Zbraně Actionflex | BudoNews.cz

BudoNews.czZbraně Actionflex


29. dubna 2012 | Přečteno: 5716x | Autor: Martin Hradecký

Mnoho cvičenců bojových umění, kteří trénují se zbraněmi, často řeší problém, jak realisticky procvičovat volný souboj. Někteří to řeší ochranou určitých částí těla (přilba, rukavice, tělový krunýř), jiní bojují s "obalenými" zbraněmi. Tyto "obalenky" si mnohdy vyrábějí sami a kvalita je zde samozřejmě vyvážená cenou. Sám jsem si prošel stejnou cestou a řadu let jsem i já se svými studenty používal sparingové tyče vyráběné podomácku. Až v posledních několika letech jsme vyzkoušeli i profesionální výrobky některých firem. Proto mne velice zaujaly výrobky firmy Actionflex a byl jsem hodně zvědavý, jak se budou chovat při intenzivním používání.

Společnost Actionflex a Chanbara

Americká společnost Actionflex vyrábí různé ochranné vybavení pro bojová umění a úpolové sporty. Specializuje se na tréninkové zbraně a to od nožů, krátkých tyčí několika délek, nunchaku, dlouhých holí několika délek až po základní řadu mečů v různých velikostech. Tyto vypolstrované zbraně jsou navrženy tak, aby umožňovaly cvičícím 100% rychlost a sílu v prováděných technikách při cvičném souboji. Výrobky firmy Actionflex jsou velmi bytelné, ohebné a omyvatelné. Podle výrobce jsou všechny vyrobené přímo v USA. Cvičné tyče, hole a meče jsou vyrobeny speciálním postupem, kdy jsou pro tělo zbraně použity válce z polyetylenových buněk vysoké hustoty, které se pohybují tak, aby úder zbraní byl měkký. Tento systém skládaných článků kombinuje funkčnost s vysokou životností. Pevnost v tahu použitých nylonových válců se pohybuje údajně v řádu tun. Systém ohýbání více použitých komponentů simuluje vysokou podobnost jako při boji reálnou zbraní. Vnější část je vyrobena z více vrstev různých materiálů a díky tomu rozkládá sílu úderu na celé tělo zbraně. Rukojeť je vyrobena z materiálu, který umožňuje kvalitní úchop a neklouže. Samozřejmě že tyto zbraně jsou spojeny s celou řadou patentů, které daly vzniknout nové evoluční formě soubojů s různými zbraněmi.

Chanbara znamená volně přeloženo – bojovník s mečem a je to víceméně styl cvičení s těmito cvičnými zbraněmi. V současné době existuje i mezinárodní asociace chanbary a její propagátoři tvrdí, že umožnila či lépe vynutila konfrontaci různých stylů a zbraní a vzkřísila jejich fullkontakt. Historie cvičení chanbary a její počátky se spojují s japonskými mistry meče, kteří v roce 1969 začali s modernizací "umění nácviku". V čele této vlny stál pan Tanabe Tetsudo, dnešní prezident mezinárodní asociace chanbary. Dalším velkým šiřitelem chanbary je americký shihan Dana Abbott, který se posledních 25 let svého života intenzivně věnoval bojovým uměním, včetně čtrnáctiletého studia v Japonsku. Pan Abbott o chanbaře tvrdí, že je výborná nejen pro mladé, kteří hledají v soubojích adrenalin, ale stejně přitažlivá i pro staršího bojovníka, který v souboji vyjma rychlosti rozvíjí i svůj odhad protivníka, tříbí taktiku, techniku a kontrolu nad soupeřem.

Testované zbraně – Escrima tyč, Choken meč a Kodachi meč

Od firmy Actionflex jsme testovali zbraně vždy v páru a šlo o výrobky: Escrima tyč o celkové délce 60,96 cm, Choken meč o celkové délce 101,6 cm a Kodachi meč o celkové délce 60,96 cm. Tyto produkty jsme testovali intenzivně přibližně jeden měsíc a vystřídalo se na nich několik desítek lidí. Vyzkoušet testované zbraně měli možnost nejenom členové soukromého klubu ABFC (Arnis & Balaraw Fighting Club), ale i většina mých soukromých žáků. Escrima tyče jsme otestovali i v rámci speciálního výcviku v zacházení s teleskopickým obuškem pro městské strážníky z Městské policie v Milovicích.

Značnou výhodou těchto výcvikových pomůcek je to, že máte k dispozici na svém protivníkovi všechny zásahové plochy – hlavu, krk, tělo, nohy i ruce. Hlavním kritériem zůstává, jak přesvědčivě jste útok provedli. Můžete bojovat s maximálním nasazením a to plnou silou i rychlostí, aniž byste byli v jakémkoliv ohrožení či zažívali větší bolest. I když jsme volný boj nacvičovali i s ochrannými přílbami, více se nám osvědčilo nepoužívat žádné chrániče. Řada zásahů by byla s jinými tréninkovými pomůckami velmi bolestivá a neobešlo by se to bez ošetření, přesto díky zbraním od firmy Actionflex vše dopadlo dobře. Několikrát se nám podařily například velmi razantní přímé body do krku, silné údery do obličejové části (nos, lícní kosti, ...) nebo opakované tvrdé zásahy do ozbrojené ruky či kolen soupeřů. Vždy si bojovník, který inkasoval tyto techniky, uvědomoval jejich vážnost, ale přesto nebyl vážně zraněn. To je, dle mého názoru, velký přínos v nácviku volného boje s těmito zbraněmi. Zbraně jsme opravdu nešetřili a jejich funkčnost na konci testu byla stejná jako na začátku. Nedošlo ani k minimálnímu zničení těchto cvičných zbraní. Myslím si, že tyto tréninkové pomůcky, hlavně Escrima tyč a Kodachi meč, se výborně hodí jako cvičné zbraně právě pro trénink filipínských bojových umění. Oba tyto výrobky velmi dobře nahrazují ratanovou tyč a to nejen svou délkou, ale i hmotností. Meč Choken ocení převážně cvičenci kendo, iaido a kenjutsu. Pozadu ale nezůstanou ani členové skupin historického šermu. Z počátku se může jevit jako určité negativum poměrně vyšší cena – Escrima tyč stojí 1190 Kč, Choken meč stojí 1490 Kč a Kodachi meč stojí 1450 Kč. Přesto si dovolím tvrdit, že cena těchto výrobků je naprosto úměrná jejich kvalitativním hodnotám. Tyto tréninkové pomůcky vám vydrží i při častém používání mnoho let a neztratí nic ze svých "schopností". Určitě používání těchto tréninkových zbraní vřele doporučuji. Je to výborná součást výcviku s chladnými zbraněmi.

Bližší informace a objednávky na http://www.budoland.cz.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Martin Hradecký

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na