Vzorem jim byli samurajové | BudoNews.cz

BudoNews.czVzorem jim byli samurajové


20. prosince 2016 | Přečteno: 2075x | Autor: redakce

Tradice, zkušení trenéři a úspěšní svěřenci v různých kategoriích - od těch nejmenších až po dospělé. To je stručná vizitka pardubické školy bojových umění Daito ryu, která se zaměřuje na výuku juda a ju jitsu. O rozhovor jsme požádali jednoho z úspěšných trenérů i aktivních závodníků MARTINA ŠAROCHA mladšího.

Kdy se začala psát historie klubu?
Náš klub Daito ryu byl založen v roce 1992 mým otcem Martinem Šarochem starším. V Pardubicích patřil mezi první, které se zaměřily na judo a jujutsu. Už od jeho vzniku bylo snahou, aby tu mohly trénovat děti i dospělí.

Jak se zrodil jeho název?
Daito ryu se jmenovala jedna z nejstarších škol bojového umění v Japonsku. Samurajové se v ní učili údery, kopy, škrcení, hody, páky, techniky na zemi, tlaky na vitální body a techniky se zbraněmi. Tátovi se tento název líbil a navíc všechny tyto techniky se u nás mohou lidé naučit, takže bylo rozhodnuto.

Od té doby ale uplynulo hodně vody. Jak funguje klub dnes?
V roce 2011 jsem já, mé dvojče Marcel a Radka Šarochová převzali tento klub po tátovi. Všichni máme stejný podíl na tom, že se rok od roku rozrůstá a zlepšuje. Každý z nás v něm má trochu jinou úlohu. Společně s bratrem Marcelem jsme hlavními trenéry juda a jujutsu dětí od 6 let až po dospělé a Radka má na starosti tréninky těch nejmenších od 3 let a také marketing.

V posledních letech klub roste a zraje jako víno. Čím to podle vás je?
Snažíme se o to, aby se děti seznámily s judem už od nejútlejšího věku. Pod vedením Radky Šarochové u nás mohou trénovat od tří let. Pro malé školáky od šesti let nabízíme na prvním stupni pardubické základní školy Spořilov sportovní judistickou třídu. Tréninky zde probíhají formou her a všestranné tělesné přípravy. U těch starších už je samozřejmě více specializovaná. Na dalších základních školách, s nimiž spolupracujeme, si mohou děti vyzkoušet judo v rámci kroužků. Po dokončení základní školy mají nově možnost skloubit tento sport se studiem na Sportovním gymnáziu v Pardubicích, kde společně s bratrem působíme jako trenéři. Studenti tu mohou trénovat dvakrát denně, využívat saunu a masáže, posilovnu či sportovního doktora. Děláme zkrátka všechno pro to, aby měli co nejlepší podmínky pro kvalitní přípravu.

K nim je však zapotřebí mít i vhodné zázemí, že?
To rozhodně! Proto jsme rádi, že v Pardubicích má náš klub k dispozici hned dvě tělocvičny. Ta hlavní (dojo) se nachází v Ideonu a druhá hned vedle v Sokole.

Bez kvalitních trenérů by to ale také nešlo... Co děláte pro to, abyste drželi krok s aktuálními trendy i konkurencí?
Snažíme se, abychom se v našem oboru neustále zlepšovali. Věřte tomu, že naše začátky nebyly jednoduché. Tehdy jsme měli v klubu 50 dětí, nyní jich je přes 250. Hodně nám pomohlo, že jsme si sami prošli tím, co teď našim svěřencům nabízíme. S bratrem jsme byli ve sportovní třídě, pak jsme vrcholově trénovali na Sportovním gymnáziu v Plzni. Tam nás čekaly každý den dvoufázové tréninky. Už během středoškolských studií jsme dva roky pomáhali jako pomocní trenéři dětí. Po absolvování střední školy jsme si udělali licenci na 2. třídu trenéra v judu. Nyní na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze dokončujeme nejvyšší trenérské kvalifikace. Každý rok jezdíme na různé semináře a soustředění v České republice, ale i v zahraničí, kde sbíráme další zkušenosti od těch nejlepších. Pro rozvoj dětí se snažíme vytvářet ty nejoptimálnější podmínky, ke každému z nich přistupovat individuálně a neustále je pozitivně motivovat. Objíždíme s nimi tuzemské i zahraniční soutěže, pořádáme pro ně každoročně příměstské tábory a na horách letní soustředění. Letos v červnu naši nejlepší závodníci zavítali do chorvatského města Poreč, kde měli možnost potrénovat s judistickou špičkou z celého světa na posledním předolympijském soustředění.

Jakých cílů byste chtěli v budoucnu dosáhnout?
Dostat judo a jujutsu v Pardubicích a celé České republice více do povědomí lidí. Vytvořit pro tyto dva sporty velké středisko. Vychovat úspěšné závodníky a jednou postavit tým, který se probojuje do extraligy. Ale jestli mohu mluvit za nás za všechny, tak náš největší cíl je, aby si všichni, co u nás trénují, oblíbili tento sport a vydrželi u něj co nejdéle.

To všechno kromě velkého úsilí spolyká také poměrně dost peněz. Jak se vám shání finance?
V dnešní době hodně těžko. Kdyby někdo věděl o nějakém sponzorovi, sem s ním!

Kterých sportovních výsledků klubu si osobně nejvíc ceníte?
Za pět let, co trénujeme děti a dospělé, dosáhli naši svěřenci na mnoho skvělých umístění. V judu v mládežnických kategoriích sbíráme každým rokem medaile na prestižních republikových soutěžích, jako jsou přebor ČR a mistrovství ČR. Věříme, že v budoucnu ve starších kategoriích děti potvrdí svůj potenciál a budou nadále získávat medaile na domácích šampionátech, ale i na světových turnajích, jako někteří dospělí. V ju jutsu jen za minulý rok přivezl náš klub z mistrovství ČR ju jutsu fighting 9 medailí. V mládežnických kategoriích vybojoval 3, mezi dospělými dokonce 6 cenných kovů! Tento rok jsme se radovali i z krásného medailového umístění na evropském turnaji v Kolíně. Někteří, včetně nás, trenérů, startovali i na mistrovství Evropy v Belgii.

Proč právě tyto dva sporty byste doporučil dětem a dospělým?
Není bez zajímavosti, že judo bylo prestižní mezinárodní organizací UNESCO vyhlášeno jako nejvhodnějším sportem pro děti. V obou případech se naučí, jak se bránit při šikaně, respektu k soupeři, přijímat vítězství a prohru, vytrvalost, odbourání stresu a zvládání stresových situací, cílevědomosti, překonávání překážek a zvyšování sebevědomí. Každý si v nich najde to své.

Jaký je vlastně rozdíl mezi judem a ju jutsu?
V judu můžete používat různé hody, strhy, porazy, podmety, škrcení, držení a páky na ruce. V minulosti se mohlo chytat za nohavice a nohy. Podle stávajících pravidel se už ale nesmí v postoji používat žádné techniky od pasu dolů kromě podmetů. V ju jutsu fighting je to podobné jako v judu včetně kopů, úderů či páky na nohy. Smí se zde chytat i za nohy. V obou sportech se využívá kimono. U každého je jiné hodnocení na závodech.

Snažíte se jít svým svěřencům příkladem?
Samozřejmě! S bratrem stále trénujeme a závodíme. Ale někdy to není jednoduché, když jste na tatami skoro celý den a pak se máte ještě vyhecovat na vlastní trénink. Téměř každý víkend jsou nějaké závody s dětmi, takže ani moc času na odpočinek nezbývá. Náš bývalý trenér nám však říkal, že "všechno je jen v hlavě" a "když chceš, tak jde všechno". Tímto mottem se snažíme řídit a učíme to i děti.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na