Za tréninkem přes oceán | BudoNews.cz

BudoNews.czZa tréninkem přes oceán


3. června 2015 | Přečteno: 2733x | Autor: Vladimír Šanda, Stanislav Fraibiš

Česká federace wushu představuje svoje členy, kteří se vydali studovat do Asie. Prvními, kteří nastíní svůj příběh, jsou školy Hong He Hong Jia Quan Mělník a Hong Bao Hong Jia Quan Brandýs nad Labem. Cesty za tréninkem jsou pro mnohé z nás denním chlebem, pro některé však je potřeba vypravit se mnohem dál, aby se mohli setkat s vlastním učitelem. Vladimír Šanda a Stanislav Fraibiš musí přeletět polovinu planety k ostrovu Tchaj-wan, kde žije jejich učitel Lee Quan Fu. Jsou další generací, která studuje a vyučuje styl Hong Jia Quan.

Tchaj-wan, ostrovní stát na jihu Číny, je po staletí nazýván Formosa, což v portugalském jazyce prvních obchodníků, kteří na Tchaj-wan v 16. století připluli, znamená "krásný". Tchaj-wan, to jsou vysoké, téměř čtyřtisícové hory, jejichž úbočí padají na východě hluboko ke břehům oceánu, hluboké skalnaté kaňony a průzračné řeky, subtropická vegetace, průzračná horská jezera, čajová vysokohorská pole a korálové útesy. To vše tu můžete vidět na malém kousku země vedle nejpokrokovějších technologických výdobytků lidské společnosti. Zdejší lidé jsou velmi pracovití, jsou však přívětiví k cizincům a také si dokážou najít čas na běžné životní radosti, na blízké i na odpočinek. Tchaj-wan je neustále se měnící a prosperující země. Pokaždé když se vrátíte zpět, tato země vás něčím příjemně překvapí a odhalí pro vás nová místa, která ve vás zanechají hluboké zážitky.

Nejen pro krásu ostrova, ale i přátelskou povahu a upřímnost zdejších lidí, kteří si uchovali tradiční hodnoty čínské společnosti i původních domorodých kultur, sem od roku 1998 přijíždějí pravidelně z České republiky studovat čínské wushu (kung fu) stylu Hong Jia Quan nadšenci z České republiky, kteří své tréninkové zázemí našli již před lety u mistra Lee Quan Fu ve městě Kaohsiung na jihu Tchaj-wanu.

Mistr Lee Quan Fu je představitelem 10. generace tchajwanské větve tradičního stylu Hong Jia Quan a současně žákem velmistra Zhan Ke Zhe, který na Tchaj-wanu tento styl rozšířil. Sám mistr Lee Quan Fu působí i jako trenér moderního wushu a jako rozhodčí na významných soutěžích pro disciplíny taolu a zápasu sanda. Mistr, jako učitel tradičního i moderního wushu, má velký respekt s přirozenou autoritou u svých studentů. Svého prvního ne tchajwanského studenta získal náhodou v roce 1998. Od té doby jej navštěvují pravidelně studenti z České republiky, ale i z jiných zemí např. z Francie nebo Kanady. Mnoho žáků u mistra Lee Quan Fu ve wushu najdou skutečnou životní cestu, kterou zaměří na předávání získaných znalostí svým vlastním žákům a tím zachovávají tradici tohoto stylu.

Koncem léta 2014 se za mitrem Lee Quan Fu opět vypravili Vladimír Šanda a Stanislav Fraibiš, kteří vedou své školy v Brandýse nad Labem a v Mělníku. Tchajwanský Hong Jia Quan, který cvičí, je stejně jako příbuzný hongkongský Hung Gar založen na technikách zvířecích forem tygra a jeřába, resp. pěti zvířat, kdy do této skupiny kromě dvou zmíněných patří také panter, had a drak. Údery jsou však obecně delší a celkově jsou formy svým provedením trochu odlišné. Koncepce stínových forem a názvosloví je však v podstatě velmi podobná.

Určitou specialitou této školy je však historicky implementovaný styl zui quan, tedy opilý box. Techniky opilého boxu se učí pokročilí studenti, neboť jejich zvládnutí a pochopení vyžaduje určitou mentální vyspělost a tréninkovou vyzrálost. Vrávoravé pochyby přecházející do rychlých výpadů, úderů nebo kopů a akrobatické dovednosti se pranic nepodobají stylu Hong Jia Quan. Cvičení tohoto stylu si vyžaduje i dobrou fyzickou kondici, neboť vrcholná forma Zui Ba Xian neboli osm opilých nesmrtelných, má délku osm minut. Pro představu lze uvézt, že film Opilý mistr s Jackiem Chanem v hlavní roli byl postaven na základech této formy, neboť právě velmistr Zhang Ke Zhi působil u tohoto filmu jako choreograf a poradce bojových scén.

Trénink samotný probíhá ve wu guanu, tělocvičně, která se nachází ve druhém podlaží domu v centru Kaohsiungu, kde mistr Lee Quan Fu s rodinou bydlí, anebo kdekoliv v parku. Zejména večerní tréninky probíhají za umělého osvětlení v malém parku za domem. Ty začínají v půl osmé večer a pro starší studenty končí po desáté hodině večerní. Výjimkou není, když se trénink protáhne do půlnoci. Pravidelně se během dne jezdí trénovat také na střední školy, kde má mistr své tréninkové skupiny středoškolských studentů.

Vzhledem k tomu, že strečink a procvičování základních technik "ji ben gong" jsou pro všechny studenty stejné, trénují i ti, kteří se dále věnují tradičním formám, v úvodu tréninku postoje, kopy a skoky určené pro nan quan, tedy moderní formy wushu. Tato náročná cvičení jsou však dobrou průpravou pro rychlost, výbušnost a obratnost i pro tradiční formy wushu a studenti pravidelným tréninkem těchto technik mohou jen získat. Tréninku stínových forem sekunduje trénink sebeobranných aplikací a v závěru zpravidla volný boj s boxerskými rukavicemi. Trénink je vždy přizpůsoben tomu, co je právě důležité, a tak zatímco se mladí studenti většinou připravují na soutěže, starší cvičící si cvičí už jen pro sebe, své zdraví a svou dobrou fyzickou kondici. Cvičením si ostatně prodlužují věk i pravidelní kuřáci cigaret, mezi kterými nejsou někteří mistři wushu výjimkou.

Vzhledem k subtropickému klimatu na ostrově musí všichni, kdo se zde rozhodnou trénovat, počítat s denními teplotami okolo 33 stupňů Celsia ve stínu a velmi vysokou vzdušnou vlhkostí. V praxi to znamená, že triko se dá ždímat po 5 minutách tréninku a měnit je v průběhu nemá smysl. Tělo je však dobře prohřáté a při téměř konstantní teplotě ve dne i v noci nehrozí prostydnutí svalstva. Důležité je také dodržovat pitný režim a přísun živin, protože v třífázovém režimu trénování dostává tělo neskutečně zabrat a kdo není na tyto podmínky adaptován, ztrácí z počátku rychle na váze. Co vás však může běžně potkat, je zemětřesení nebo tajfun, obojí v různé síle, neboť Tchaj-wan leží v seizmicky citlivé oblasti a současně je nárazníz Tichého oceánu na čínskou pevninu. V případech kombinace obojího máte o zážitky postaráno.

Strava na ostrově je samostatnou kapitolou. Každý je předurčen k tomu, aby konzumoval vše, co moře dá, a tak se kromě obvyklých ryb, krevet, krabů, langust a ústřic objevují na talíři takové věci jako vnitřnosti z ryb, různé druhy řas a další neobvyklé lahůdky, na které náš žaludek není právě zvyklý. Překvapením pro vás bude, když dostanete k večeři obrat rybí hlavu, přičemž se jedí i rybí oči. Mořská strava nechybí téměř v žádné restauraci a v žádné rodině. Samozřejmostí jsou přílohy jako rýže, nudle a zelenina. Méně se zde jí kuřecí, hovězí a vepřové maso. Specialitou tradiční tchajwanské kuchyně je "smradlavé tofu", jehož specifický zápach zaregistrujete už na dálku.

Jak už bylo v úvodu řečeno, Tchaj-wan si do současné doby uchoval mnoho tradičních zvyklostí a oslav nejrůznějších svátků, přičemž některé z nich se týkají pouze omezeného počtu lidí. Například zde naleznete náboženské oslavy, týkající se pouze některých čtvrtí města. Každá rodina dá na ulici před dům stůl s obětinami, převážně jídlo a květiny, a po procesu obětování všichni usednou ke společnému jídlu. Ulicemi procházejí za zvuků tradiční čínské hudby průvody věřících vedené církevními hodnostáři. Jsou to svátky v duchu čínského lidového náboženství provázaného s konfuciánskými, taoistickými a buddhistickými tradicemi.

Všechny ty nevšední věci kolem pak dodávají pobytu na Tchaj-wanu neobyčejnou atmosféru plnou zvuků, vůní a barev. To vše se každodenně prolíná s tréninkem wushu a zanechává v člověku plno dojmů a zážitků, na které nelze zapomenout. Tréninky ve školách Hong Jia Quan v České republice jsou vedené v duchu tréninků mistra Lee Quan Fu a ačkoliv nejde předat žákům vše, co trenéři sami při tréninku u svého mistra prožívají, snaží se je vést v duchu etických principů pojetí výuky a co nejvíce jim tuto jedinečnou atmosféru přiblížit.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na