Ze semináře senseie Kriegera | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Ze semináře senseie Kriegera

Ze semináře senseie Kriegera


27. prosince 2014 | Přečteno: 1848x | Autor: Patrik Orth

V průběhu posledního předvánočního víkendu 20. - 21.12. proběhl v Praze seminář pod vedením legendárního švýcarského učitele Pascala Kriegera (mimo jiné Šintó musó rjú menkjo kaiden) spojený s ukázkou kaligrafie šodó v pátek 19.12. Pascal sensei navštívil Českou republiku po sedmi letech. Pro většinu účastníků stáže bylo příjemným překvapením, že vedle něj na semináři vyučoval také Fred Quant (ŠMR menkjo kaiden) z Nizozemska, který k nám jezdí každoročně už 12 let.

Semináře, jehož hlavním tématem byla podobnost hole (džó) a meče (ken), se zúčastnilo asi 60 různě pokročilých džódistů a také aikidistů, kteří dosud neztratili zájem o cvičení s těmito zbraněmi. Protože i oni je užívají při cvičení. Vedle českých a slovenských účastníků se tu sešli Maďaři, Rusové, Švýcaři, Němci, Francouzi, jeden nadšenec přicestoval z Rakouska, další z Velké Británie a z Nizozemska. Další jednotlivci, přestože žijí v Praze, pochází z několika různě vzdálených zemí - Ukrajina, Litvy a Mexika.

Páteční ukázku kaligrafie vidělo na sto lidí, účastníků semináře, studentů japonštiny a kaligrafie z Prahy i odjinud. Někteří, kteří se přišli podívat se věnují cvičení různých bojových umění, pár z nich pamatuje obdobnou akci z roku 1992. Stejně jako tehdy i tentokrát sensei trávil mnoho času psaním kaligrafií pro každého, kdo projevil zájem a na koho zbyl čas.

Sobotní část semináře sensei rozdělil na dvě půlky. První z nich věnoval cvičení s bokkenem. Tato polovina byla otevřená pro všechny. Odpolední část pracoval sensei s džódisty na základních technikách a katách, zatímco začátečníci a laici se učili ty nejzákladnější prvky odděleně. Večer proběhla krátká ukázka (enbu) nejen pro účastníky semináře. Na ukázce se podíleli různě zkušení džódisté, kteří představili osnovy Šintó musó rjú džó a paralelně vyučovaných škol a zbraní (tandžó, džutte a kusarigama).

Nedělní část semináře po hodinovém cvičení s bokkenem věnoval sensei Krieger svou pozornost hlavně začátečníkům. Nechal je cvičit katy suigecu a monomi. Ostatní pracovali ve dvou dalších skupinách na technikách džódó - omote a čúdan waza, respektive kage a samidare waza. Pár posledních desítek minut zbylo na techniky Iššin rjú kusarigama a Ikkaku rjú džutte pouze pro nejzkušenější členy rjú.

Seminář skončil. Učitelé i ostatní účastníci se mohli vydat domů. Někteří hned, jiní až v pondělí. Podle okamžitých i pozdějších reakcí nikdo nelitoval, že se do Prahy na tuto stáž v předvánočním čase vydal. Senseiové odjížděli spokojení. Děkujeme jim i všem ostatním za jejich účast.

Podrobnější reportáž ze semináře připravujeme.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Andrey Maryenkov

Související články


Sensei Pascal Krieger
Cesta senseie Kriegera.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na