Waka sensei 2016 - rozhovor | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > Waka sensei 2016 - rozhovor

Waka sensei 2016 - rozhovor


15. února 2016 | Přečteno: 2360x | Autor: redakce

Jak už jsme čtenáře BudoNews.cz informovali, v červnu navštíví Českou republiku waka sensei Mitsuteru Ueshiba, dojo-cho Aikikai Hombu dojo, aby tu vedl seminář aikido. Při této významné události jsme vyzpovídali organizátora akce, prezidenta České asociace aikidó, Miroslava Kodyma.

Mirku, představ nám tuto akci. Při jaké příležitosti ji pořádáte?

Bývá zvykem u příležitosti kulatých výročí evropských organizací aikido (v našem případě Aikikai) zorganizovat větší než běžný víkendový seminář zahraničního učitele se kterým organizace spolupracují. Aikido nemá soutěže na kterých by se mohli setkávat aikidisté z různých organizací. Aikido a jeho organizace mají pouze víkendové semináře, které jsou většinou navštěvovány a určeny pro členy vlastní organizace. Velký výroční seminář, a můžeme ho nazvat evropský nebo mezinárodní, má představit veřejnosti a hlavně kolegům "ve zbrani" výsledky dlouholeté práce celé domovské organizace a "oslavit" tak její práci, existenci a výsledky.

V Čechách se podobná akce v rámci českého aikido dosud nekonala a je otázkou, jaké výročí můžeme slavit. Prehistorické začátky aikido (70. léta), první krůčky aikido Aikikai (80. léta), první předsametovou organizaci aikido (Československá Aikikai), porevoluční rozmach aikido s jeho vznikajícími a rozpadajícími se organizacemi... Česká asociace aikidó byla oficiálně založena v roce 1993 a v roce 1994 byla uznána zastřešující organizací Aikikai World Headquarters (Hombu dojo) v Tokio. Naše organizace tak může letos slavit "vice než 20. výročí ČAA" (a tak jsme akci nazvali).

Aikido, a zvláště Aikikai, je spojeno s rodinou zakladatele a stále tak pokračuje japonská rodinná tradice. Seminář s účastí vrcholného představitele aikido z Japonska pana Mitsuteru Ueshiby, současného dojo-cho (vedoucí) Hombu dojo, je ideální příležitostí k uspořádání takového setkání i společenské události.

Jak dlouho jste se na tuto událost chystali?

Úvahy a nezávazné mapování možností probíhaly několik let. V okamžiku, kdy se naše představy začaly jevit jako uskutečnitelné, nastal zásadní problém. Na podobných akcích v Evropě, kterých jsem se v minulosti účastnil, obvykle cvičilo najednou nejméně 500 lidí v prostoru s tatami kolem 1.500 m2. Stejně tak tomu ostatně bylo i vloni v Bratislavě při akci s účastí právě waka senseie. Ve Švýcarsku, Francii, Německu nebo Itálii není problém najít sportovní halu nebo jiný prostor (v Holandsku to byl např. jakýsi hangár - skladiště) vhodný pro realizaci takového semináře. V Praze takový prostor nebylo snadné nalézt, běžné jsou basketbalové haly, většími sportovními stánky jsou hokejové haly (vše to je malé) nebo O2 aréna, která je samozřejmě zcela mimo naše finanční možnosti. Naštěstí jsem objevil dostatečně velkou a moderní floorbalovou halu na Chodově, což byl vlastně klíčový bod.

Pro realizaci takové rozsáhlé akce zahrnující pozvání několika učitelů, pronájem haly a tatami, dopravu, ubytování, stravování, společný raut apod. je samozřejmě rozhodující rozpočet. Pokud nemá organizátor sponzory, a nesoutěžní aikido je mívá zřídka, celá akce si na sebe musí vydělat z příjmu za stážovné. Finanční riziko na sebe nemůže vzít jedinec, ale celá organizace a ta naše není majetná, funguje jen z příspěvků svých členů. Mimořádná Valná hromada ČAA se sešla k schválení rozpočtu až v listopadu 2015. Některé věci byly sice předjednány, ale konec roku s konkrétními kroky a uzavíráním smluv byl více než hektický. Usilovnou prací jedinců, které bys spočítal na prstech jedné ruky, se nám podařil zázrak a začátkem roku jsme mohli začít akci propagovat, informovat veřejnost v Čechách i Evropě (www.waka2016.cz), potvrzovat smlouvy, zaplatit letenky japonským delegátům atd.

ČAA musela řešit i druhý zásadní problém, tj. zajistit dostatečný počet tatami. Kluby aikido nejsou velké, tatami bývá "každý pes jiná ves" a svážet 1.500 m2 z celé republiky nelze. Spřízněná SAA (Slovenská asociace aikidó) vloni vyřešila tento problém nákupem, resp. výrobou pro tento účel, a následným odprodejem nového tatami od německé firmy DAX. Tím prakticky naplnila trh v Čechách i na Slovensku a ČAA se podobný krok asi nepodaří. V tuto chvíli máme díky dobrým vztahům s Českým svazem judo přislíbeno zapůjčení téměř celého počtu zánovních tatami, které judo používá na velké mezinárodní turnaje.

No a teď bude hodně záležet na tom, kolik lidi se s předstihem zaregistruje a zaplatí se slevou, což potřebujeme pro kontrolu rozpočtu, a samozřejmě kolik účastníků nakonec dorazí.

Bylo těžké oslovit Honbu a přimět je, aby sem svého druhého nejvyššího představitele vyslali?

Jednání s Japonci není nikdy jednoduché, což dobře ví každý, kdo si tím někdy prošel.
V minulosti jsem v Praze organizoval mimo běžné semináře aikido více velkých akcí spojených s budo (mj. Slavnosti budo a Kongres EAF), ale prubířským kamenem mé trpělivosti a schopností byla loňská akce v Praze Na Balkáně. Týdenní seminář Kashima kenjutsu i s kulturním programem pro 100 účastníků z Evropy a desetičlennou japonskou delegací zahrnující nejvyšší představitelé této tradiční a konzervativní školy včetně shinto mnicha z Meiji Jingu, to byl oříšek, kterému jsem věnoval více než rok. Z tohoto pohledu bývají jednání s aikidisty, byť japonskými, poměrně snadnější, ale určitě ne jednoduché.

Mým původním úmyslem před mnoha lety bylo pozvání současného nejvyššího představitele rodiny Ueshiba a druhého doshu hombu dojo, otce dnešního waka senseie. V té době sám ještě častěji cestoval do Evropy, ale podmínkou jeho návštěvy byla spolupráce všech organizací aikido v dané zemi jako tomu bylo v Holandsku v r. 2009. To obvykle nebývá jednoduché, organizace a její "bojovníci" spolu často bojují, ale i o této možnosti jsme byli předběžně domluveni s oběma vedoucími ČFAI a Bohemia Aikikai. Navíc je Česko přeci jen malé s něco málo tisíci aikidisty ve srovnání s desetitisíci ve Francii a jinde v "západní" Evropě.

Do Japonska jezdím obvykle jednou za 4 roky na kongres IAF a to je vždy příležitost dojednávat věci osobně. Během mé návštěvy v r. 2012 se jednání o pozvání nejvyššího představitele nezdařilo, ale ukázalo se, že podobně jako tomu bylo začátkem 90. let, kdy první doshu Kisshomaru Ueshiba, syn osenseie Moriheie Ueshiby, přestával jezdit do Evropy, začalo Hombu dojo vysílat tehdejšího waka senseie Moriteru Ueshibu (současný doshu), ukázalo se, že nyní bude cestovat opět waka sensei Mitsuteru Ueshiba. Předběžně byla jeho případná návštěva střední Evropy dojednána, ale asi jen já jsem měl plán zorganizovat společný seminář dvou česko-slovenských organizací ČAA a SAA, které byly uznány Hombu dojo skoro současně, obě mnoho let spolupracovaly s shihanem Masatomi Ikedou a v r. 2014 tak mohly oslavit dvacet let existence společně. Nepovedlo se a SAA zorganizovala seminář Waka senseie v říjnu 2014 samostatně. No a teď s dvouletým zpožděním proti původnímu plánu je takový seminář na ČAA.

Jak by měla probíhat? Bude to běžný seminář?

Bude i nebude to běžný seminář aikido. Na tatami se bude cvičit jako obvykle pod vedením vyspělých zahraničních učitelů aikido. Na běžných víkendových seminářích dnes cvičí kolem 50 cvičenců, kdysi bývaly s účastí až 150 cvičenců a v době seminářů shihana Masatomi Ikedy cvičilo i přes 200 cvičenců. Ty časy jsou dávno pryč a nejen v aikido, s úbytkem zájemců a cvičenců se dnes potýkají všechny disciplíny japonského budo, ale i mnohé další sportovní disciplíny.

Tohoto semináře by se mělo zúčastnit kolem 500 cvičenců, kteří budou najednou cvičit na ploše 1.500 m2. Semináře se nezúčastní jen zástupci jedné organizace a jejího "stylu". Osoba představitele linie aikido rodiny Ueshiba, tj. základního systému a kořenů aikido vytvořených osenseiem, zaručuje speciální zážitek, který si jistě nenechají ujít zástupci všech organizací aikido v Čechách i blízké Evropě. Aikido jako systém je mimo jiné založeno na komunikaci partnerů, no a na semináři se tak potkají aikidisté, kteří se jinak míjejí a budou si partnery.

Waka sensei bude vést tři tréninky ve třech dnech. Shihan Katsuaki Asai, 8. dan Aikikai a technický ředitel německé Aikikai, který pravidelně jezdí na semináře ČAA do Prahy několik let, bude vést dva tréninky v jednom dnu. Sensei Daniel Vetter, 6. dan Aikikai a ředitel Technické komise ČAA, který jako bývalý asistent Masatomi Ikedy učí na seminářích ČAA několikrát do roka od jejího založení a převzal nejvyšší technický post v ČAA, povede jeden trénink. No a moje maličkost, která v ČAA za těch více jak dvacet let také vyrostla a dosáhla na 6. dan Aikikai, povede také jeden trénink. Všichni tito učitelé nemohou pokrýt celé a široké spektrum aikido a jeho proudů, nicméně i tak bude širší než obvykle.

Součástí celého semináře bude v sobotu navečer embukai. V krátkých ukázkách představíme jakýsi průřez práce ČAA od dětí až po nejvyšší danové stupně. Ukázky se zúčastní i shihan Gildo Mezzo, 7. dan Aikikai z Ženevy, který jezdí jednou do roka na víkendové semináře ČAA do Prahy už 25 let. Katsuaki Asai sensei v poslední době na podobných ukázkách nevystupuje, nebylo tomu tak ani v Bratislavě. Embukai uzavře svou ukázkou waka sensei.
No a sobotní večer ukončíme večeří (součást poplatku za seminář) a party s muzikou na břehu rybníka Šeberák.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, aby se akce vydařila. Zároveň doporučujeme všem aikidistům, aby se akce zúčastnili. Zdá se, že to bude stát za to.

Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv ČAA

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na