Zajímavé nože navržené bojovníky | BudoNews.cz

BudoNews.czZajímavé nože navržené bojovníky


18. února 2015 | Přečteno: 4538x | Autor: Martin Hradecký

Řada renomovaných výrobců nožů se již před několika lety rozhodla oslovit některé osobnosti ze světa bojových umění, aby navrhli "svůj" bojový nůž. Většina těchto učitelů měla mnohdy boj s nožem jako svou specializaci. Vybral jsem šest zajímavých designérů, kteří patří dle mého soudu mezi naprostou špičku v tomto specifickém oboru.

Tanang a Kalista II - Michael Janich

Designérem modelu Kalista II a Tatang je Michael Janich. Michael se věnuje studiu sebeobrany a různým bojovým umění více než 30 let. Mimo jiné je jedním z mála současných instruktorů, kterého ještě v boji zblízka školil například i pan Rex Applegate. Trénoval různá bojová umění (tae kwon do, wing chun kung fu, thajský box...), ale nejvíce se zaměřil na filipínské systémy eskrima a arnis de mano nebo též na indonéský silat. Michael Janich sloužil devět let v americké armádě a z toho tři roky v Národní bezpečnostní agentuře. V současné době je pan Janich velice uznávaný odborník na chladné zbraně, externě pracující pro firmu Blackhawk či Spyderco. Výcvikový program, který dnes Michael Janich vyučuje, se jmenuje Martial Blade Concepts, používaná zkratka MBC, a je základně rozdělen na čtyři úrovně, které zahrnují snad všechny aspekty použití nože v boji a obranu proti noži. Michael také napsal řadu knih a natočil i množství výukových DVD.

Nůž Kalista II je vyroben z oceli AUS-8A a jeho celková délka je 185 mm. Jedná se o relativně malý integrální nůž, jehož hmotnost je 102 g. Střenky na rukojeti jsou vyrobeny z materiálu G-10 a délka čepele je 84 mm. Při výběru názvu se nechal její designér Michael Janich inspirovat tradičním filipínským bojovým uměním kali - proto kalista. Model Tatang je vyroben z uhlíkové oceli 1085, jeho hmotnost je 443 g a celková délka 342 mm. Tvarem připomíná tradiční filipínskou zbraň Barong. Název Tatang je poctou legendárnímu mistrovi filipínských bojových umění Antoniu Illustrisimovi přezdívaného Tatang. Oba nože vyrábí společnost Blackhawk.

Jim Wagner a nůž Reality Based Blade

Jim Wagner je jedním z průkopníků a zakladatelů konceptu tzv. "reality based" výcviků a sebeobranných systémů, které se snaží o jednoduché, rychle naučitelné a v praxi použitelné řešení krizové situace vycházející ze skutečných podmínek reálného života. Svůj trénink v bojových uměních začal Jim Wagner ve 14 letech a vystřídal celou škálu těchto stylů – např. tae kwon do, karate, zápas, kung fu, box, kali, escrimu, muay thai či brazilské jiu jitsu. Kariéru v ozbrojených složkách začal Jim v roce 1988 jako dozorce ve věznici. Jeho dvouleté působení mělo pro něj velký přínos a znamenalo i mnoho praktických zkušeností, které v budoucnu zakomponoval do svého systému boje. V roce 1990 nastoupil Jim na policejní oddělení v Costa Mesa, kde na začátku působil jako pochůzkář a člen hlídkové služby - v roce 1994 získal místo u speciální zásahové jednotky SWAT, kde poté několik let aktivně sloužil. Následující Jimovo pracovní působení bylo v policejním sboru Orange County Sheriffs Department, kde fungoval coby velitel týmu osobních ochránců (Dignitary protection unit team leader), po 11. září 2001 nastoupil Jim jako Federal Air Marshal – ozbrojený doprovodce v letadlech, toto bylo jeho poslední oficiální pracovní nasazení u ozbrojených složek. V současné době je veden jako rezervista u vojenské policie.

Nůž Reality Based Blade vyrábí německá firma Böker. Jeho celková délka je 230 mm a hmotnost 176 g. Čepel je vyrobena z oceli 440C a je černě povrchově upravena. Rukojeť je vyrobena ze speciálního černého plastu, který je vyztužen skelnými vlákny. Jako pojistný systém je použit front lock - hřbetní pojistka. Jim se při návrhu nože nechal inspirovat několika chladnými zbraněmi. Návrh čepele a ostří je kombinací dvou známých světových zbraní, a to krátkého meče římské pěchoty nazývaného Gladius a typické malajské dýky kris.

Nůž Crucible II a Kelly McCann

Kelly McCann (pseudonym Jim Grover) je bývalý americký námořní důstojník a zakladatel i majitel společnosti Crucible Security se sídlem ve Virginii. Mimo svou službu v námořní pěchotě působil také Kelly McCann jako bezpečnostní kontraktor a profesionální instruktor v mnoha zemích po celém světě. Věnuje se nejen výuce sebeobrany a boje s chladnými zbraněmi, ale i střelecké a taktické přípravě. Mimo to je také uznávaným autorem řady knih a výukových dvd.

Pro firmu Blackhawk navrhl model nože Crucible a to jak v zavírací, tak i pevné variantě. Čepel nože Crucible II je vyrobena z oceli AUS-8A. Jeho celková délka je 200 mm a hmotnost 184 g. Rukojeť je vyrobena z materiálu G-10 a jako pojistný systém je použit liner lock. Kovový klips lze umístit na čtyřech místech na rukojeti. Ostří je buď hladké, nebo kombinované a čepel je opatřena oboustranným kolíkem pro snadné otevírání jednou rukou. Rukojeť je smontována pěti speciálními imbusy a je také opatřena otvorem pro závěsnou šňůru.

John Benner, Tactical Defense Institut a nůž TDI Large

Výcvikové středisko Tactical Defense Institute se nachází v USA ve státě Ohio, a ačkoli je v Americe takovýchto výcvikových center několik desítek, patří TDI mezi jedno z nejuznávanějších. Své prestižní postavení má hlavně díky osobnosti majitele a hlavního instruktora pana Johna Bennera. Tento příjemný starší pán je veterán různých ozbrojených složek s téměř třicetiletou praxí. Sloužil v USA jak v armádě, tak i u policie. Byl dokonce zakladatelem jedné z vůbec prvních speciálních zásahových jednotek SWAT v USA. U této speciálky působil dvacet let a fungoval zde i jako její velitel a koordinátor. V současné době John ve svém výcvikovém středisku TDI vyučuje nejen civilisty, ale také řadu různých ozbrojených sborů. Kromě střeleckých a taktických kurzů nabízí také kurz boje s nožem a obranu proti nim.

Samotný nůž TDI Large je vyroben z jednoho kusu materiálu z oceli AUS-8. Jeho váha je 181 g a celková délka je 197 mm. Rukojeť je vyrobena ze zytelu, což je speciální plast vyvinutý firmou Dupont de Neumours, který bývá vyztužen skleněnými vlákny. Délka čepele je 92 mm a ostří je kombinované – částečně hladké a částečně zubaté. Typ hrotu je tzv. drop point - snížený hrot. Pouzdro je plastové (kydex) a samosvorné. Je doplněno dvěma nylonovými pásky s druky a suchými zipy. Každý tento pásek je s pouzdrem spojen dvěma speciálními šrouby.

Avi Nardia a nůž Tracker

Avi začal s výukou bojových umění již v mládí. Díky svému otci trénoval od útlého věku originální izraelský systém Kapap, jehož součástí byl nejenom boj beze zbraně, ale například i použití některých chladných zbraní (nůž, tyč), taktika, atp. Později se přihlásil (velmi ovlivněn svým otcem Josefem) na vojenskou školu a stal se důstojníkem elitních jednotek komandos IDF. Zde trénoval tak jako každý voják IDF (Izraelské obranné síly) samozřejmě i systém boje zblízka krav maga. Po skončení aktivní služby v armádě odjel Avi studovat jiujitsu, karate a kendo přímo do Japonska pod odborným vedením japonských učitelů. V každé této disciplíně dosáhl pátého danu. Velmi mu pomohla jak jeho armádní minulost, tak praxe v jiných bojových systémech. Přibližně po osmi letech se vrátil zpět do Izraele a rozhodl se dále zdokonalovat systém Kapap a také sbírat nové praktické zkušenosti. Nastoupil tedy k YAMAM, což je speciální izraelská protiteroristická jednotka, která je součástí pohraniční policie, známé v Izraeli jako zelená policie. Zde působil několik let a časem v této jednotce pracoval i jako CQB instruktor. Později dosáhl hodnosti majora a to u obranného zpravodajství. Jeho poslední působení v ozbrojených složkách státu Izrael bylo na izraelské policejní akademii jako instruktor boje zblízka. Pevný nůž Tracker vyrábí italská společnost FOX. Celková délka tohoto nože je 320 mm a jeho hmotnost 390 g. Čepel je vyrobena z oceli N690 a střenky rukojeti jsou z materiálu G-10. Nůž je vybaven speciálním nylonovým pouzdrem i s popruhy tzv. Molle systémem. K noži je dále dodávána i kompletně vybavená tzv. krabička poslední záchrany.

Hissatsu a James Williams

Model Hissatsu od americké společnosti CRKT v sobě nezapře inspiraci japonskými bojovými noži. Designérem tohoto nože je expert na bojová umění pan James Williams. J. Williams je bývalý americký důstojník s více než 45 letou zkušeností v mnoha bojových uměních. V současné době vyučuje tradiční japonské styly sjednocené ve škole Nami ryu aiki heiho (kenjutsu, iaijutsu, tantojutsu a aikijutsu). Věnuje se také modernějšímu pojetí boje zblízka nazvaný Systém Strategie, který vyučuje převážně ozbrojené složky - armádu, policii. James Williams také působil jako osobní strážce a instruktor v prestižním Surefire institutu. Je rovněž certifikovaným instruktorem ruského bojového umění Systěma.

Název Hissatsu znamená v japonštině Jistá smrt. Celková délka nože Hissatsu je 305 mm a hmotnost 223 g. Čepel je vyrobena z oceli 440A a rukojeť je ze speciálního černého polymeru doplněného ještě protiskluzovou texturou. Nůž je opatřen plastovým pouzdrem.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na