Tradiční Musado | BudoNews.cz

BudoNews.czTradiční Musado


19. prosince 2012 | Přečteno: 5032x | Autor: Roman Vojta a Oldřich Šelenberk

Současný celosvětový trend v bojových uměních již několik let preferuje především "sportovní klání" nebo plnokontaktní konfrontaci "kdo s koho". Oblíbený v poslední době je také trénink formou krátkých "workshopů", kde si může adept během víkendu vyzkoušet některý ze stylů moderní sebeobrany a pak jít cvičit opět jinam.

Původní bojová umění se svými tradicemi a etikou v dojo jsou tím tak trochu zatlačována do pozadí. Mohlo by se zdát, že novým zájemcům již nemají co nabídnout, že jsou zastaralá a nefunkční. Domníváme se, že opak je pravdou. Vždyť v současném světě, kde velká část dětí i dospělých tráví svůj volný čas hlavně u počítače nebo televize, kde fyzická kondice lidské populace podle lékařů stále více upadá a kde je nyní opravdu velmi obtížné najít ve svém okolí (škola, pracoviště, politika...) nějaký vhodný vzor pro osobní morální růst, tam můžou mít původní korejská, čínská nebo japonská bojová umění stále velký vliv na kladný psychický i fyzický rozvoj
jednotlivce.

Do výše uvedené rodiny bojových umění spadá i naše "TRADIČNÍ MUSADO". Jedná se o bojový styl, který vznikl zhruba v druhé polovině 20. století. Jeho zakladatelem je pan Herbert Grudzenski z Německa, který své znalosti o korejských bojových technikách získal od několika svých osobních korejských učitelů. Musado (v překladu Cesta válečníka) vychází ze tří historických válečných umění, která byla praktikována ve středověku na území dnešní Koreje (všeobecně nazývaná musul). Jsou to: sadomusul (techniky nejnižších společenských vrstev a rodinných klanů), pulkjomusul (umění buddhistických mnichů) a kungdžungmusul (válečné umění šlechty a vládnoucích vrstev). Každý z výše uvedených stylů byl pro tradiční Musado zdrojem různých dovedností boje zblízka, ať už se zbraní (např. s mečem, nožem nebo dlouhou tyčí) nebo sebeobranných technik rukama a nohama proti neozbrojenému a ozbrojenému soupeři.

Členem některé ze škol tradičního Musado se může stát kdokoliv, bez ohledu na jeho věk a sportovní dispozice. Noví žáci se nejprve učí základní postoje, kryty, kopy a údery, které následně aplikují při nácviku různých sestav řízeného boje na jeden nebo dva kroky (kibonsul a čchagisul). Prvním vrcholem tréninku tradičního Musado je zvládnutí vícekrokových forem boje, tzv. Hyong (obdoba kata). Ke každému technickému stupni (v tradičním Musado je 6. žákovských stupňů značených pásy odlišené barvy) jsou dále předepsané i sebeobranné techniky, jako jsou porazy, podmety, páky a základní dovednosti boje se zbraní (danbong, střední tyč, nůž). Ty jsou následně procvičovány v různých formách bezkontaktního a kontaktního boje (v postoji, na zemi, beze zbraně, se zbraní atd.). Obtížnost jednotlivých technik se zvyšuje úměrně tomu, čím více se žák blíží k mistrovskému stupni.

Výuka tradičního Musado je prováděna podle "schválené metodiky", ale každá ze škol má přesto svůj vlastní přístup k výcviku, který mu udává osobnost a dovednosti vedoucího instruktora. Například dojang Musado v Čelákovicích provádí téměř polovinu svých tréninků pouze v terénu a to za každého počasí. To přibližuje žáky ještě více reálným podmínkám boje a zvyšuje to i jejich fyzickou i psychickou odolnost. Jako další příklad můžeme uvést dojang na Praze 7, kde jsou tréninky rozděleny vždy na jeden týden výuky tradičních forem a jeden týden výuky reálné sebeobrany. Součástí této školy je také oddíl kickboxu, kde si může každý své znalosti a dovednosti vyzkoušet v praxi, a to s "plným kontaktem". Svůj specifický program má i dojang v Brandýse nad Labem, který je zaměřený pouze na děti a mládež od 7 do 14 let. "Mladí válečníci" zde projdou nejprve přípravným kurzem, který je zaměřen na základní technické dovednosti, všeobecnou tělesnou motoriku, fyzickou kondici, a teprve pak nastoupí svou pouť po cestě zvané Musado.

Česká sekce tradičního Musado dále zastřešuje i různé doplňkové aktivity mimo tréninkový rozvrh, jako jsou víkendové semináře, letní soustředění nebo kurzy branných či adrenalinové sportů. Je tak možné si např. vyzkoušet lukostřelbu, střelbu ze vzduchovky, paintball nebo absolvovat základní kurz potápění. I doplňkový program volnočasových aktivit je tedy poměrně bohatý a žáci jednotlivých škol nemají proto čas se nudit. Jak se ale říká : "Než dvakrát slyšet, je lepší to jednou zkusit." Proto zveme do našich řad všechny zájemce, kteří se chtějí učit nejenom sebeobranu, ale také si protáhnout tělo, propotit triko, poznat nové lidi a vyzkoušet si nevyzkoušené.

Kontakty a podrobnější informace o našem stylu najdete na www.musadocz.cz.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Související články


Musado Military Combat System
Vojenská část Musado, její historie, složky a cíle.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na