Tréninkové nože - různé varianty a jejich využití | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Tréninkové nože - různé varianty a jejich využití

Tréninkové nože - různé varianty a jejich využití


14. července 2016 | Přečteno: 2747x | Autor: Martin Hradecký

Mnoho cvičenců bojových umění, kteří trénují se zbraněmi, často řeší problém, jak realisticky a zároveň bezpečně procvičovat některé aplikace anebo přímo volný souboj (sparing). Řada z nich to řeší nejen ochranou určitých částí těla (přilba, rukavice, tělový krunýř, ochranné brýle), ale i použitím tzv. tréninkových zbraní. Hlavní funkcí tréninkových, nebo chceme-li, cvičných zbraní je snaha o maximální realističnost spolu se zachováním nejvyšší bezpečnosti u cvičenců. Tyto tréninkové pomůcky mohou být vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji se používá dřevo, pryž (guma), plast, hliník (také dural nebo jiná lehká slitina) či železo.Využití těchto tréninkových pomůcek se netýká jenom lidí praktikujících tradiční bojová umění či systémy reálných sebeobran, ale i profesionálů z ozbrojených složek - policistů a vojáků. Asi nejvíce cvičných variant má nejběžnější nástroj na světě - nůž. Nůž obecně patří také mezi nejpoužívanější zbraně vůbec.

Osvědčená "klasika"

Mezi pevné varianty tréninkových nožů patří modely vyrobené například ze dřeva, tvrdého plastu, duralu či železa. Tyto nože se velice hodí jak pro nácvik základních technik, tak i některých drilů a modelových situací. Pro sparing se obecně moc nedoporučují. Dřevo jako použitý materiál byl dostupný téměř kdekoliv na světě, a proto dřevěné tréninkové zbraně obecně patří neodmyslitelně k výcviku bojovníků již po staletí. Například gladiátoři ze starého Říma trénovali s dřevěnými meči nazývanými rudis. Své dřevěné tréninkové zbraně používali také japonští samurajové, čínští bojovníci a i někteří středověcí rytíři. Většina tradičních japonských bojových umění dodnes využívá při svém nácviku dřevěné nože tanto, ale i dřevěné meče boken či bambusové meče šinaj. Například i filipínská bojová umění používají při svém výcviku pevné varianty tréninkových nožů vyrobené buď ze dřeva nebo z duralu či leteckého hliníku. Tyto materiály (dural a letecký hliník) jsou lehké, velmi odolné, a navíc čepele těchto výrobků mají značně realistický vzhled. Nesmíme opomenout repliky historických dýk vyrobených ze železa a používaných převážně skupinami historického šermu při různých ukázkách či vystoupeních.

Další zajímavou variantou tréninkových nožů jsou tzv. barvicí nože, které jsou vyrobeny buď z tvrdého plastu, nebo duralu a na čepeli je na ostří připevněn kus látky, který se nejčastěji obarví rtěnkou (někteří výrobci a praktikanti doporučují křídu). Nůž zanechává po zásahu stopu a cvičenci později vidí na svém těle a oblečení, jak moc byli úspěšní při své obraně. Nejpoužívanější modely jsou No Lie Blade Trainer, Sharkee Trainer a Böker Training Knife JW. Cvičné nože vyrobené pouze z gumy se sice hodí pro nácvik sebeobranných technik a volného souboje, bohužel toho moc tyto výrobky nevydrží. Často se v místech, kde rukojeť přechází v čepel, zlomí. Kdysi to byla jediná dostupná možnost jak provádět bezpečně volný souboj s noži. Pro sparing se asi nejvíce osvědčily nože z měkkého plastu (např. výrobky firmy Cold Steel) nebo improvizovaně vyrobené z pěnového polyetylenu. Což je hmota, která se používá při tepelných izolacích. Obaluje se ještě zpevňovací páskou. Nože pouze z tvrdého plastu mají své použití již omezené. Při nácvicích s maximálním nasazením hrozí zranění.

Existují i verze tréninkových zavíracích nožů, které mají stejné rozměry, hmotnost, umístění klipsu a systém otevírání jako ostrý "zavírák". Někteří výrobci nožů (např. Spyderco, Böker, Buck, Benchmade) nabízejí ke svým vybraným modelům jako doplněk i jejich tréninkové verze. Tyto modely jsou většinou barevně odlišeny (nejčastěji se používá červená nebo modrá barva na rukojeti) a samozřejmě nemají na čepeli ostří ani hrot. Čepel bývá vyrobena z běžnější oceli, jinak je zbytek nože naprosto totožný s ostrým modelem. Některé varianty mají ještě čepel znehodnocenou otvory. Přínosem pro reálný trénink je tasení nože z místa uložení, jeho otevření i s následným použitím bojových kombinací a to s modelem nože, s kterým se nejčastěji pohybujete na veřejnosti.

Nejnovější "vychytávky"

Velkým hitem poslední doby a dalším z výčtu tréninkových nožů je nůž zvaný shocknife vyrobený stejnojmenným výrobcem z USA. Jde v podstatě o výkonný ruční elektrický paralyzér ve tvaru nože. Na čepeli v oblasti ostří je vodivá kontaktní plocha, která vám předá až 7500 voltů. Celková délka nože je 285 mm a je napájen 9voltovou baterií. Zásah cítíte i přes vrstvu oblečení a v oblasti obrany proti útočníkovi s nožem jde o opravdu velmi realistický trénink. Navíc toto elektrické ostří neustále jiskří, takže ještě navyšuje váš respekt z této zbraně. Jde o to, že obránce skutečně udělá maximum, aby se nedostal do kontaktu s ostřím. Tyto nože naopak nejsou moc vhodné pro volný sparing - nůž proti noži.

Firem, které vyrábějí různé ochranné vybavení pro bojová umění a úpolové sporty, je po světě celá řada. Americká společnost Actionflex se specializuje na tréninkové zbraně a to od nožů, krátkých tyčí několika délek, nunchaku, dlouhých holí několika délek až po základní řadu mečů v různých velikostech. Cvičné tyče, hole a meče jsou vyrobeny speciálním postupem, kdy jsou pro tělo zbraně použity válce z polyetylenových buněk vysoké hustoty, které se pohybují tak, aby úder zbraní byl měkký. Tento systém skládaných článků kombinuje funkčnost s vysokou životností. Pevnost v tahu použitých nylonových válců se pohybuje údajně v řádu tun. Systém ohýbání více použitých komponentů simuluje vysokou podobnost jako při boji reálnou zbraní. Vnější část je vyrobena z více vrstev různých materiálů a díky tomu rozkládá sílu úderu na celé tělo zbraně. Rukojeť je vyrobena z materiálu, který umožňuje kvalitní úchop a neklouže. Nevýhodou těchto tréninkových nožů je nejen vyšší cena, ale i naprostá absence základního vzhledu nože.

Dalším zajímavým výrobkem je nůž SPATHA vyráběný v Izraeli. Společnost SPATHA (SPArring Training Historical Arms) funguje od roku 2009. Tréninkový nůž vyvinul a navrhl hlavní inženýr a vývojář této společnosti Vladimir Kushnir, který se ruční výrobě tréninkových zbraní a pomůcek pro realistický trénink boje se zbraněmi věnuje přes deset let. Konstrukce nože je opravdu zajímavě řešena. Tvrdý a těžký plast uvnitř zvnějšku obalený měkkou gumou, která je na určitých místech "dutá" a umožňuje rozložení hmotnosti nože při dopadu na tělo a minimalizuje tak případnou škodu nebo zranění zasaženého. Rukojeť je pevná a tvrdá. Na konci obalená měkkou gumou. Celá čepel je vně měkká s ohebnou špičkou, avšak s dostatečně tvrdou vnitřní částí. Nůž je tak dokonale vyvážen a dává pocit práce s opravdovým nožem. Celková hmotnost nože je 212 g a celková délka 31 cm. Tloušťka čepele je 1 až 1,5 cm. Negativní věc je dostupnost a pořizovací cena. V ČR se v současné době neprodává.

Možností je tedy celá řada, stačí se jen rozhodnout a vybrat si, pro jaký účel nácviku ten který model tréninkové verze nože potřebuji. Obecně platí, že všechny tréninkové pomůcky, samozřejmě včetně cvičných zbraní, musíte čas od času překontrolovat. I tyto výcvikové prostředky se mohou častým nebo neodborným používáním stát nebezpečnými. Doporučuje se také zacházet s těmito cvičnými zbraněmi tak, jako kdyby to byly reálné zbraně. Pokud používáte tréninkové varianty nožů, vždy používejte ochranné brýle.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na