Zimní soustředění Aikido Sokol Jihlava | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Zimní soustředění Aikido Sokol Jihlava

Zimní soustředění Aikido Sokol Jihlava


31. ledna 2014 | Přečteno: 2204x | Autor: Petr Novotný

datum: 21. – 22. 12. 2013
místo konání: TJ Sokol Jihlava, Tyršova 12, Jihlava
pořádající klub: Aikido Sokol Jihlava
garant akce: Novotný Petr, 1. dan Aikikai


Zimní soustředění patří k tradičním interním seminářům oddílu Aikido Sokol Jihlava. Původní myšlenka dělat tato soustředění vznikla v roce 2009, kdy byl u nás v Jihlavě založen dětský oddíl. "V dětech jsem už od začátku viděl velký potenciál a budoucnost, a tak jsem se pro ně rozhodl pořádat víkendová soustředění zaměřená nejen na Aikido, ale také na gymnastickou a kondiční průpravu. Navíc na každém tomto semináři jsme společně ze soboty na neděli nocovali na tatami a to z nás udělalo po nějakém čase jednu rodinu, proto jsem se vždy o dětských členech našeho oddílu vyjadřoval jako o 'mých' dětech."

Roky ubíhaly dál a v Jihlavě zapustilo dětské Aikido pevné kořeny. Původně u nás cvičilo pouze 15 dětí a my pro ně organizovali pouze jeden seminář ročně. Dnes jsme se rozrostli na 50 aktivně cvičících dětí, pro které třikrát do roka pořádáme víkendová soustředění a dokonce i dětskou letní školu.

Původně byly tyto interní semináře zaměřeny jenom na cvičení dětského Aikido, ale díky stabilní dětské a dospělé členské základně, nově vzniklému juniorskému oddílu a nově založenému partnerskému dojo v Brně se tyto semináře změnily na intenzivní soustředění, kde si každá věková kategorie přijde na své.

Na zimním soustředění jsme u nás v Jihlavě přivítali kromě domácích i přátele z Brna a z Českého Krumlova. Celkově se nás tu sešlo více než 70. Celý seminář byl koncipovaný na tři části. První sobotní část byla zaměřená pouze na cvičení dětského Aikido. "Snažil jsem se děti naučit, aby byly jako uke aktivní a útočily. Bez aktivity se na tatami ztrácí energie a uke se pak stávají pouhými nástroji aplikace toriho techniky." Krom technik děti posilovaly, zpevňovaly tělo a nacvičovaly základní pohybové a gymnastické dovednosti jako skákání přes švihadlo, stojku či kotoul letmo. "Aikido, tak jak je podávané dospělým, není možné cvičit i s dětmi. Děti si chtějí hrát a pořádně se vyblbnout. Celý trénink dětí je koncipovaný jako rovnováha Aikido a komplexní sportovní průpravy. Děti po nějaké době pravidelného trénování nemají problémy se základy Aikido, fyzickou kondicí, základními pohybovými dovednostmi jako je skákání přes švihadlo či základní gymnastikou například stojkou."

Druhou částí byl společný trénink dospělých, juniorů a dětí. "Myslím si, že je důležité, aby dětí při cvičení s dospělými zjistily, že Aikido není jenom hra, ale že je to hlavně bojové umění. Na druhou stranu dospělí si při cvičení s dětmi vyzkouší roli učitelů, to je donutí o technice hlouběji přemýšlet, a tím získají zkušenosti do vlastní aplikace technik."

Poslední částí byl trénink dospělých a juniorů. Myšlenka tréninku byla příprava na vyšší technické stupně kyu. Nejvíce jsme se zabývali útoky katatetori gyakuhanmi a ushiro ryotetori. Zpočátku jsme se zaměřili na techniku správného útoku a pak jsme začali z každého útoku cvičit základní techniky jako ikkyo, kotegaeshi, iriminage a shihonage. Na konci každého tréninku byl dán prostor pokročilým, kteří cvičili z obou tréninků jiyuwazu. "Měl jsem z celého semináře velmi dobrý pocit. Potěšila mě hojná účast a hlavně dětské a dospělé zkoušky na stupně kyu." Nesmím zapomenout, že v sobotu večer jsme se sešli všichni aktivní i neaktivní cvičenci v jedné hezké hospůdce, kde jsme společně oslavili závěr roku.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Aikido Sokol Jihlava

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na