Toru Giga 2015 pro BudoNews.cz | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Toru Giga 2015 pro BudoNews.cz

Toru Giga 2015 pro BudoNews.cz


6. října 2015 | Přečteno: 2003x | Autor: Tomáš Berger

Turnaj Toru Giga je bez diskuze českou kendó událostí číslo 1. Zároveň je to akce s nejdelší tradicí, která se tu pořádá. Vždyť první ročník se konal již v roce 1989.

Letos se turnaj konal 11. až 13. září. Do Prahy se sjelo přes 60 kendistů z Belgie, Francie, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny a samozřejmě také z České republiky, aby změřili síly v individuálních turnajích i v soutěži družstev.

Celá událost začala v pátek večer tradičním "welcome keiko", tedy otevřeným cvičením pro všechny účastníky, kde jsme si mohli společně užít hodinu a půl volných soubojů mezi sebou i s pozvanými učiteli. Těmi letos byli tito pánové: Tibor Barány (7. dan) z Maďarska, Andrzej Kustosz (6. dan) z Polska, Mihai Dutescu (5. dan) z Rumunska a domácí Jindřich Ziegelheim (6. dan) a Jan Cílek (5. dan).

V sobotu jsme po nezbytných registracích a kontrolách šinajů a slavnostním zahájení začali turnajem žen. Letos se turnaje zúčastnilo 11 bojovnic. Do finálového zápasu se probojovala Belgičanka Lisa van Laecken a Francouzka Coralie Texier. Finále nabídlo velmi pěkný a technicky vyzrálý souboj. Texier se snažila ze všech sil, ale proti velmi zkušené Belgičance to bylo marné a van Lacken souboj vyhrála dvěma pěknými zásahy na men (hlavu). Stala se tak vítězkyní turnaje žen.

V turnaji mužů bylo 52 účastníků. Stejně jako ženy byli rozlosování do tří nebo dvoučlenných základních skupin, ze kterých dva nejlepší postupovali do vyřazovacího turnaje.

Turnaj mužů měl vysokou úroveň a viděli jsme mnoho pěkných zápasů. Do finále se probojovali Ondřej Dudáš z České republiky a Rafal Jastak z Polska.

Zápas rozhodl Jastak, kdy povedenou technikou debana kote zasáhl svého soupeře na předloktí v nápřahu. Rafal Jastak se stal vítězem turnaje mužů, podruhé ve své kariéře - poprvé to bylo v roce 2010. První den turnaje rozhodně nabídl skvělou a inspirativní podívanou pro všechny přítomné.

Po ceremoniálu následovaly zkoušky na stupně dan. Zkušební komise postupně hodnotila kandidáty na stupně 1., 2. a 3. dan. Komise byla letos poměrně přísná. Zatímco na stupeň první dan byli úspěšní všichni kandidáti, stupeň druhý a třetí dan složil pouze po jednom kendistovi. Po zkouškách následovalo tradičně volné džigeiko, tedy volné tréninkové souboje.

V neděli se konal turnaj pětičlenných družstev. O poslední trofej se utkalo 10 týmů.

Do finálového zápasu se probojoval pražský tým Kacubó Kenrikai A a francouzské družstvo s odlehčeným názvem "The French Bananas". Souboj to byl pohledný a velmi dramatický, o výsledku se rozhodlo až v samotném závěru. V prvním duelu spolu remizovali Urban a Antoni. Remízu přinesl i druhý zápas Suchého a Ploquin. Ve třetím zápasu Berger prohrál s Goullonem, ale ve čtvrtém zápasu srovnal stav Novák výhrou nad Texier. V posledním rozhodujícím souboji nakonec Häckl podlehl Chodkowskimu.

Francouzi zvítězili poměrem 2:1, Kacubó Kenrikai se umístilo stejně jako loni druhé. Diváci mohou být spokojení. Přestože nevyhrál domácí tým, viděli dramatický souboj na vysoké úrovni, který se rozhodl až v posledním dějství.

Závěrem poděkujme všem lidem, kteří se letos podíleli na náročné přípravě a organizace celé akce v čele s jejím šéforganizátorem Ondřejem Kašparem. 24. Pohár Torua Gigy stejně jako v minulých letech organizovali členové České federace Kendó a to hlavně dva pražské kluby Kacubó Kenrikai a Sandómon.

Děkujeme sponzorům akce, kteří věnovali ceny pro vítěze – konkrétně jde o KendoArt, Kendo Playing Cards, Yamabushi a Keiko Studio.

Děkujeme i učitelům, kteří se zúčastnili jako instruktoři, členové zkušební komise a rozhodčí za jejich laskavé vedení. Děkujeme také všem dalším rozhodčím, kteří celý víkend pilně pracovali. A samozřejmě jsme také vděční všem soutěžícím za to, že akci podpořili svou účastí. Budeme se na všechny těšit zase příští rok.

Toto je zkrácená verze článku, text v plné délce vyjde v listopadovém čísle časopisu Bojová umění Fighter's Magazín.

Shrnutí výsledků:

Turnaj žen

1. místo: Lisa Van Laecken Koga (BEL)
2. místo: Coralie Texier (FRA)
3. místa: Božena Klodová (CZE) & Barbora Klimovičová (CZE)
Cena za nejlepšího bojového ducha: Masaki Noriko (CZE)

Turnaj mužů

1. místo: Rafał Jaśtak (POL)
2. místo: Ondřej Dudáš (CZE)
3. místa: Daniel Antoni (FRA) & Martin Fritz (CZE)
Cena za nejlepšího bojového ducha: Kasper A. Yearwood (POL)

Turnaj družstev

1. místo: The French Bananas:
(Coralie Texier, Julien Goullon, Daniel Antoni, Stéphane Ploquin, Sylvain Chodkowski, Ugo Lemonnier)

2. místo: Kacubo A:
(Adam Urban, Michal Suchý, Tomáš Berger, Marek Novák , Daniel Hackl)
3. místa: Polish-Czech Alliance
(Kasper A. Yearwood, Rafał Jaśtak, Monika Stachowicz, Maciej Pietras, Viktor Žáček) & Nozomi A
(Lukáš Kopiště, Lukáš Havelka, Prokop Simek, Pavel Štěpán, Martin Fritz)
Cena za nejlepšího bojového ducha: Miloš Eichler (CZE)

Cena pro prvního registrovaného účastníka: Camelia Spiru (ROU)
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Petra Šifnerová

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na