Úspěch českého kendó na Mistrovství Evropy 2016 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Úspěch českého kendó na Mistrovství Evropy 2016

Úspěch českého kendó na Mistrovství Evropy 2016


13. května 2016 | Přečteno: 2558x | Autor: Jana Ziegelheimová

Mistrovství Evropy v kendó se v roce 2016 konalo o víkendu 1.4. - 3.4. ve Skopje, hlavním městě Makedonie. ME se koná vždy dva roky po sobě a třetí rok je střídá mistrovství světa. Na ME jsou kategorie týmy a jednotlivci – junioři, ženy a muži.


Žádné další kategorie nejsou, nezáleží na věku, váze či mistrovském stupni. Turnaj probíhá tak, že jsou závodníci rozlosováni do skupin po 3/4 lidech a z této skupiny postupuje pouze vítěz do KO systému, v pavouku turnaje jsou tedy pak ti nejlepší ze skupin a všechny souboje v KO systému jsou tak velmi vyrovnané, vyhrát může kdokoliv. V kendó obvykle nerozhoduje technika, ale psychika a vyhrává ten, kdo více chce a udrží si chladnou hlavu při vysokém nasazení. Samozřejmě jistá technická úroveň je zapotřebí, ale zde se bavíme o ME, kde se dobrá technická úroveň dá předpokládat u všech závodníků.

Letošního mistrovství Evropy se zúčastnilo 52 juniorů, 105 žen a 160 mužů ze 32 členských zemí Evropské federace kendó (členy jsou kromě evropských zemí, například i Jihoafrická republika, Turecko a Mozambik), ti nejlepší z každé země.

České výpravě se po několika letech neúplných týmů podařilo naplnit všechny kategorie. Naším největším "želízkem v ohni" byli junioři, kdy tým tvořený talentovanými, zkušenými závodníky a jednou závodnicí z Nozomi dojo poctivě trénoval celou přípravu a svými výkony na domácí i zahraniční půdě dával najevo své kvality. Juniorskými týmy také bylo letošní ME zahájeno.

Tým ve složení Lukáš Havelka, Ondřej Havelka, Lukáš Kopiště (kapitán týmu) a náhradníci Nikol Eichlerová a Jakub Lohnický již při prvních zápasech ve skupinách nenechávali nikoho na pochybách o tom, že český tým kendó umí. Po jednoznačném postupu ze skupiny na prvním místě je ve čtvrtfinále čekal náročný soupeř z Velké Británie. Díky zodpovědným výkonům bratrů Havelkových, zejména mladšího Ondřeje, který poté, co starší Lukáš smetl soupeře 2:0, fantastickým výkonem dokázal porazit britského Frye a tím zajistit týmu vítězství si kapitán Lukáš Kopiště už jen mohl užít zápas s taisho (kapitánem) Britů a tým už věděl, že bude bojovat o jednu z medailí. Na semifinálový zápas s ambiciózním Německem naši prohodili pořadí, Lukáš Havelka opět poměrně jednoznačně zvítězil 2:0, Lukáš Kopiště na druhé pozici prohrál 0:1 a nejmladší Ondřej Havelka ani přes velikou snahu nedokázal najít odpověď na jediný zásah soupeře a také 0:1 prohrál. Naši junioři tak získali pro Českou republiku první bronzovou medaili v historii českého kendó. Ondřeji Havelkovi pak byla za jeho výkony udělena cena Fighting Spirit. Gratulujeme!

Následovala kategorie ženský tým, kde se našim reprezentantkám (Božena Klodová, barbora Klimovičová, Alena Kadlecová, Jana Pončíková a Jana Ziegelheimová) nepodařilo se probojovat ze skupiny proti Švýcarkám a Srbkám. Ženský tým v téměř kompletně nové sestavě, kdy jedinou zkušenou závodnicí v týmu byla Jana Ziegelheimová, se musí teprve na evropskou úroveň dopracovat.

V dalších dnech a kategoriích se ostatním českým reprezentantům ani v jedné z kategorií nepodařilo promluvit do medailových pozic, byť předváděli nádherné kendó a kvalitní zápasy.

V kategorii junioři-individuál se velmi dařilo L.Havelkovi, který skončil až ve čtvrtfinále po nervy drásajícím enchu s francouzskou 1. Výkon Nikol Eichlerové v kategorii junioři – individuál jí vynesl také fighting spirit, stejně tak, jako Martinu Fritzovi, našemu dlouhodobě nejúspěšnějšímu závodníku v kategorii muži-tým. Mužský tým (složení abecedně:Jan Cílek, Ondřej Dudáš, Martin Fritz, Lukáš Laibrt, Prokop Šimek, Pavel Štěpán, Adam Urban) se dokázal probojovat z poolu kde prohráli jednoznačně s Itálií a opět jednoznačně porazili Lotyšsko, aby v dalším zápase nastoupili proti papírově silnějšímu Finsku, které ovšem semknutým výkonem naši dokázali senzačně porazit. V následujícím kole Belgii naši bohužel podlehli rozdílem zápasu. Vítězem mužských týmů se stala Francie, překvapením turnaje bylo druhé místo polského týmu, kdy Poláci zodpovědnými a vyrovnanými zápasy prošli až do finále.

V nedělních turnajích individuál žen a mužů se našim čtyřem reprezentantkám ((Božena Klodová, Barbora Klimovičová, Alena Kadlecová, Jana Pončíková) nepodařilo se probojovat z poolů, děvčata získávala zkušenosti a všem se podařilo vyhrát alepoň jeden zápas.

V individuálech mužů naši reprezentanti (Jan Cílek, Pavel Štěpán, Prokop Šimek a Martin Fritz) předváděli zkušené kendó, ze skupin se probojovali pouze Jan Cílek a Martin Fritz, byť další dva závodníci předvedli nádherné kendó a podařilo se jim vždy jeden zápas vyhrát, a vzhledem k jejich věku je v obou vidět naděje do budoucna, zejména mladičký Prokop Šimek ukázal veliký potenciál. Jan Cílek po velice podařených, zkušeně zvládnutých zápasech v extrémně těžkém poolu (DHont a Wronsky) byl pak nasazen rovnou do osmifinále, kde vypadl s Italem Baelim encho (prodloužení). Na Martina Fritze se chodili dívat přítomní sensejové a několikrát se zmínilo o tom, jak krásné kendó má. Ten se z poměrně těžkého poolu probojoval do pavouka, kde postoupil až do osmifinále, ve kterém narazil na pozdějšího vítěze Maemota, se kterým předvedl vyrovnaný zápas a podlehl mu až po patnácti minutovém prodloužení.

Zajímavým aktem je, že všechna ocenění dostali reprezentanti z jednoho oddílu – Nozomi dojo, které se především věnuje práci s dětmi a mládeží a ukazuje tak na směr, kterým by se měly vydat i ostatní oddíly, pokud se chtějí prosadit na mezinárodní scéně.

Všechny evropské kendó "velmoci" ukazují jasný trend preferování mladých závodníků v národních týmech, podporovaných zkušenými staršími závodníky ze zázemí.

Toto ME provázela mimořádně klidná atmosféra, kdy vedoucí výpravy a manažer Tomáš Kyncl svým korektním přístupem, kapitán mužského týmu Martin Fritz svým klidem a tolerantností dokázali obrušovat případné třecí plochy v týmech. Vše tak probíhalo v klidné atmosféře a závodníci se mohli soustředit pouze na své výkony.

Českému reprezentačnímu týmu děkujeme a přejeme hodně štěstí při příštím ME v Budapešti!
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Martin Fritz

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na