádní z obou stran a byl jednou z ozdob letošního Toru Giga. Dudáš byl zjevně při chuti a zasáhl svého soupeře na men (hlavu) a druhým zásahem na stejné místo si zařídil svou další (již třetí) účast ve finále turnaje Toru Giga. Druhé semifinále nabídlo neméně zajímavý duel mezi vysokým Jaśtakem a agilním Antonim. Souboj to byl vyrovnaný, oba si uvědomovali, že jde o hodně. Zápas rozhodl jediným přesným seknutím na men Jaśtak a postoupil až do finále.

Finále turnaje mužů

V česko-polském finále se tedy utkali Dudáš s Jaśtakem. A to v tento den již potřetí. Jak již víme, oba se totiž střetli již v základní skupině. První zápas skončil remízou a druhý rozhodující zápas o pořadí ve skupině vyhrál Jaśtak. Měl tedy trochu psychicky navrch, ale Dudáš rozhodně není z těch, co by házeli flintu do žita předčasně. Celá hala bedlivě sledovala oba borce a je asi všem jasné, že většina diváků držela palce tomu domácímu. Velmi intenzivní mentální souboj hrál na nervy jak divákům, tak i oběma duelantům. Oba moc neriskovali, zkoumali postoj soupeře a vymýšleli, jak na něj vyzrát. Po asi minutě boje přijde rozhodující akce – Jaśtak náhle zpomalí pohyb, pokrčí se v kolenou s mečem po straně, jako by váhal. Dudáš okamžitě startuje výpadem na odkrytý men – je to však past! Jaśtak šikovně mění směr svého pohybu a neomylně zasahuje soupeřovo předloktí v jeho nápřahu. Technika debana-kote 出ばな小手 je perfektně načasovaná a smrtící. Tři praporky rozhodčích potvrzují platný zásah. Povel "nihonme!" pak odstartoval souboj o druhý bod. Dudáš potřeboval nutně zasáhnout soupeře a srovnat stav. To se mu však nedařilo, Jaśtak byl velmi pozorný, všechny útoky odrážel a vše vracel i s úroky. Několik pěkných Dudášových útoků Jaśtak blokoval na poslední chvíli čepelí svého meče. S ubíhajícím časem šel Jaśtak spíše na jistotu a Dudáš musel více riskovat. I tak Jaśtak stihl několik pěkných protiútoků, které neměly daleko k platnému zásahu. Jeden hiki men 引き面, tedy výpad s pohybem vzad od soupeře, dokonce zvedl praporek jednomu rozhodčímu, ostatní dva však nesouhlasili a zásah nebyl uznán. Dudáš byl k neutahání, a přestože již běžela čtvrtá minuta zápasu, stále měl energie na rozdávání a zasypával Jaśtaka svými technikami. Zkoušel všechno možné, ale Jaśtak byl pozorný a žádný sek ani bod neprošel. Dudášův pokus o techniku debana kote, se kterou byl úspěšný soupeř, mu jen o zlomek sekundy nevyšla. Nadějně vypadal i překvapivý sek gjaku-dó 逆胴 na trup zprava, rozhodčí však nechal chladnými. Vzápětí přišlo zacinkání gongu časoměřiče a tím zápas skončil. Rafał Jaśtak se stal vítězem turnaje mužů, podruhé ve své kariéře - poprvé to bylo v roce 2010, k tomu má na svém kontě jedno druhé místo (2009) a tři třetí místa (2001, 2002 a 2013). Dudáš si do svých záznamů připsal již třetí porážku ve finálovém zápase (byl druhý v roce 2011 a 2013, plus ještě třetí v roce 2010). První den turnaje rozhodně nabídl skvělou a inspirativní podívanou pro všechny přítomné.

Na slavnostním vyhlášení výsledků a předání cen promluvil hlavní rozhodčí pan Andrzej Kustosz a pochválil přítomné za to, jak pěkné kendó předvedli a s jakým nasazením bojovali. Řekl, že věří, že když se dokážeme nad svým dnešním výkonem zamyslet a poučit se z něj, tak další den to bude ještě lepší.

Zkoušky na stupně dan

Po ceremoniálu následovaly zkoušky na stupně dan 段. Zkušební komise postupně hodnotila kandidáty na stupně 1., 2. a 3. dan. Zkoušky na dan v kendó obnáší dva zápasy, které se nazývají tači-ai 立ち合. V nich však adepti nejsou posuzováni podle zásahů, které dostanou nebo rozdají, ale podle vyzrálosti jejich stylu boje, techniky a mentálních aspektů, které přísluší k dané úrovni. Aby byl kandidát úspěšný, musí získat většinu hlasů z pětičlenné poroty. Po kontaktních soubojích v ochranné výstroji bógu a s tréninkovými meči se ti úspěšní posouvají na test v Kendó kata 日本剣道形. Opět v párech předvádějí kata před komisí a opět musí získat většinu hlasů. Když projdou i touto zkouškou, stanou se držiteli nového stupně dan (a mohou se začít připravovat na tu příští). Komise byla letos poměrně přísná. Zatímco na stupeň první dan byli úspěšní všichni kandidáti, stupeň druhý a třetí dan složil pouze po jednom kendistovi. Po zkouškách následovalo tradičně volné džigeiko 地稽古, tedy volné tréninkové souboje.

Večer proběhla, jak už je v Praze dobrým zvykem, sajónara party, která se protáhla do brzkých ranních hodin. Detaily raději nebudeme rozepisovat...

Turnaj družstev

V neděli se konal turnaj pětičlenných družstev. O poslední trofej se utkalo 10 týmů. Mimořádně silný francouzský tým s odlehčeným názvem "The French Bannanas" byl jedním z favoritů, své si ale hodlali říci i Poláci i domácí borci. Překvapit mohl i spojený maďarsko-ukrajinský tým.

Souboje v základních skupinách byly velmi zajímavé a přinesly snad ještě lepší kendó než předchozí den. V souboji družstev v kendó se v zápasech postupně spolu utká všech pět členů a o celkovém vítězství rozhodne počet individuálních výher v jednotlivých zápasech. Pokud je shodný, pak rozhodne počet ipponů 一本 (bodů - uznaných platných zásahů) ze všech pěti zápasů. Pokud by i ten byl shodný, oba týmy vyberou jednoho zástupce a ti se střetnou v rozhodujícím zápase.

Podle očekávání si v základních skupinách vedli bezchybně Francouzi i Poláci, kteří vyhráli své skupiny. Pražský tým Kacubó Kenrikai A a královéhradečtí Nozomi A si vedli stejně. Čtvrtfinále nejlepších osmi týmů nabídlo mimo jiné pikantní souboj Kacubó A versus Kacubó B. "A" tým Pražanů v něm zvítězil poměrem 4:1 a postoupil do bojů o medaile, tedy do semifinále, kde se jejich soupeřem měl stát tým Poláků. Do semifinále se dostali také loňští vítězové Nozomi A a Francoužští Banáni.

První semifinále

Papírově silnější Francouzi zápas rozjeli ve velkém stylu a již první mač byl velmi pohledný, Daniel Antoni měl spoustu práce s mladým Lukášem Havelkou. S velkým úsilím na něm "vydřel" výhru zásahem na men a pak zásahem kote na předloktí s poněkud kaskadérským zakončením. V druhém zápase si však Prokop Šimek mazácky poradil s výrazně zkušenějším Stephanem Ploquinem a dostal tím fanoušky hradeckých do varu. Zápas rozhodly dvě téměř identické techniky debana kote, na které je Šimek evidentně velký specialista a před kterými se musel sklonit i Ploquin. Štěpán však v třetím mači prohrál s "dvoumečovým" Goullonem - dlouho odolával Francouzovým útokům, avšak krátce před vypršením časového limitu Goullon přeci jen našel cestu k zásahu, chytře si kratším mečem šótó 小刀 chytil do vazby soupeřovu čepel a delším mečem daitó 大刀 provedl razantní sek na men a otevřel skóre. Do konce zápasu již nezbývalo mnoho času a Štěpán už nedokázal najít odpověď. Kopiště s Chodkowskim ve čtvrtém zápase mohli rozhodnout o stavu celého utkání. Vypadalo to, že převahu má spíše Francouzský borec, ale Kopiště se dobře držel a často zahrozil. Opět v závěru zápasu přijde zajímavá situace – Kopiště se pokouší nalákat soupeře k seku na men, na což chce kontrovat technikou debana kote (předejítí soupeře a jeho zasáhnutí v nápřahu). To se mu nakonec podaří, ale nedopadne to vůbec podle jeho představ – Chodkowski s perfektním načasováním odstartuje výpad a pěkně trefí masku soupeře, Kopiště se pohne o zlomek vteřiny později než by měl a soupeřovo předloktí se již dostane mimo ideální prostor k zásahu. Přestože je to velmi těsné a je trochu nejednoznačné, kdo zasáhl lépe a dřív, ippon je připsán Francouzovi. Ten si udržel iniciativu i ve zbývajícím čase a i když k dalšímu zásahu už nedošlo, získal tak pro sebe a svůj tým cennou výhru. Za již rozhodnutého stavu nastoupil Fritz proti Texier. Duel vyhrál s velkou převahou, i když Francouzka několikrát zahrozila nebezpečně přesným jednoručním bodnutím katate cuki 片手突き. Fritz zasáhnul pěkným učebnicovým menem a krátce na to přidal další debanu kote do sbírky hradeckých ipponů a alespoň tím zkorigoval stav na výsledných 3:2 ve prospěch francouzského celku. Hradečtí Nozomi se tedy po loňském zlatu museli letos spokojit s třetím místem.

Druhé semifinále

Druhé semifinále nabídlo další česko-polský mač. Pražští bojovníci z klubu Kacubó Kenrikai se pustili do smíšeného polského družstva, kterému vypomáhal i brněnský Viktor Žáček, další z účastníků letošního mistrovství světa v Tokiu. V prvním zápase bojoval Adam Urban proti Polce Monice Stachowiczové. V oboustranně pohledném souboji rychle získal převahu pražský borec a připsal si zásah na kote (předloktí) a poté přidal moc pěknou techniku nuki dó 抜き胴, kdy se elegantně vyhnul soupeřčině seku na hlavu a zasáhl její trup. V druhém zápase si v dnes famózní formě bojující Michal Suchý podal reprezentanta Viktora Žáčka. Navázal na svého kolegu před sebou a zasáhl soupeře podobnou technikou na trup a přidal ještě sek na hlavu a bylo vymalováno. Oba úvodní zápasy trvaly pouhé dvě minuty. Stav byl 2:0 a Polákům začalo téct do bot. V třetím zápase proti sobě nastoupili Tomáš Berger, další bojovník se dvěma meči v turnaji, proti Kasperovi Yearwoodovi. Ten dobře věděl, že mají-li mít Poláci ještě nějakou šanci, musí vyhrát. Yearwood si dobře poradil se soupeřem bojujícím v nezvyklém stylu a dvěma mazáckými zásahy na men získal první výhru pro své družstvo. Ve čtvrtém zápase nastoupil Marek Novák proti mladému Macieji Pietrasovi – Zkušenější Novák svedl s dobře bojujícím Pietrasem zpočátku vyrovnaný souboj – oba si navzájem vyměnili zásahy na men. Zkušenosti však vzápětí převážily a Novák přidal další zásah hlavy, čímž svůj souboj vyhrál a zároveň tím po třetí výhře rozhodl o postupu pražského družstva do finále. V posledním zápase, který však již nemohl změnit celkový výsledek, se do sebe pustili Daniel Häckl a vítěz turnaje mužů Rafał Jaśtak. Po tuhém a dlouho vyrovnaném boji v něm Jaśtak dvěma zásahy (men a kote) zvítězil a finální stav týmového duelu byl tedy 3:2 ve prospěch Pražanů. Kacubó Kenrikai se stejně jako v loňském roce probojovalo do finále.

Finále turnaje družstev

Kolem půl jedné odpoledne začal finálový duel. Všichni přítomní se shromáždili kolem zápasiště, aby mohli sledovat boj o poslední zbývající trofej, tedy pohár pro vítěze turnaje družstev. Jako bílí nastoupili domácí Kacubó Kenrikai a jako červení smíšený francouzský tým "The French Bananas". Reklamou na kendó by se mohl stát hned první zápas. Adam Urban proti Danielovi Antonim. Oba předvedli strhující souboj plný dynamiky i vytříbené techniky. Soupeři do sebe šli naplno. Urban nachytal soupeře na debanu kote, ale zásah nebyl uznán. Skóre otevřel vzápětí Antoni zásahem soupeřovy hlavy, který se Urban trochu nešikovně snažil odvracet technikou nuki gjaku dó 抜き逆胴, tedy uhnutím doleva a protisekem na trup zprava. Nebyl to v tu chvíli dobrý nápad a Francouzův sek prošel až na jeho hlavu. Po povelu "Nihonme!" (začněte boj o druhý bod) se zápas zase naplno rozhořel. Urban, který celou dobu dobře studoval soupeře udeřil vzápětí – bleskově zkracuje vzdálenost a na zlomek vteřiny rozhozeného soupeře ve velmi krátké vzdálenosti seká do hlavy – men! – je srovnáno! Následoval povel "šóbu" (začněte boj o rozhodující bod). Souboj byl i nadále velmi intenzivní s mnoha šancemi na obou stranách, ale do konce čtyřminutového časového limitu již další platný zásah nepadl a první duel tedy skončil remízou. Druhý zápas – Michal Suchý vs Stephain Ploquin. Na rozdíl od toho prvního je druhý zápas spíše opatrnější a méně "rozlétaný". Oba se snažili dobře sledovat soupeře a vcítit se do jeho pohybu a příští akce. Mentální šachy i rychlé útoky a protiútoky však nenašly vítěze – síly byly vyrovnané. Po 4 minutách plných akce, avšak bez platného zásahu, hlavní rozhodčí vyhlásil "hikiwake!“- tedy již druhou remízu. Diváci se ale již těšili na třetí zápas, který měl být pikantní, protože v něm měli spolu bojovat Tomáš Berger a Julien Goullon, oba s nitó rjú a takový souboj se hned tak nevidí. Goullon se sice rozcvičoval se dvěma meči, ale když přišel čas jeho zápasu, vzal si poprvé za celý víkend jen jeden meč. Tato taktická vychytávka měla jediný účel – souboje dvou "nitistů" témeř vždy končí bezbodovou remízou, Goullon si však šel jednoznačně pro vítězství. A ukázal, že je silný se dvěma meči i proti dvěma mečům. Soupeře zasypal útoky a dobře věděl, kde má postoj se dvěma meči své mezery. Vzápětí jednu našel a zásah na předloktí ruky, která drží krátký meč, byl přesný a smrtící. Berger bojoval dál, zkoušel kote, men i dó, ale Goullon, který dobře zná všechny triky dvou mečů, se nenechal nachytat. Už se blížil konec zápasu a v jednom okamžiku oba soupeři po sobě vystartovali současným sekem na men. Goullon byl však s obouruč drženým mečem razantnější a rychlejší a získal druhý ippon a souboj tím vyhrál. První vítězství pro Francouze. Čtvrtý zápas a Marek Novák vs Coralie Texier. Novák se většinou nehrne do nějakých prudkých chaotických výměn, ale spíše se snaží udržovat delší vzdálenost a dobře přečíst soupeře, jeho pohyb a styl a nachytat ho dobrým načasováním a jedním drtivým útokem rozhodnout. Proti výrazně menší byť zkušené Francouzce se to ukázalo jako velmi efektivní taktika. Novák si "osahal" pohyby soupeřky, ale hlídal si dobře vzdálenost, a když se jí soupeřka snažila zkrátit a zasáhnout, tak si buď jednoduše ustoupil, nebo její útok odrazil čepelí. V jeden moment situace uzrála, a když se Texier snažila o další zkrácení vzdálenosti a zahájení útoku, Novák vyrazil rychle vpřed a soupeřku zasáhl na men. Ukázka skvělého načasování a první bod pro pražského kendistu. Vzápětí ve velmi podobné situaci skóroval druhým sekem na hlavu a souboj vyhrál. Před posledním zápasem byl stav opět nerozhodný a o všem měli rozhodnout Daniel Häckl a Sylvain Chodkowski. Byl to souboj zkušenosti a mladické dravosti. Devětatřicetiletý český kendista se potřeboval spolehnout na taktickou vyzrálost a zkusit použít některou z velké škály různých technik a protitechnik, které excelentně ovládá. Mladší Chodkowski mohl mít důvěru ve svou rychlost a výbušnost, zkušenosti mu ale rozhodně také nechyběly, stejně jako soupeř je držitelem 4. danu. Povel "hadžime!" zahájil souboj o vše, výsledek měl určit vítěze celého turnaje. Většina přihlížejících držela pochopitelně palce domácím, ale i Francouzi si svou srdnatostí a technikou vysloužili respekt. Häcklova oblíbená taktika je ohrozit soupeře nějakým fintovaným útokem, naznačit výpad, počkat si na soupeřovu obrannou reakci a pak změnit směr a zasáhnout nějaké odkryté místo. Tato taktika mu tento den vynesla několik pěkných zásahů. Chodkowski byl ale až nelidsky pozorný a v postoji neohrozitelný, nedal se zmást. Souboj rychle nabral obrátky a soupeři si vyměnili několik ostrých útoků. Zdálo se, že výraznou převahu nikdo nemá. Pak ale Häckl zachybuje, zlomek vteřiny zůstane odkrytý a Chodkowski chybu okamžitě potrestá – kote, zásah na předloktí! Häckl evidentně nebyl spokojen s výrokem rozhodčích, ale bojoval dál. Výhodu měli Francouzi, Häckl musel skórovat, aby udržel naději pro své družstvo. Šinaje létali vzduchem, těla se srážely v tvrdých nárazech. Ubíhající čas nutil Häckla riskovat. Odstartuje výpad a sek na men - je rychlý a provedený jak z učebnice. Chodkowski je však připraven, nacvičenou technikou zdvihá čepel nad hlavu a nakračuje doprava – technikou men kaeši dó 面返し胴 bezchybně odráží soupeřův výpad a kontruje sekem přes trup. Prásk! Nemá to chybu a tři červené praporky letí nahoru a "dó ari – šóbu ari!" od hlavního rozhodčího pečetí tento souboj. Francouzi zvítězili poměrem 2:1, Kacubó Kenrikai se umístilo stejně jako loni druhé. Diváci mohou být spokojení. Přestože nevyhrál domácí tým, viděli dramatický souboj na vysoké úrovni, který se rozhodl až v posledním dějství.

Poté již následovalo slavnostní zakončení, vyhlášení výsledků a rozloučení se všemi účastníky s přáním šťastné cesty domů. Věříme, že se příští rok zase se všemi v Praze setkáme a v přátelské atmosféře zase otestujeme své síly na Toru Giga 2016, který bude již pětadvacátý!

Závěr

Organizačně se nám akce myslím podařila velmi dobře, i když prostor pro zlepšení pořád máme, hlavně s dodržením časového plánu. Byla trochu škoda, že dorazilo méně účastníků než v minulém roce, výrazné to bylo hlavně v kategorii žen, kde jich bylo pouze 11 místo loňských 30, citelný pokles ale zaznamenaly i ostatní dvě kategorie. Týká se to jak zahraničních tak bohužel i českých kendistů – pro ty se v ČR koná prakticky pouze jediný mezinárodní turnaj, tedy Toru Giga, a je celkem škoda, že ho nedokáží více využít.
Byť s kvantitou můžeme být asi trochu nespokojení, kvalitu (a o tu jde samozřejmě mnohem víc) Toru Giga však rozhodně mělo. Velkým přínosem byla účast francouzských kendistů, která zvedla laťku hodně vysoko.

Závěrem poděkujme všem lidem, kteří se letos podíleli na náročné přípravě a organizaci celé akce v čele s jejím šéf-organizátorem Ondřejem Kašparem. 24. pohár Tórua Gigy stejně jako v minulých letech organizovali členové České federace Kendó a to hlavně dva pražské kluby Kacubó Kenrikai a Sandómon.

Děkujeme sponzorům akce, kteří věnovali ceny pro vítěze – konkrétně jde o KendoArt, Kendo Playing Cards, Yamabushi a Keiko Studio. Děkujeme i učitelům, kteří se zúčastnili jako instruktoři, členové zkušební komise a rozhodčí za jejich laskavé vedení. Děkujeme také všem dalším rozhodčím, kteří celý víkend pilně pracovali. A samozřejmě jsme také vděční všem soutěžícím za to, že akci podpořili svou účastí. Budeme se na všechny těšit zase příští rok!


Shrnutí výsledků:

Turnaj žen

1. místo: Lisa Van Laecken Koga (BEL)
2. místo: Coralie Texier (FRA)
3. místa: Božena Klodová (CZE) & Barbora Klimovičová (CZE)
Cena za nejlepšího bojového ducha: Masaki Noriko (CZE)

Turnaj mužů

1. místo: Rafał Jaśtak (POL)
2. místo: Ondřej Dudáš (CZE)
3. místa: Daniel Antoni (FRA) & Martin Fritz (CZE)
Cena za nejlepšího bojového ducha: Kasper A. Yearwood (POL)

Turnaj družstev

1. místo: The French Bananas:
(Coralie Texier, Julien Goullon, Daniel Antoni, Stéphane Ploquin, Sylvain Chodkowski, Ugo Lemonnier)

2. místo: Kacubo A:
(Adam Urban, Michal Suchý, Tomáš Berger, Marek Novák, Daniel Hackl)
3. místa: Polish-Czech Alliance
(Kasper A. Yearwood, Rafał Jaśtak, Monika Stachowicz, Maciej Pietras, Viktor Žáček) & Nozomi A
(Lukáš Kopiště, Lukáš Havelka, Prokop Simek, Pavel Štěpán, Martin Fritz)
Cena za nejlepšího bojového ducha: Miloš Eichler (CZE)

Cena pro prvního registrovaného účastníka: Camelia Spiru (ROU)
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na