Zpráva z Ninpo gasshuku 2016 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Zpráva z Ninpo gasshuku 2016

Zpráva z Ninpo gasshuku 2016


20. července 2016 | Přečteno: 3143x | Autor: Kristýna Benediktová

1. července 2016 padl soumrak na poklidnou obec Temešvár u Písku a v okolí se začaly potulovat temné stíny. Nadešel totiž čas letního tréninkového tábora ninjů z Bujinkan Dojo Prague pod názvem Ninpo gasshuku 2016.

Rok co rok se studenti tohoto pražského dojo a jejich přátelé sjíždějí do učebního střediska fakulty elektrotechnické ČVUT, aby si rozšiřovali znalosti svého bojového umění obsahující ninjutsu a bujutsu, aby trénovali tělo, pilovali techniky a bystřili smysly pod přísným dohledem shihana Pavla Slavíka.

Že si nedovedete představit, jak takový výcvik ninjů probíhá? Pro některé je to věru těžká řehole; každý den začíná s východem slunce a končí dlouho po jeho západu. A každý den musí účastníci vstávat velmi časně, aby jej zahájili rozcvičkou, po které následuje rychlá snídaně v ninjovském duchu - a po ní? Další trénink. Po něm pak oběd v nedalekém restauračním zařízení a poté?

Překvapivě... trénink! Lehká večeře a po ní? Ano, ještě jeden nebo dva tréninky, pár hodin spánku a tenhle kolotoč se opakuje den co den... A kterému z žáků by tohle nestačilo, mohl si vesele cvičit ve všech volných chvílích.

Zaměření tréninků bylo velice pestré a všestranné, jak už to v rámci širokého záběru ninjutsu bývá. Studenti se denně zdokonalovali ve svém taijutsu (umění boje beze zbraně). V rámci rozcviček drilovali základní techniky (kihon waza), jako jsou údery (uchi waza), bloky (jodan a gedan uke) nebo výkruty končetin (gyaku waza). Každý den se věnovali technikám, které jsou obsaženy v základním přehledu nazvaném Tenchijin ryaku no maki.

A každý den jim byly vysvětlovány drobné nuance mezi technikami popsanými v této knize a těmi, které jsou vyučovány v rámci devíti tradičních škol Bujinkanu.

Při výuce boje s bokkenem se ninjové učili nejen obraně proti meči beze zbraně (muto dori), ale například při boji ve trojicích si utužovali dovednost skrytého tasení (kage no itto). Zájemci si mohli otestovat, jak dobře ovládají svůj meč při sekové zkoušce tameshigiri.

Hodně tréninků bylo zaměřeno na boj s krátkou tyčí (hanbo) podle školy Kukishinden ryu. Poté, co si ninjové osvojili tři kamae (sanshin no kamae), naučili se dvě techniky z shoden no kata (základní úrovně) a vyzkoušeli si všechny techniky z chuden no kata (střední úrovně) a okuden no kata (vysoké úrovně).

Další tréninky byly věnovány boji s naginatou, dlouhou tyčí, tantem, provazem, fundem, střelbě z luku a házení shurikenů.

A aby toho nebylo málo, byli žáci denně zasvěcováni do zákeřných, užitečných i neočekávatelných technik ninjovského řemesla, mezi které patřilo uvádění nepřítele v úžas, jeho vyvádění z míry, postupy pro svazování zajatců i transport raněných.

Každý si zde přišel na své.

Pro milovníky koupání byl připraven vodní trénink v nedaleké přehradě Orlík, ve kterém si studenti procvičovali své schopnosti boje ve vodě, případně pod vodou.

Jako dělaný pro tvory temnot byl noční trénink, kde si ninjové zkoušeli boj bez použití zraku, umění neslyšně se plížit, vycítit pohyb nepřítele
a odhadnout jeho vzdálenost.

Součástí tréninkového tábora bylo i poznávání japonské kultury a tradic. Gurmáni si přišli na své při ochutnávání specialit z japonské kuchyně a ti hloubavější z ninjů mohli uplatnit své taktické myšlení při hře shogi.

Nebyl by to ovšem žádný správný tábor ninjů bez toho, aby si studenti tohoto záhadného bojového umění nemuseli ověřit své schopnosti v praxi. Sotvaže si osvojili techniku krabího běhu (soshin sosokuho), kterou používali shinobi pro nenápadný a rychlý přesun v noci, se zrádný shihan rozhodl, že potřebuje získat láhev plnou vody z přehrady Orlík. Proto rozdělil své žáky na dvě poloviny a postavil je proti sobě v této kruté hře. Los rozhodl, která skupina bude plnit tajný úkol a která se jí v tom bude snažit zabránit.

V tuhle chvíli muselo i přátelství stranou a ninjové byli nuceni mezi sebou bojovat "na život a na smrt".

Vystavena nebezpečnému terénu plném skrytých nepřátel číhajících ve stínech, měla skupina plnící misi donést láhev naplněnou vodou z předaleké přehrady. Na pokraji sil, brodila se nebohá skupina ninjů hlubokým potokem, padala přes strmé srázy, plazila se jehličím a doufala, že její předvoj vybije co nejvíc nepřátel, aby nebyla její mise nijak ohrožena, aby v půlce své cesty zjistila, že láhev je děravá! S kletbou na rtech, vydali se zpět do tábora, aby zmáčení, špinaví, promrzlí, odření, ošlehaní kopřivami a k smrti vyčerpaní donesli poloprázdnou láhev svému shihanovi, který se se škodolibým úsměvem sobě vlastním zeptal: "A to je všechno?"

Ne, všechno to zdaleka není! Pokud se chcete dozvědět víc nebo pokud vás tato krátká reportáž zaujala, přidejte se k nám a zkuste si hned ten "náš ninjovský" trénink na vlastní kůži v našem dojo, nebo doražte příští rok na Ninpō gasshuku 2017.

Sepsáno s trochou nadsázky studentkou Bujinkan Dojo Prague.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Bujinkan Dojo Prague

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na