Velmistr Ri Ki-ha | BudoNews.cz

BudoNews.czVelmistr Ri Ki-ha


31. května 2012 | Přečteno: 4079x | Autor: Martin Zámečník

Představme čtenářům dalšího jedinečného korejského velmistra – pana Ri Ki-hu (angl. Rhee Ki Ha). Tedy jednoho z prvních instruktorů TKD, zakladatele Evropské federace AETF, prvního držitele 9. danu po zakladateli TKD, současného viceprezidenta ITF a v neposlední řadě člověka s tak velkou pěstí, že na společné fotce s legendarním boxerem M. Alim vypadá Aliho pěst jako poloviční.

Velmistr Ri Ki-ha se narodil v Jižní Koreji v roce 1938. Již od dětství měl přezdívku "dvojité tělo", která vypovídala o jeho somatotypu. Možná i proto se začal v dětství učit japonské judo. S TKD se seznámil až v armádě. V té době bylo taekwondo nutnou součástí výcviku každého jihokorejského vojáka. Po absolvování základního výcviku se mladý Ki-ha rozhodl dále pokračovat v sebezdokonalování v TKD. Což bylo s ohledem na strádání v armádě velmi netradiční rozhodnutí a přímý nadřízený mu nechtěl nejdříve vůbec věřit.

V roce 1964 pan Ri Ki-ha opouští jako první v historii Koreu s pasem, kde je v kolonce povolání konstatováno "instruktor taekwondo". Odjíždí do Singapuru, aby zde posléze založil národní organizaci a školil místní studenty v novém bojovém umění taekwondo. Mezi svými studenty má i několik příslušníků britského Královského letectva (RAF). Právě na pozvání těchto studentů přistává 5. dan Ri Ki-ha v roce 1967 poprvé na britské půdě, aniž by tušil, že právě Spojené království se stane jeho domovem.

Tréninky, které korejský instruktor Ri ve Velké Británii vede, se stávají velmi populární jak mezi příslušníky RAF, tak mezi běžnými zájemci. Toto vede ještě týž rok k založení Asociace taekwondo Spojeného království – UKTA. Brzy poté je udělen panu Ri Ki-ha šestý dan. Toto období je naplněno těžkou prací spojenou se zakořeněním TKD ve Velké Británii a dalších evropských zemích a s jasným odlišením od ostatních bojových umění především od karate. Chcete-li ještě dnes zjistit, jak vypadá rozzuřený velmistr, zkuste před panem Ri říct, že taekwondo je pouze korejská varianta karate.

Velmistr Ri však není znám jenom jako výborný instruktor, ale dodnes jsou legendární jeho výkony z četných exhibic. V polovině sedmdesátých let (kdy dostává od zakladatele TKD i sedmý dan) se stává členem ITF exhibičního týmu, s kterým objede celý svět, aby šířil taekwondo. Z excelentních kousků, které dodnes berou dech, je potřeba zmínit třeba jeho vytočený kop (bituro chagi) provedený ve výskoku na masivní cihlu umístěnou na hlavě muže stojícího na židli nebo destrukce třeba i několika cihel krátkým obráceným úderem (dwijibo jirugi). Pro mě jsou však nejvíce šokující ukázkou Ri Ki-hových schopností jeho kliky, kdy byl schopen z kliku na kloubech vyskočit s vodorovným tělem do výšky obličeje stojícího muže a znovu dopadnout do naprosto ocelově nechybné pozice kliku s protaženými lokty a znovu a znovu a znovu...

V roce 1981, kdy ITF prochází velmi těžkým obdobím, je udělen panu Rhi Ki-ha osmý dan mimo jiné za jeho výzkum na poli taekwondo. Ještě dnes můžete z youtube stáhnout ukázky z těchto výzkumů týkajících se především přeráženích technik a detailně pozorovat, co se děje například s holou rukou, když narazí do plné cihly nebo hromady dřevěných desek.

V roce třicátých narozenin UKTA (1997) se dostává z rukou zakladatele taekwondo pana generála Čhoe Hong-hia (angl. Choi Hong Hi) panu Ri Ki-hovi nejvyšší pocta, která může být v TKD udělena. Jako prvnímu předává zakladatel taekwondo devátý dan právě velmistru Ri.

Dnes je velmistr Ri Ki-ha sedmdesátník žijící na okraji skotského Glasgow v typickém britském cihlovém domě blízko golfového hřiště, kde hraje téměř každý den. Na zahradě má z části zakopané prkno nahoře obmotané látkou, do kterého každý den bouchá, takže zeď za prknem je před rozpadnutím, kvůli čemuž ho sousedi nemají moc v lásce. Jako čtyřnásobný otec si musel nedávno zvyknout i na novou roli dědečka. Z doslechu vím, že toto mu jde výborně, čehož důkazem je následující příběh. Jedna instruktorka UKTA a dlouholetá žákyně pana Ri navštívila se svojí devítiletou dcerkou velmistra v jeho domě. Po delší volné konverzaci se jal velmistr ukázat dcerce instruktorky jejich dům, zatímco ostatní pokračovali v nenucené diskuzi. Po chvíli se začaly ozývat z prvního patra stále hlučnější a hlučnější rány. Když dole konverzující vyběhli a otevřeli dveře od dětského pokoje, naskytl se jim nečekaný pohled. Devítiletá holčička a velmistr, známý svojí odměřeností a důrazem na etiketu v tělocvičně, skákají na posteli jako na trampolíně a snaží se hlavou dotknout stropu.

Každý rok, když přijedu na seminář velmistra Ri, odnáším si nezapomenutelné zážitky. Poprvé, když jsem viděl jeho obrovské pěsti, pochopil jsem, proč zakladatel taekwondo vtipkoval "Ri, musíš nám dovolit, až zemřeš, vystavit tvoji pěst v muzeu taekwondo". Nemohu zapomenout ani na krátké klikovací demo sedmdesátiletého velmistra s korzetem po těžké operaci páteře. A třeba pokaždé, když dělám podmet suroh chagi, si vzpomenu, jak jsem naplno kopl do velmistra na jeho povel a s ním to ani nehnulo a potom si pamatuji jen jeho úsměv, když mě zvedal ze země...

Už se zase těším, jak moje zničené tělo po třídenním semináři bude přítomno na závěrečném banketu a budu si moc se skleničkou jeho oblíbené brandy přiťuknout s velmistrem. Jenom doufám, že zase nebudu nucen zpívat nějakou národní píseň. A protože vím, jak to dopadne, prosím všechny zdatné taekwondo zpěváky, pojeďte v září do Glasgow.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na